Zdjęcie poziome ukazuje jednopiętrowy budynek mieszkalny z płaskim dachem, na którego fasadzie po lewej stronie umieszczono mural przedstawiający misia stojącego na różowej kuli.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural Miś

Typ obiektu
mural
Data
11.2019
Autor
Olga Mokrzycka-Grospierre
Adres
Wyczółkowskiego
Dzielnica
Siedlce
Otwórz w google maps

Mural autorstwa artystki Olgi Mokrzyckiej-Grospierre został wykonany w 2019 roku i przedstawia niedźwiedzia stojącego na różowej kuli, który jest umiejscowiony na fasadzie jednorodzinnego budynku mieszkalnego w dzielnicy Siedlce.

Technika: malarstwo ścienne

Wymiary: ok. 2 m x 4 m

Obiekt:

Mural umiejscowiony jest na ślepej ścianie fasady frontowej jednorodzinnego budynku mieszkalnego i przedstawia niedźwiedzia stojącego czterema łapami na jasnoróżowej kuli, z pyskiem skierowanym w dół. Kolorystyka muralu jest stonowana, ciało zwierzęcia jest utrzymane w tonacji tła (szary tynk) i zaznaczone niejednorodną plamą barwną pozbawioną konturu. Akcentami kolorystycznymi są zaznaczone na czarno ucho, seledynowo niebieska okrągła plama w miejscu ogona oraz wspomniana różowa kula, na której stoi miś. Syntetyczna forma muralu nawiązuje do stylistyki polskiej szkoły ilustracji i grafiki użytkowej z czasów PRL. Mural został zaprojektowany przez Olgę Mokrzycką-Grospierre, która wykorzystała jedną ze swoich prac malarskich z cyklu „Zwierzęta” i przeniosła ją na fasadę budynku specjalnie z okazji 11. edycji Festiwalu Narracje, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską w Gdańsku. Mural wykonali gdańscy artyści Magda i Piotr Szwabe.

 

Miejsce:

Budynek, na którym widnieje mural, został wybrany przez artystkę celowo – jest to dom z lat 60.-70., tzw. kostka, a więc niezwykle popularna bryła o charakterze willowym, ale dopasowana do realiów budownictwa socjalistycznego, stypizowana, o prostej konstrukcji z prefabrykatów.  Willa ma formę prostopadłościanu o płaskim dachu, tego typu domy jednorodzinne stały się ikoniczne dla powojennego modernizmu. Architektura powojenna korzystała z dorobku Bauhausu, często uzupełniając proste bryły o tradycyjną pod względem techniki, ale nowoczesną w formie dekorację: na fasadach budynków pojawiały się sgraffita, mozaiki, płaskorzeźby i malarstwo. Praca Mokrzyckiej-Grospierre nawiązuje do tych modernistycznych rozwiązań i jednocześnie jest hołdem złożonym przez artystkę tej nieco zapomnianej architekturze. Zaproponowana dekoracja malarska miała w założeniu współgrać z surową bryłą budynku i stanowić subtelny detal, który nie zdominuje obiektu, lecz go uzupełni, w odwołaniu do założeń modernizmu. Według wspomnień właścicielki domu, ścianę w miejscu muralu porastał kiedyś gęsty bluszcz.

 

Nota o autorce:

Olga Mokrzycka-Grospierre (ur. w 1976 r.) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w 2000 roku oraz Wydziale Scenografii w 2003 roku. Współpracowała z m.in. z Teatrem Nowym i Teatrem Ateneum w Warszawie, projektując scenografie do spektakli. Tworzy duet artystyczny z Nicolasem Grospierre’em, jest autorką instalacji, obrazów, rysunków i obiektów w drewnie, papierze czy betonie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: prywatny właściciel posesji

Autorka wpisu: Kora Kowalska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Synów Francji na Wojskowym Cmentarzu Francuskim

Typ obiektu
pomnik
Data
1961
Autor
Adam Haupt
Adres
Powstańców Warszawy (stara brama od ulicy Legnickiej)

popiersie Jacka Malczewskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2014
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego

Rzeźby robotników w kompleksie budynków ul. Tarasy

Typ obiektu
fasada
Data
1929
Autor
nieznany
Adres
ul. Tarasy
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Nie róbcie tego w domu

Typ obiektu
rzeźba
Data
2016
Autor
Katarzyna Grządziela
Adres
Park im. Jana Pawła II

Złota kamienica

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1609
Autor
Johann Speimann
Adres
Długi Targ

Turbot pochwycony II

Typ obiektu
rzeźba
Data
6.10.2014
Autor
Günter Grass
Adres
Szeroka 37
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika