Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie czarnym, różowym, szarym
Wymiary: wysokość od 100 do 200 cm
Obiekt: Zespół składa się z czterech rzeźb granitowych, które umieszczone zostały na terenie parku pod koniec rewitalizacji przestrzeni parkowej, mającej miejsce w latach 1974–1979. Same rzeźby zostały wykonane kilka lat wcześniej. Tytuły poszczególnych rzeźb nie są znane. Wszystkie rzeźby zostały umieszczone na prostopadłościennych granitowych cokołach. Przedstawiają:
Wszystkie rzeźby posiadają cechy charakterystyczne stylu Łosowskiego – syntetyczne ujęcie tematu i uwypuklenie struktury naturalnego granitu, a także żartobliwe ujęcie tematu i zabawa formą. Na przestrzeni lat rzeźby zmieniały miejsce w obrębie Parku. Postać syreny pierwotnie znajdowała się bliżej zbiornika wodnego.
Miejsce: Rzeźby umiejscowione są w zabytkowym parku miejskim w Gdańsku, największym z historycznych parków, który jest zarazem jednym z trzech największych parków istniejących aktualnie w mieście. Położony jest nad Potokiem Oruńskim, a jego historia sięga XVII wieku, kiedy w tym miejscu zbudowano dworek myśliwski. W kolejnych wiekach rozbudowywano przestrzeń parkową o stawy, wodospady, punkty widokowe i ogród botaniczny. Park został zniszczony podczas wojen napoleońskich, a nowym nabywcą zrujnowanego terenu został Fryderyk Hoene, który przywrócił teren do dawnej świetności. W 1918 roku córka Hoene’go, Emila, podarowała park miastu, teren stał się jednym z ulubionych miejsc rozrywki i rekreacji wśród Gdańszczan, a sam Park Oruński nosi imię Emilii Hoene do dziś.
Informacje o autorze:
Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: miasto Gdańsk, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Łosowski
https://gzdiz.gda.pl/mapa/park-orunski,o,2
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969.
Bibliografia:
Jerzy Samp, Orunia. Historia-Zabytki-Kultura, Gdańsk 1992
http://www.encyklopediagdanska.pl/index.php?title=%C5%81OSOWSKI_ALFONS
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11585
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia