Poziome zdjęcie ukazuje rzeźbę z patynowanego brązu w formie dziewczynki w pozie tanecznej, która trzyma w ręku ażurową parasolkę. Dziewczynka stoi na jednej nodze, a rzeźba umieszczona jest na pionowym postumencie z kamienia, który umieszczony jest na środku niecki okrągłej fontanny. W tle widać drzewa i skwer.
Fot. Paweł Jóźwiak

Rzeźba Tańcząca dziewczynka

Typ obiektu
fontanna
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Plac Gen. Józefa Wybickiego
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Rzeźba wieńcząca fontannę na placu Wybickiego we Wrzeszczu przedstawia dziewczynkę w tanecznej pozie z parasolką w ręku. Jej autorem jest Sławoj Ostrowski, który wykonał ją w 2002 roku.

Technika: rzeźbiarstwo w brązie

Obiekt:  Rzeźba „Tańcząca dziewczynka” autorstwa Sławoja Ostrowskiego jest ustawiona na obelisku z granitu w środku basenu Fontanny Grassowskiej. Odlana w brązie figura przedstawia szczupłą, filigranową dziewczynkę ze sterczącymi warkoczykami i parasolką w prawej dłoni. Postać ubrana jest w krótką sukienkę, unosi w tańcu prawą nogę oraz obie ręce, twarz kieruje ku górze. Rozpięta wysoko nad jej głową parasolka jest ażurowa – składa się tylko z rączki o zakręconym uchwycie oraz cienkich drutów.

Rzeźba przedstawia Tullę Pokriefke – bohaterkę książek Güntera Grassa: „Psie lata” oraz „Kot i mysz”. W bezpośrednim sąsiedztwie fontanny usytuowana jest altanka z metalową ławeczką, na której siedzą dwie figury: Güntera Grassa i jego książkowego bohatera Oskara, grającego na blaszanym bębenku. Te rzeźby również wykonał Sławoj Ostrowski. https://gaps.gda.pl/obiekt/pomnik-z-oskarkiem-laweczka-oskara/

Wokół słupa zwieńczonego rzeźbą „Tańczącej dziewczynki” roztacza się pięć kręgów. Pierwszy to dno basenu wykonane z płyt granitowych i otoczone drugim kręgiem – kamiennym murem z elewacją z polerowanego kamienia magmowego. W murku na jego obwodzie rozmieszczonych jest 16 słupków w formie prostopadłościanów, w których ukryte są tryskacze oraz urządzenia oświetleniowe fontanny. Trzecim kręgiem jest chodnik z kostki betonowej, dokoła którego rozciąga się krąg czwarty: niski murek z rustykalnych kamieni magmowych z czterema „wejściami” flankowanymi słupkami z polerowanego kamienia magmowego. Są one jednocześnie fundamentami pod metalowe słupy oświetleniowe, stylizowane na latarnie gazowe. Ostatni krąg to zewnętrzny chodnik, do którego prowadzą dojścia ze skweru i ulicy. Basen fontanny i otoczenie zaprojektował Grzegorz Sulikowski.

Miejsce: Oddana do użytku w 2002 roku fontanna znajduje się w Dolnym Wrzeszczu, na skwerze w zachodniej części placu Józefa Wybickiego, u zbiegu ulic Jana Pestalozziego, Joachima Lelewela i Grażyny.  Plac ten po wojnie stał się centralnym punktem dzielnicy, dzięki zlokalizowanemu tu wielkiemu targowisku. Zostało ono przeniesione w 1945 r. na ul. Gołębią, a plac Wybickiego zamieniono na skwer. Partery budynków zajmowały sklepy i warsztaty usługowe.

Fontanna (w niektórych źródłach nazywana zbiornikiem wodnym) znajduje się na placu Wybickiego od lat 20. XX w. Jak opisuje Gabriela Danielewicz: „była otoczona niskim murkiem z ociosanych kamiennych bloków, z głazów narzutowych o dekoracyjnej powierzchni. Tak przetrwała wojnę i pierwsze lata powojenne, kiedy była sprawna i tryskała wodą. Uszkodzona instalacja wodna w latach 50. spowodowała jej wyłączenie”. O fontannę nikt nie dbał, w zbiorniku gromadziła się brudna woda z glonami i śmieciami. Z powodu głębokości stanowiła zagrożenie dla dzieci, więc wodę wypompowano. Pusty zbiornik nadal wypełniony był złomem i szkłem, więc dla bezpieczeństwa zasypano go piaskiem do poziomu obecnego dna basenu fontanny.

W drugiej połowie lat 90. przebudowano zbiornik na fontannę, którą w 2000 r. znacznie  rozbudowano, m.in. podniesiono wysokość ścian basenu, przebudowano biegnący wokół fontanny chodnik, który otoczono dodatkowym, zewnętrznym, kamiennym murkiem z ławkami, powstały cztery wejścia z dekoracyjnym oświetleniem, zmieniono instalację wodną.

Konserwator zabytków Wacław Rasnowski zaproponował ustawienie w basenie kilku wolnostojących figur o jasnym kolorze, które mogłyby dodatkowo upiększyć to miejsce. Propozycja wzbudziła duże zainteresowanie, ale do realizacji nie doszło. Z kolei rzeźbiarka Marzena Turowska-Głowacka zaproponowała rozmieszczenie na górnej powierzchni murku ściany basenu kilku grup rzeźbiarskich, przedstawiających bawiące się dzieci. Projekt trafił do mieszkającego w pobliżu radnego Wiesława Kamińskiego, który zaproponował, by bawiące się dzieci były bohaterami książek Güntera Grassa, który urodził się i wychował w pobliżu fontanny, przy obecnej ul. Lelewela, i który jako dziecko najprawdopodobniej również bawił się w tym miejscu.

Ostatecznie projekt wykonał i zrealizował profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – rzeźbiarz Sławoj Ostrowski.

 

Informacje o autorze:  Sławoj Ostrowski – ur. 14 grudnia 1943 r. w Słupcy, zm. 9 marca 2018 r. rzeźbiarz, pedagog. W latach 1963–1969 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierował Pracownią Rzeźby. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996 r. Ostrowski był autorem licznych realizacji w przestrzeni publicznej: pomników, rzeźb, tablic pamiątkowych, upamiętniających m.in. Zbyszka Cybulskiego, Zbigniewa Herberta, Antoniego Abrahama, Jakuba Wejhera czy Güntera Grassa. Tworzył głównie w drewnie polichromowanym, a także w kamieniu i brązie. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Był laureatem licznych konkursów rzeźbiarskich.

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun:  Gdańskie Wody

Autor wpisu: Anna Szynwelska

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Günter Grass urodził się w 1927 r. na pobliskiej ul. Lelewela pod nr 13 (przed wojną Lebesweg). Na fasadzie tego domu umieszczono tablicę pamiątkową z cytatem z książki „Blaszany Bębenek”.

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Pomnik „Tym, którzy nie wrócili z morza”

Typ obiektu
pomnik
Data
14.01.2007
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Ołowianka

Pomnik z Oskarkiem / Ławeczka Oskara

Typ obiektu
pomnik
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
plac Józefa Wybickiego, strona północna

Adam i Ewa

Typ obiektu
rzeźba
Data
1977
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Rzeźba wilczarza „Cudo”

Typ obiektu
rzeźba
Data
2016
Autor
Adam Stachowicz
Adres
ul. Jaśkowa Dolina 17

YONI

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Słowackiego 19

Dziadek

Typ obiektu
graffiti
Data
2015
Autor
Tuse
Adres
ul. Dmowskiego 7
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Macieja Płażyńskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2020
Autor
Stanisław Radwański, Małgorzata Wiśniewska
Adres
Wita Stwosza 57

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 41

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Bernarda Świderska, Ryszard Kozakiewicz
Adres
Długa 41

The Way Between Sun and Horizont

Typ obiektu
instalacja
Data
2017
Autor
Juha Welling
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika