Zdjęcie poziome przedstawiające Fontannę Neptuna ustawioną pośród historycznej zabudowy Gdańska. Atletyczna figura mężczyzny stoi wyprostowana, w wysoko uniesionej prawej dłoni trzyma długi trójząb. Pod jego nogami znajdują się mityczne hippokampy - pół konie, pół ryby, z parą końskich, przednich nóg. Basen fontanny ozdobiony jest rzeźbami różnych postać z orszaku Neptuna, np. trytonami i Nereidami. Całość otoczona jest metalowym, ozdobnym ogrodzeniem wykonanym w metaloplastyce.
Fot. Paweł Jóźwiak

Fontanna Neptuna

Typ obiektu
fontanna
Data
09.10.1633
Autor
Abraham van den Blocke, Peter Hausen
Adres
Długi Targ
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba (odlew z brązu)

Wymiary: –

Obiekt: Pierwsze przekazy o wodotrysku w lokalizacji obecnej Fontanny Neptuna pochodzą z 1549 r. i dotyczą najprawdopodobniej zdobionej metalowymi dekoracjami studni. Ze względu na rosnącą prosperitę miasta i związany z tym wzrost zamówień publicznych na reprezentacyjne budowle decyzja o powstaniu nowej studni była logicznym następstwem polityki miasta. Pierwsza wzmianka związana z procedowaniem powstania nowej fontanny pochodzi z ok. 1603–1605 r. i jest nią list złotnika Jacoba Kordesa do Rady, który zawiera nigdy niezrealizowany projekt. W 1606 r. Abraham van den Blocke rozpoczął pracę nad fontanną z czarnego kamienia, którym najprawdopodobniej był czarny marmur z Namur. Ze względu na realizację dekoracji fasady Wielkiej Zbrojowni oraz ołtarza w kościele pw. św. Jana prace nad studnią kontynuowane były do 1613 r. Pewne jest, że projekt basenu, trzonu i czaszy musiał istnieć od samego początku realizacji, ponieważ Izaak van den Blocke – brat Abrahama – przedstawił kamieniarkę nieistniejącej fontanny na obrazie Apoteoza Gdańska z 1608 r. w sposób zgodny z późniejszą realizacją – co oznacza, że musiał być mu znany. Wątpliwe wydaje się jednak opracowanie projektu przez Abrahama van den Blocka, gdyż w ówczesnej Europie tego typu koncepcje tworzone były przez malarzy. Pytaniem otwartym pozostaje, kto przygotował projekt, jednak najbardziej prawdopodobne zdaje się być oparcie go na wzorcach graficznych.

W 1612 r. Peter Hausen rozpoczął pracę nad przygotowaniem modelu, który najprawdopodobniej został odlany w 1614 r. przez ludwisarza Gerda Bennigsena. Dalsze prace związane z cyzelowaniem rzeźby zakończono latem 1615 r. Pomimo gotowych elementów pierwsze próby uruchomienia fontanny miały miejsce dopiero w 1621 r. i były nieudane, co wynikało z wadliwej instalacji wodnej. Opóźnienie to wynikało najprawdopodobniej z prac budowlanych prowadzonych przy fasadzie Dworu Artusa, przed którym miała stanąć rzeźba, a następnie z zaangażowania miasta w wojnę trzydziestoletnią, a to wiązało się z deficytem budżetowym. We wspomnianym okresie statuę przechowywano w Wielkiej Zbrojowni, gdzie udostępniana była mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk. Szczęśliwie fontannę uruchomiono 9 października 1633 r. Otoczenie fontanny kutą żelazną kratą zlecono Johannowi Rogge.

W 1757 r. podjęto decyzję o pracach renowacyjnych – Johann Carl Stender wykonał nowy basen i cokół z piaskowca, z oryginalnych elementów zachowano postument i górną misę. W tym czasie odnowiono również kratę, którą ozdobiono na furtkach herbami Gdańska i Polski. Prace zakończono w 1761 r. Kolejną renowację przeprowadzono w 1927 r., jednak materiały źródłowe się nie zachowały. Działania wojenne w 1945 r. wymusiły demontaż studni, zaś figurę Neptuna wraz z kratą wywieziono w okolice Bytowa (Parchowo). Fontannę odtworzono dopiero w 1954 r. według projektu Tadeusza Godziszewskiego, trzon odkuł Zacheusz Pypeć, zaś nowy trójząb wykonał Stanisław Goździelewski. Krata wymagała za to większej interwencji konserwatorskiej ze względu na zniszczenie polskich orłów w 1935 r., które ponownie wykonał Stanisław Nowakowski. W latach 1976–1977 ponownej renowacji poddano kamieniarkę, a w 1979 r. postać Neptuna. Ostatni demontaż figury wraz z konserwacją zakończony został w 2012 r.

Balustrada basenu ozdobiona jest rokokowym ornamentem uzupełnionym o przedstawienia stworów morskich: od północy – koń morski, od południa – syrena, od zachodu – tryton i syreny, od wschodu – pies morski i putto. Trzon dźwigający czaszę z czterema maszkaronami zdobi motyw spływającej wody. W centralnym punkcie na cokole umieszczono manierystyczny brązowy posąg Neptuna, w którego postaci można upatrywać motywów zaczerpniętych z rzeźby antycznej – głowy Marka Aureliusza z kapitolińskiego pomnika konnego, czy Torsu Belwederskiego – z trójzębem i koniem morskim u stóp. Całość założenia okala kuta krata z czterema furtkami z motywami heraldycznymi – od wschodu i zachodu z herbem Polski, a od południa i północy z herbem Gdańska, której gładkie, ostro zakończone pręty przeplatane są kwiatonami.

Miejsce: fontanna znajduje się na Długim Targu, najbardziej reprezentacyjnej części miasta, ulokowana na osi fasady Dworu Artusa, widoczna frontalnie z okien tzw. kamienic królewskich znajdujących się naprzeciw.

Informacje o autorach:

Abraham van den Block – ur. w 1572 r., zm. w 1638 r. Rzeźbiarz, architekt, obywatelstwo Gdańska otrzymał w 1596 r. Początkowo fachu uczył się od ojca, następnie wyjechał do Niderlandów, gdzie szlifował swój warsztat. Od 1597 r. mistrz cechowy cechu murarzy i rzeźbiarzy, od 1610 r. rzeźbiarz miejski, a od 1611 r. budowniczy miejski. Odpowiedzialny za realizację największych inwestycji publicznych w Gdańsku w pierwszej połowie XVII w., m.in. ołtarza w kościele pw. św. Jana, elewacji wschodniej Wielkiej Zbrojowni wraz z tzw. studzienki czy dekoracji fasady Dworu Artusa.

Peter Hausen – rzeźbiarz, rok i miejsce urodzenia nieznane, nieznane losy związane z jego edukacją i wędrówką na południe Europy. Do tej pory nie udało odnaleźć się żadnych materiałów źródłowych.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Gdańskie Wody

Autorka wpisu: Noemi Etush

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Przez lata gdański Neptun zmagał się z kradzieżami płetwy konia morskiego zakrywającej przyrodzenie boga mórz, powszechnie uznawanej za listek.

Specjaliści z zakresu historii sztuki uznają nazwę „Studnia Neptuna” za najbardziej poprawną.

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: –

Bibliografia:

Albert Boesten-Stengal, Gdańsk nad Morzem Śródziemnym. Rzeźba z brązu Fontanny Neptuna – ikonografia, forma i znaczenie, „Porta Aurea” 2013, t. 12.

Jacek Friedrich, Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII w., Gdańsk 1997.

Lars Olaf Larsson, Studnia Neptuna na Długim Targu w Gdańsku, „Porta Aurea” 2011, t. 10.

Marcin Kaleciński, Gdańska Fontanna Neptuna, „Porta Aurea” 2013, t. 12.

Lech Krzyżanowski, Fontanna Neptuna, [w:] Katalog Zabytków Sztuki. Gdańsk Główne Miasto, red. B. Roll, I. Strzelecka, cz. 1., Warszawa 2006/

Wacław Strzelecki, Gdańska Studnia Neptuna, „Ochrona Zabytków” 1959, 12/3–4/

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=BLOCK_ABRAHAM_van_den

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Odkrywamy-tajemnice-fontanny-Neptuna-n70517.html

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Neptun-zniknie-z-Dlugiego-Targu-w-Gdansku-n46236.html

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Powrot-krola-Neptun-wraca-na-Dlugi-Targ-n57325.html

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady kamienicy Grobla I 13

Typ obiektu
fasada
Data
1968/1969
Autor
Łukasz Rogiński
Adres
ul. Grobla I 13

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 52

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Edward Roguszczak
Adres
Długa 52

Dekoracja fasady Ogarna 92

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
2016
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Ogarna 91/92
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Kobiety wolności

Typ obiektu
mural
Data
5.07.2019
Autor
różni autorzy
Adres
ul. Wita Stwosza 75

Dzień dobry

Typ obiektu
mozaika
Data
2020
Autor
Anna Terefenko, Bartosz Zimniak
Adres
ul. Bliska 11A

Typo Gallery / Teotextura

Typ obiektu
mural
Data
24.04.2021
Autor
Kolektyw Pogoda, Theosone
Adres
budynek 175A, ul. Popiełuszki
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika