Zdjęcie ukazuje narożnik kamienic, w którym wymalowano dekoracje malarskie, nawiązujące do przedwojennych szyldów.
Fot. projekt Gdańskie Fasady OdNowa

Dekoracja fasady Szeroka 87

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Adam Romuald „Theosone” Kłodecki, Anna Taut
Adres
ul. Szeroka 86/87
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

 

Technika: malarstwo

 

Obiekt:

Jedna z historyzujących fasad przykrywających blok mieszkalny, który powstał jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2014 roku przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym w trakcie odbudowy Gdańska.

Główna dekoracja elewacji znajduje się w narożniku, na ścianach pozbawionych okien, pięciokondygnacyjnych budynków usytuowanych szczytowo względem ul. Szerokiej i Tandety (południowo-zachodnia część). Tworzy ją mural odwołujący się do tematyki przedwojennych reklam ściennych i prasowych. Główną jego część stanowi napis (od ul. Tandeta): Nowa / SZEROKA / Gdańsk / PEŁEN TAJEMNIC – utrzymany w stylistyce krojów pisma z okresu, wzbogacony o rysunki i zdjęcia dawnego Gdańska oraz etykiety produktowe. Wykorzystane w dekoracji historycznej fotografie Gdańska przedstawiają jadący tramwaj i klientów siedzących w kawiarni ulicznej. Elementy te występują również w części muralu widocznej od ul. Szerokiej (fragment elewacji cofnięty w głąb ul. Tandeta względem pierzei ul. Szerokiej). Charakterystyczny układ budynku umożliwia widok na pracę z ciągu ul. Szerokiej. Założenie utrzymane jest w kolorystyce sepii.

Fragment elewacji znajdujący się przy ul. Szerokiej (wschodnia część elewacji, zrównany z linią zabudowy) otrzymał dekorację nawiązującą do narożnego muralu w przestrzeni nad kondygnacjami drugą i trzecią. Składa się ona z rozmalowanych napisów reklamowych oraz z płyt wykonanych ze sztucznego kamienia, optycznie łączących okna w poziomie. Stanowi to nawiązanie architektoniczne do współczesnej zabudowy przy ul. Tandety 1.

Północna część elewacji budynku od strony ulicy Tandeta w przestrzeni międzykondygnacyjnej pierwszej i drugiej kondygnacji (nad oknami lokalu usługowego) zyskała płycinę wykonaną ze sztucznego kamienia przeznaczoną do rozmalowania szyldu. Celem tej części projektu, podobnie jak w przypadku elewacji kamienic przy ul. Szeroka 77, 82, 86, było zminimalizowanie w przestrzeni publicznej niekontrolowanych reklam.

 

Miejsce:

Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii. Stanowią element historycznego układu urbanistycznego Miasta Gdańska. Ulica Szeroka zniszczona została w 1945 roku w trakcie działań wojennych. Większość kamienic odbudowana została przy nierespektowaniu historycznego wzorca. Historyczne pozostałości zauważyć można jedynie w wyróżnieniu oddzielnych fasad ze szczytami oraz układzie kalenic prostopadłym do ulicy. Ustandaryzowano wysokość i szerokość budynków, co za tym idzie, nie zachowano historycznej parcelacji. W partii przyziemia ulokowano lokale handlowo-usługowe. Ulica Szeroka stała się granicą pomiędzy historyzującą rekonstrukcją a nowoczesną zabudową – stała się miejscem przenikania się dwóch nurtów powojennej odbudowy.

 

Informacje o autorach:

Adam Romuald „Theosone” Kłodecki – absolwent obecnego Wydział Wzornictwa i Architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współtwórca grupy ATAK. Laureat wielu nagród, uczestnik licznych wystaw. Przedstawiciel stylu calligraffiti.

 

Anna Taut – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom w 2009 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz wielkoformatywnym (muralem). Laureatka wielu konkursów min. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Triennale z martwą naturą” w 2012 r., nagrody konkursu „Materia medicinalis, materia artificalis” w 2011 r. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: M3 Zarządzanie Nieruchomościami

Autor wpisu: Noemi Etush

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 21

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Stanisław Teisseyre
Adres
Długi Targ 21

„baby pruskie”

Typ obiektu
rzeźba
Data
1200
Autor
nieznany
Adres
Długie Pobrzeże 13

Dekoracja fasady przy Długiej 47

Typ obiektu
mozaika
Data
1953
Autor
Maria Alkiewicz
Adres
ul. Długa 47
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Joanna Skiba
Adres
ul. Pilotów 10h

Pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2000
Autor
Jan Waldemar Kolasiński
Adres
plac ks. Bronisława Komorowskiego

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 23

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Stanisław Teisseyre, Halina Bajońska, Roman Usarewicz, Jerzy Zabłocki
Adres
Długi Targ 23
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika