Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Obiekt:
Jedna z historyzujących fasad przykrywających blok mieszkalny, który powstał jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2014 roku przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym w trakcie odbudowy Gdańska.
Główna dekoracja elewacji znajduje się w narożniku, na ścianach pozbawionych okien, pięciokondygnacyjnych budynków usytuowanych szczytowo względem ul. Szerokiej i Tandety (południowo-zachodnia część). Tworzy ją mural odwołujący się do tematyki przedwojennych reklam ściennych i prasowych. Główną jego część stanowi napis (od ul. Tandeta): Nowa / SZEROKA / Gdańsk / PEŁEN TAJEMNIC – utrzymany w stylistyce krojów pisma z okresu, wzbogacony o rysunki i zdjęcia dawnego Gdańska oraz etykiety produktowe. Wykorzystane w dekoracji historycznej fotografie Gdańska przedstawiają jadący tramwaj i klientów siedzących w kawiarni ulicznej. Elementy te występują również w części muralu widocznej od ul. Szerokiej (fragment elewacji cofnięty w głąb ul. Tandeta względem pierzei ul. Szerokiej). Charakterystyczny układ budynku umożliwia widok na pracę z ciągu ul. Szerokiej. Założenie utrzymane jest w kolorystyce sepii.
Fragment elewacji znajdujący się przy ul. Szerokiej (wschodnia część elewacji, zrównany z linią zabudowy) otrzymał dekorację nawiązującą do narożnego muralu w przestrzeni nad kondygnacjami drugą i trzecią. Składa się ona z rozmalowanych napisów reklamowych oraz z płyt wykonanych ze sztucznego kamienia, optycznie łączących okna w poziomie. Stanowi to nawiązanie architektoniczne do współczesnej zabudowy przy ul. Tandety 1.
Północna część elewacji budynku od strony ulicy Tandeta w przestrzeni międzykondygnacyjnej pierwszej i drugiej kondygnacji (nad oknami lokalu usługowego) zyskała płycinę wykonaną ze sztucznego kamienia przeznaczoną do rozmalowania szyldu. Celem tej części projektu, podobnie jak w przypadku elewacji kamienic przy ul. Szeroka 77, 82, 86, było zminimalizowanie w przestrzeni publicznej niekontrolowanych reklam.
Miejsce:
Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii. Stanowią element historycznego układu urbanistycznego Miasta Gdańska. Ulica Szeroka zniszczona została w 1945 roku w trakcie działań wojennych. Większość kamienic odbudowana została przy nierespektowaniu historycznego wzorca. Historyczne pozostałości zauważyć można jedynie w wyróżnieniu oddzielnych fasad ze szczytami oraz układzie kalenic prostopadłym do ulicy. Ustandaryzowano wysokość i szerokość budynków, co za tym idzie, nie zachowano historycznej parcelacji. W partii przyziemia ulokowano lokale handlowo-usługowe. Ulica Szeroka stała się granicą pomiędzy historyzującą rekonstrukcją a nowoczesną zabudową – stała się miejscem przenikania się dwóch nurtów powojennej odbudowy.
Informacje o autorach:
Adam Romuald „Theosone” Kłodecki – absolwent obecnego Wydział Wzornictwa i Architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współtwórca grupy ATAK. Laureat wielu nagród, uczestnik licznych wystaw. Przedstawiciel stylu calligraffiti.
Anna Taut – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom w 2009 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz wielkoformatywnym (muralem). Laureatka wielu konkursów min. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Triennale z martwą naturą” w 2012 r., nagrody konkursu „Materia medicinalis, materia artificalis” w 2011 r. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: M3 Zarządzanie Nieruchomościami
Autor wpisu: Noemi Etush
Bibliografia:
https://annataut.carbonmade.com/about [13.12.2021]
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/szeroka-87/ [13.12.2021]
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/szyldy-szeroka-8786-82-77/ [13.12.2021]
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia