Zdjęcie poziome wykonane na wprost, przedstawiające miedzianą, niewielkich rozmiarów figurę antropomorficznego lwa. Zwierzę stoi na dwóch, tylnych łapach, swobodnie oparte o ceglaną ścianę. Lew ma założone okulary przeciwsłoneczne, zaś w swojej lewej łapie trzyma smartphone.
Fot. Paweł Jóźwiak

Lew Hewelion Biznesman

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.2016
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Rajska 16
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

Technika: odlew w brązie

Wymiary: wys. ok. 50 cm, waga ok. 30–40 kg

Obiekt: Lew Hewelion Biznesmen jest jedną z kilkunastu figurek (docelowo ma być ich 40), które stanowią nową gdańską atrakcję i część szlaku turystycznego po Gdańsku – szlak Lwa Heweliona. Imię Hewelion wzięło się od nazwiska słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz od angielskiego słowa „lion”, czyli lew – obecny w herbie Gdańska. Hewelion to bohater szlaku turystycznego, którego pomysłodawcą jest i dalej go rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna. Lwy można odnaleźć dzięki bezpłatnej aplikacji iLeo. Pobierając ją na jeden z dwóch systemów operacyjnych (IOS lub Android) i włączając funkcję Bluetooth w telefonie, użytkownik może korzystać z szeregu otrzymanych ciekawych informacji. Po zbliżeniu aparatu do każdej z rzeźb Heweliona na ekranie telefonu wyświetla się komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, dzięki którym lew przedstawia historię danego miejsca. Narracja prowadzona jest w taki sposób, by najmłodsi odbiorcy zdobyli jak najwięcej cennych informacji o Gdańsku. Każda z figurek Lwa Heweliona jest spersonalizowana i wyposażona atrybuty (np. Lew Burmistrz, Lew Biznesmen, Lew Astronom, Lew WOŚP, Lew Marynarz, Lew Browarnik, Lew Piłkarz, Lew Podróżnik, Lew Pilot, Lew Władca Morza, Lew Aktor, Lew Handlarz, Lew Pirat), nawiązujące do miejsc, w których się znajdują, oraz do historii tych miejsc.

Lew Hewelion Biznesmen stoi przy Wielkim Młynie, który był kiedyś prężnie funkcjonującym młynem. Stojący w pobliżu Hewelion ma na sprzedaż ostatni worek mąki przemielonej przez młyńskie koła, a jego wartość (jak przystało na prawdziwego biznesmena) pieczołowicie oblicza na tablecie.

Miejsce:

Wielki Młyn to wyjątkowy obiekt średniowiecznej architektury technicznej w Gdańsku o charakterystycznym dwuspadzistym dachu, wzniesiony na Starym Mieście nad Kanałem Raduni. Był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy – wysoki na 26 m i długi na 41 m. Jest wyposażony w 18 kół wodnych o średnicy 5 m, co w średniowieczu stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne. Budynek pełnił nie tylko funkcje młyna, ale również spichlerza i piekarni. W XVII w. chleb wypiekany w Wielkim Młynie sprzedawano m.in. przy Ratuszu Starego Miasta na Moście Chlebowym. Wielki Młyn pracował od wzniesienia do 1945  r., kiedy to się całkowicie wypalił. Obecnie w jego gotyckich wnętrzach można jeszcze zobaczyć wielkie koła młyńskie, znajduje się w nim najmłodsze gdańskie muzeum – Muzeum Bursztynu.

Informacje o autorze: Tomasz Radziewicz – ur. w 1974  r. w Bartoszycach, rzeźbiarz i rysownik. Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie i studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2003  r. zrobił dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Zajmuje się rzeźbą pomnikową, fantasy, abstrakcyjną i realistyczną. W swojej twórczości śmiało nawiązuje do popkultury.

Stan obiektu: bardzo dobry. Rzeźba jest ubezpieczona na wypadek uszkodzenia i czyszczona kilka razy w  roku.

Właściciel/opiekun: większość rzeźb Lwa Heweliona jest pod opieką Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Część z niech zostało jednak ufundowanych przez firmy/podmioty zewnętrzne, m.in. Stadion Gdański, SAUR Neptun Gdańsk, Port Lotniczy Gdańsk, Hevelianum, Międzynarodowe Targi Gdańskie. Jedna z rzeźb – z sercem WOŚP – została wystawiona na aukcji WOŚP i miano fundatora wylicytowała osoba fizyczna.

Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak, uzupełnienie merytoryczne Małgorzata Paszylka-Glaza

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)

Informacje uzyskane od Bartłomieja Barskiego (Menedżera Pionu Operacyjnego & Convention Bureau) z Gdańskiej Organizacji Turystycznej (mail: bartlomiej.barski@visitgdansk.com)

Bibliografia:

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/hewelion-odkrywa-kolejne-miejsca-w-gdansku,a,66998

https://dziecko.trojmiasto.pl/Pomysl-na-spacer-z-dzieckiem-podazamy-szlakiem-gdanskich-lwow-n136226.html#tri

Lew Hewelion – odkryj Gdańsk szlakiem gdańskich lwów

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Fontanna Neptuna na ul. Tandeta

Typ obiektu
fontanna
Data
7.9.2012
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Tandeta (podwórko)

popiersie Jacka Malczewskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2014
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego

Pomnik Józefa Piłsudskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
11.11.2006
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
skwer u zbiegu al. Grunwaldzkiej i al. Wojska Polskiego
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

mural „Paweł Adamowicz”

Typ obiektu
mural
Data
29.06.2021
Autor
Jarosław Malicki
Adres
ul. Mniszki 5/6

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Typ obiektu
pomnik
Data
01.09.1979
Autor
Wincenty Kućma, Krystyna Hajdo-Kućma
Adres
Plac Obrońców Poczty Polskiej

Lwy Gdańskie na placu Kobzdeja

Typ obiektu
rzeźba
Data
18.05.2008
Autor
Adam Dziejowski, Bente Kluge, Lucyna Kujawa, Bolesław Marshall, Mariusz Otta
Adres
Plac Dariusza Kobzdeja
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dary Stolema

Typ obiektu
rzeźba
Data
2003
Autor
Jakub Maliszewski
Adres
ul. Rajska 10

Pomnik-obelisk na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
pomnik
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. Antoniego Giełguda

Dekoracja fasady Ogarna 51

Typ obiektu
mural
Data
2014
Autor
Jacek Wielebski
Adres
ul. Ogarna 51/52
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika