Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie
Wymiary: wysokość ok. 150 cm
Obiekt: Rzeźba ma formę zwężającego się ku górze bloku czerwonego granitu z syntentycznym przedstawieniem kobiety z dzieckiem na rękach. W płaskim, schematycznym reliefowym rysunku ukazano jedynie twarze kobiety i dziecka oraz zaznaczono ręce. Rzeźba jest posadowiona na cementowo-kamiennym, niskim cokole. Sposób opracowania rzeźbiarskiego może wskazywać na autorstwo Alfonsa Łosowskiego. Rzeźba prawdopodobnie została umieszczona w tym miejscu na przełomie lat 60./70. XX w., po likwidacji cmentarza.
Miejsce: Rzeźba umiejscowiona jest w części południowej parku Bema, blisko ulicy Zakopiańskiej. Park Bema powstał w 1964 roku, na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, który w tym miejscu funkcjonował od połowy XIX wieku do 1945 roku. Był to cmentarz parafii kościoła Św. Barbary w Gdańsku. Dawne aleje cmentarne wyznaczają osie kompozycyjne parku, przy których rosną kasztanowce i lipy. Miejsce dawnych kwater cmentarnych zajmują obecnie trawniki i krzewy ozdobne. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja Parku Bema, której motywem przewodnim ma być pamięć o dawnych mieszkańcach Gdańska i otwartości miasta na różnorodność kulturową na przestrzeni wieków. Planowane są nowe nasadzenia, nowa mała architektura i miejsce na instalację artystyczną.
Informacje o autorze:
Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: częściowo zniszczony; rzeźba jest powierzchniowo zniszczona farbą przez wandali.
Właściciel: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Źródła: –
Bibliografia: https://gzdiz.gda.pl/mapa/park-bema,o,28
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Aniolki-Jak-zrewaloryzowac-Park-Bema-GZDiZ-oglasza-konkurs,a,198355
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia