Zdjęcie przedstawia metalową tablicę umieszczoną na caglanym murze. Na tablicy umieszczono tekst upamiętniający profesorów Wydziału Biologii uniwersytetu gdańskiego i ma kształt zbliżony do kwadratu z nieregularnymi brzegami i wycięciami, nawiązującymi do układu cegieł w murze.
Fot. Ewa Łojkowska

Tablica upamiętniająca inicjatorów i twórców Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed

Typ obiektu
metaloplastyka
Data
27.10.2009
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Kładki 24
Dzielnica
Stare Przedmieście
Otwórz w google maps

Technika: metaloplastyka

Wymiary: około 50 x 60 cm

Obiekt:

Pod adresem Kładki 24 w Gdańsku znajduje się pierzeja zabudowań złożona z kilku budynków, wśród nich znajduje się zabytkowa siedziba szkoły dla dziewcząt Victoriaschule. Równolegle do dawnej szkoły, w 1996 roku dobudowany został obiekt będący siedzibą Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Połączony jest z Victoriaschule za pomocą zabudowanej kładki znajdującej się na wysokości piętra. Znajduje się w nim osobne wejście do budynku (możliwe jest ono również z budynku dawnej szkoły, za pomocą kładki). Po prawej stronie przy wejściu znajduje się tablica dedykowana jest osobom, które zainicjowały i stworzyły Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydział mieścił się w tym budynku w latach 1996-2016.
Tablica wykonana z metalu, posiada geometryczny, nieregularny kształt, który wpisuje się w wątek ceglany budynku. W dolnej części tablicy znajduje się prostokątna luka, która uwidacznia jedną z cegieł znajdujących się pod tablicą. Co ciekawe tablica nie jest jedynie jednorodną płytą, na jej formę składają się również dwa mniejsze elementy znajdujące się po jej lewej, dolnej stronie. Ich kształt również wpisany został w cegły budynku. Przez to cała kompozycja posiada własną dynamikę, a jednocześnie w znacznym stopniu integruje się wizualnie z fasadą. Wątek ceglany znajduje się na części budynku, zabieg ten jest nawiązaniem do zabytkowego budynku Victoriaschule.
Centralnym elementem znajdującym się na tablicy jest napis, wykonany prostym, bezszeryfowym fontem, zapisany w języku polskim i angielskim: “PROFESOROM / ANNIE J. PODHAJSKIEJ, WACŁAWOWI SZYBALSKIEMU I KAROLOWI TAYLOROWI, / WDZIĘCZNI WYKŁADOWCY I STUDENCI / MIĘDZYUCZELNIANEGO WYDZIAŁU BIOTECHNOLOGII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO / I AKADEMII MEDYCZNEJ W GDAŃSKU./ TO PROFESSORS / ANNA J. PODHAJSKA, WACŁAW SZYBALSKI AND KAROL TAYLOR, / GRATEFUL LECTURERS AND STUDENTS / OF INTERCOLLEGIATE FACULTY OF BIOTECHNOLOGY UNIVERSITY OF GDAŃSK / AND MEDICAL UNIVERSITY OF GDAŃSK.”
Tablica poświęcona jest trzem postaciom:
– prof. Annie J. Podhajskiej, która zajmowała się mikrobiologią lekarską, biotechnologią, była pionierką inżynierii genetycznej w Gdańsku. Zawodowo przez większość życia związana była z UG. Była także założycielką pierwszego w Gdańsku Centrum Transferu Technologii i współzałożycielką Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni,
– prof. Karol Taylor, był twórcą gdańskiej szkoły biologii molekularnej, wybitnym naukowcem pracującym na Wydziale Biologii UG, a także Rektorem UG w latach 1984-1985. Od 1991 r. był profesorem genetyki molekularnej w Centrum Biologii Morza Polskiej Akademii Nauk,
– prof. Wacław Szybalski, zajmował się genetyką i biotechnologią, pracował w University of Wisconsin-Madison w USA w latach 1960-2015, Był wybitnym naukowcem o światowej sławie, autorem licznych prac dających podwaliny badaniom z dziedziny genetyki i biologii molekularnej.

Opis obiektu powstał dzięki zgłoszeniu obiektu przez prof. Ewę Łojkowską.

Miejsce: Tablica znajduje się budynku należącym do Uniwersytetu Gdańskiego i od 2017 roku jest siedzibą Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Budynek został połączony z zabytkową szkoła dla dziewcząt Victoriaschule. Jest to jeden z ważniejszych zabytków dla historii Polskich mieszkańców wolnego Miasta Gdańska. Wybudowany został w 1883 roku, a imię zyskał od Wiktorii, żony Fryderyka Wilhelma von Hohenzollerna, późniejszego cesarza Rzeszy. Miejsce te jednak tragicznie zapisało się w historii, ponieważ zostało przekształcone przez nazistów na obóz przejściowy dla jeńców cywilnych, gdzie więziono Polaków – mieszkańców II Wolnego Miasta Gdańska, skąd wywożeni byli do aresztów i obozów koncentracyjnych. W okresie powojennym budynek zmieniał właścicieli, aż ostatecznie stał się własnością Uniwersytetu Gdańskiego. Dobudowano do niego kolejne obiekty (w tym akademik UG), przez co kompleks jest stale użytkowany.

Informacje o autorze: Tomasz Radziewicz (ur. 1974 r. w Bartoszycach) studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, uzyskując w 2003 r. dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Autor wielu pomników i rzeźb plenerowych, m. in. pomnika Jana Pawła II w Przemyślu (2007), pomnika Remusa w Kościerzynie, pomnika Kazimierza Deyny w Warszawie (2012), fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku (2012).

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Uniwersytet Gdański

Autorka wpisu: Kinga Jarocka

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Tablicę odsłonięto 27 października 2009 w obecności prof. Wacława Szybalskiego, prof. Aliny Taylor (żony prof. Karola Taylora), Rektora UG prof. Bernarda Lammka, Rektora GUMed prof. Janusza Morysia oraz Dziekan MWB UG i GUMed prof. Ewy Łojkowskiej.

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

informacje przekazane przez prof. Ewę Łojkowską

 

Bibliografia:

https://gdansk.gedanopedia.pl/gdansk/?title=VICTORIASCHULE

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Fontanna Neptuna na ul. Tandeta

Typ obiektu
fontanna
Data
7.9.2012
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Tandeta (podwórko)

Pomnik Józefa Piłsudskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
11.11.2006
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
skwer u zbiegu al. Grunwaldzkiej i al. Wojska Polskiego

popiersie Jacka Malczewskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2014
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Aleś Bialacki

Typ obiektu
mural
Data
2012
Autor
różni autorzy
Adres
skrzyżowanie ul. Okopowej i Podwale Przedmiejskie

Rzeźba psa

Typ obiektu
rzeźba
Data
ok. 1900
Autor
nieznany
Adres
ul. Świętej Trójcy 17

Jak wam się podoba

Typ obiektu
mural
Data
31.07.2018
Autor
różni autorzy
Adres
przejście podziemne pod ul. Okopową i Podwalem Przedmiejskim
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Sgraffito ul. Piwna 48/49

Typ obiektu
sgraffito
Data
1957
Autor
Kazimierz Śramkiewicz
Adres
ul. Piwna 48/49

Brunon Zwarra

Typ obiektu
graffiti
Data
2020
Autor
Tuse, Titos
Adres
ul. Polanki / ściana pod wiaduktem PKM

zegar słoneczny na fasadzie

Typ obiektu
inne
Data
1930
Autor
nieznany
Adres
ul. Partyzantów 59
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika