Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie
Wymiary: wysokość całkowita 395 cm
Obiekt: Pomnik ma formę 8-bocznej, wysokiej smukłej kolumny z polerowanego czerwonego granitu, wspartej na cokole w formie ściętego ostrosłupa. Na szczycie kolumny, niczym jej kapitel, znajduje się granitowa, niewielka rzeźba abstrakcyjna. Na cokole umieszczono napis: „Legenda. Norwidowi, autor rzeźby Alfons Łosowski. Rok powstania 1964”. Kompozycja stanowi subtelną dominantę placu. Nie jest oczywisty powód, dla którego artysta zadedykował rzeźbę poecie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Jednak w latach 60., kiedy rzeźba powstała, trudna i zapomniana przez kilka dekad poezja Norwida była odkrywana na nowo i stała się częścią kultury popularnej, także za sprawą aranżacji muzycznych popularnych wykonawców.
Miejsce: Pomnik stoi na kwietniku na skwerze przy ul. Klonowej, nieopodal Kasyna Cristal i dawnego Domu Rzemiosł. W latach 60. skwer stanowił reprezantacyjne centrum dzielnicy Wrzeszcz, z licznymi neonami na okolicznych budynkach, Kasynem, Domem Towarowym i bliskością stacji kolei SKM.
Informacje o autorze:
Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: miasto Gdańsk, opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Łosowski
Bibliografia: https://gzdiz.gda.pl/mapa/forma-przestrzenna-kolumna-z-rzezba-abstrakcyjna-w-miejscu-glowicy,o,61
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia