Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: szablon
Wymiary: 23 m
Obiekt: Mural wykonany został przez zespół dziewięciu autorów, byli to: Michał Garnowski, Ela Golińska, Dorota Jabłońska, Dorota Kozłowska, Marta Lipiec-Bortkiewicz, Michalina Niebrzydowska, Alicja Piechota, Daria Umerli, Marta Zatoń. Powstał pod opieką Iwony Zając jako kontynuacja projektu zainicjowanego przez artystkę w 2006 r. Tytuł pracy to również tytuł dzieła Szekspira, które stanowiło główną inspirację dla grupy artystów. Wątek bohaterki Rosalindy uciekającej do lasu w Ardenach, był dla twórców wątkiem przewodnim.
Praca znajduje się na ścianie pomiędzy dwoma końcami tunelu, prowadzącymi w stronę Teatru Szekspirowskiego oraz budynku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Gdańsku. Kompozycja została ujęta w układzie pasowym ze względu na usytuowanie na długiej ścianie znajdującej się pomiędzy wejściami do podziemnego tunelu. Prace wykonane w technice szablonu umieszczono na jednolitym białym tle. Wykorzystana została szeroka gama barw, wszystkie jednak są nieco przygaszone, co daje efekt spójnej całości. Z uwagi na zastosowaną technikę podkreślony jest rysunek tych kompozycji, wyraźna kreska to motyw przewodnim wszystkich prac.
Znajdując się przed ścianą od lewej, można podziwiać grupy grafik nawiązujących do dzieł Szekspira, którw przedstawiają kolejno: kratownicę, wewnątrz której widoczne są przedmioty symbolizujące upływ czasu i przemijanie (m.in. czaszka, zegar, topiąca się płonąca świeca) – motyw ten został uzupełniony cytatem ze sztuki Hamlet: „Zbrodnie i spod ziemi wychodzą, aby stać się widocznymi”. Następnie widoczny jest uniesiony dach budynku Teatru Szekspirowskiego, nad którym znajdują się uskrzydlone koty, oraz obok umieszczony cytat: „Wszystko jest DOBRE, co do celu wiedzie” ze sztuki „Sen nocy letniej”. W dalszej kolejności namalowano grafikę informacyjną zawierająca tytuł, nazwiska autorów oraz realizatorów dzieła. Tuż obok znajduje się fragment mapy przypominający widoki map hipsometrycznych, a także cytat: „Do moich celów nie ma drogi krzywej” pochodzący z „Króla Leara”. Ostatnią częścią całej kompozycji stanowi korowód ośmiu postaci. Patrząc od lewej strony, pierwszą postać przedstawiono: śpiącą pod znakiem wskazującym dwa przeciwne kierunki (na lewą i prawą stronę) z napisami „Ophelia” i „Hamlet”, dwóch pojedynkujących się na szable mężczyzn, pochód tańczących i grających postaci. Ostatniego bohatera kompozycji namalowano w miejscu, w którym ściana skręca w stronę wyjścia z tunelu, sprawiając wrażenie, że zmierza w stronę Teatru Szekspirowskiego. Ta część uzupełniona została ostatnim cytatem, zaczerpniętym z Hamleta: „Coś tu się złego święci, coś tu krzywo idzie”.
Miejsce: Mural powstał jako kontynuacja projektu Iwony Zając, która zainicjowała artystyczne malowanie tunelu prowadzącego m.in. do Teatru Szekspirowskiego motywami związanymi właśnie z twórczością Wiliama Szekspira. W kontekście realizowanego projektu podkreśla się wagę tego miejsca łączącego Stare Przedmieście z Głównym Miastem. Jest ważnym odcinkiem komunikacyjnym, przez który przemieszczają się tysiące osób, zarówno mieszkańców, studentów, jak i turystów. Inspiracją pracy „Jak wam się podoba” był również motyw drogi, o którą malujących artystów często pytali przechodnie w tym tunelu, stąd nawiązania zawarte w wybranych cytatach.
Informacje o autorze: Zespół autorów utworzony na potrzebę realizacji projektu, którego pomysłodawczynią była artystka Iwona Zając. Byli to uczestnicy fakultetu prowadzonego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przez Iwonę Zając oraz warsztatów aktorsko-integracyjnych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Stan obiektu: częściowo zniszczony
Właściciel/opiekun: Zarząd Dróg i Zieleni
Autor wpisu: Kinga Jarocka
Źródła:
Informacja ustna – Michał Garnowski, Iwona Zając
Bibliografia:
Anna Umięcka, „Jak wam się podoba” mural w tunelu? Artyści po roku wracają do pracy, www.gdansk.pl,
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/jak-wam-sie-podoba-mural-w-tunelu,a,120611
Zbrojowniasztuki.pl
http://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/archiwum/jak-wam-sie-podoba,1774
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia