Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: odlew w brązie
Wymiary:70 cm x 70 cm x 40 cm, Postument: 140 cm x 46 cm x 44 cm
Obiekt:
Popiersie polskiego malarza Jacka Malczewskiego, zrealizowane w brązie, autorstwa Tomasza Radziewicza, jest przykładem klasycznego rzeźbiarskiego przedstawienia portretowego, którego fragmenty odbiegają jednak od konwencjonalnego pomnika figuratywnego. Rzeźba prezentuje artystę w wieku około sześćdziesięciu lat. Wizerunek Jacka Malczewskiego niewątpliwie uformowany został na podstawie inspiracji licznymi malarskimi autoportretami, które w całym oeuvre artysty zajmują istotne miejsce. Pełnoplastyczny portret Malczewskiego ujęty jest en trois quarts, z nieco uniesioną głową. Twarz pociągła, szczupła, o wyraźnie podkreślonym wysokim czole, podniesionych brwiach, głęboko osadzonych oczach oraz żuchwie z silnie zaakcentowanymi sumiastymi wąsami i szpiczastą brodą. W odróżnieniu od realistycznie oddanej podobizny Malczewskiego, niższe partie rzeźby – szyja oraz ramiona potraktowane zostały w sposób abstrakcyjny. Bryła składa się z połączonych ze sobą nieregularnych fragmentów, które tworzą od frontu obłą powłokę, przywodzącą na myśl futurystyczną zbroję. W tylnej części struktura rzeźby pozostaje pusta, ukazując konstrukcję mocowania brązowego odlewu. Popiersie umieszczone jest na prostopadłościennym postumencie wykonanym w granicie o chropowatej powierzchni, którego jasnoszara barwa mocno kontrastuje z odlanym w ciemnym brązie portretem polskiego malarza.
Miejsce:
Rzeźba ustawiona jest w centralnym punkcie placu rekreacyjnego im. Jacka Malczewskiego u zbiegu ulic Jacka Malczewskiego i Kościelnej w dzielnicy Siedlce. Tabliczka umieszczona w tylnej części pomnika informuje o inicjatorach powstania, mecenasach i autorze popiersia: „Placyk Jacka Malczewskiego powstał z inicjatywy i staraniem Edwarda Grzegorza Ostrowskiego/ nakładem finansowym Oświata-Lingwista Nadbałtyckiego Centrum Edukacji sp. z o.o. Pomnik przekazany został Miastu Gdańsk w 160 rocznicę urodzin patrona/ PRO PUBLICO BONO 14 lipca 2014 roku/ Autor popiersia Tomasz Radziewicz/ Autor form kamiennych Alfons Łosowski”.
Informacje o autorze:
Tomasz Radziewicz – ur. 1974 w Bartoszycach, jest absolwentem Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, uzyskując w 2003 roku dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Radziewicz jest autorem wielu pomników i rzeźb plenerowych, m. in.: pomnika Jana Pawła II w Przemyślu (2007), pomnika Remusa w Kościerzynie, pomnika Kazimierza Deyny w Warszawie (2012), fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku (2012).
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny
Źródła:
https://gzdiz.gda.pl/mapa/pomnik-popiersie-jacka-malczewskiego,o,77
[opis inwentaryzacyjny oraz dokumentacja fotograficzna obiektu]
https://dziennikbaltycki.pl/na-siedlcach-stanie-pomnik-malarza-jacka-malczewskiego/ar/298530
http://www.artystyczne3city.pl/wywiad-z-tomaszem-radziewiczem-cz-1-6/
https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Siedlce-chca-placu-im-Jacka-Malczewskiego-n76987.html
Bibliografia:
– Bez korekty. Prof. Stanisław Radwański i jego absolwenci, red. Mariusz Białecki, [Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku], Gdańsk 2014. [Tomasz Radziewicz: s. 140-145 (reprodukcje prac), biogram na s. 191; s.66-68: w eseju Zofii Watrak Bez korekty, s. 90-92; w eseju Rafała Boettner-Łubawskiego Otwarty krąg: Stanisław Radwański i jego uczniowie]
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia