Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Mural autorstwa artystki Olgi Mokrzyckiej-Grospierre został wykonany w 2019 roku i przedstawia niedźwiedzia stojącego na różowej kuli, który jest umiejscowiony na fasadzie jednorodzinnego budynku mieszkalnego w dzielnicy Siedlce.
Technika: malarstwo ścienne
Wymiary: ok. 2 m x 4 m
Obiekt:
Mural umiejscowiony jest na ślepej ścianie fasady frontowej jednorodzinnego budynku mieszkalnego i przedstawia niedźwiedzia stojącego czterema łapami na jasnoróżowej kuli, z pyskiem skierowanym w dół. Kolorystyka muralu jest stonowana, ciało zwierzęcia jest utrzymane w tonacji tła (szary tynk) i zaznaczone niejednorodną plamą barwną pozbawioną konturu. Akcentami kolorystycznymi są zaznaczone na czarno ucho, seledynowo niebieska okrągła plama w miejscu ogona oraz wspomniana różowa kula, na której stoi miś. Syntetyczna forma muralu nawiązuje do stylistyki polskiej szkoły ilustracji i grafiki użytkowej z czasów PRL. Mural został zaprojektowany przez Olgę Mokrzycką-Grospierre, która wykorzystała jedną ze swoich prac malarskich z cyklu „Zwierzęta” i przeniosła ją na fasadę budynku specjalnie z okazji 11. edycji Festiwalu Narracje, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską w Gdańsku. Mural wykonali gdańscy artyści Magda i Piotr Szwabe.
Miejsce:
Budynek, na którym widnieje mural, został wybrany przez artystkę celowo – jest to dom z lat 60.-70., tzw. kostka, a więc niezwykle popularna bryła o charakterze willowym, ale dopasowana do realiów budownictwa socjalistycznego, stypizowana, o prostej konstrukcji z prefabrykatów. Willa ma formę prostopadłościanu o płaskim dachu, tego typu domy jednorodzinne stały się ikoniczne dla powojennego modernizmu. Architektura powojenna korzystała z dorobku Bauhausu, często uzupełniając proste bryły o tradycyjną pod względem techniki, ale nowoczesną w formie dekorację: na fasadach budynków pojawiały się sgraffita, mozaiki, płaskorzeźby i malarstwo. Praca Mokrzyckiej-Grospierre nawiązuje do tych modernistycznych rozwiązań i jednocześnie jest hołdem złożonym przez artystkę tej nieco zapomnianej architekturze. Zaproponowana dekoracja malarska miała w założeniu współgrać z surową bryłą budynku i stanowić subtelny detal, który nie zdominuje obiektu, lecz go uzupełni, w odwołaniu do założeń modernizmu. Według wspomnień właścicielki domu, ścianę w miejscu muralu porastał kiedyś gęsty bluszcz.
Nota o autorce:
Olga Mokrzycka-Grospierre (ur. w 1976 r.) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w 2000 roku oraz Wydziale Scenografii w 2003 roku. Współpracowała z m.in. z Teatrem Nowym i Teatrem Ateneum w Warszawie, projektując scenografie do spektakli. Tworzy duet artystyczny z Nicolasem Grospierre’em, jest autorką instalacji, obrazów, rysunków i obiektów w drewnie, papierze czy betonie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: prywatny właściciel posesji
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia