Zdjęcie poziome przedstawiający mural wykonany na betonowej ścianie znajdującej się w niedalekiej odległości od ulicy. Mural przypomina kartkę pocztową, na której zamiast zznaczka pocztowego znajduje się przedstawienie mężczyzny w średnim wieku ukazanego w konwencji komiksowej. Obok znajduje się napis: „Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku łagru za obronę praw człowieka na Białorusi”.
Fot. Paweł Jóźwiak

Aleś Bialacki

Typ obiektu
mural
Data
2012
Autor
różni autorzy
Adres
skrzyżowanie ul. Okopowej i Podwale Przedmiejskie
Dzielnica
Śródmieście, Stare Przedmieście
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo

Obiekt: Na filarze estakady, która jest jednym z najważniejszych komunikacyjnie miejsc w Gdańsku, w bliskim sąsiedztwie centrum Głównego Miasta znajduje się mural. Pierwotnie obok tego muralu na sąsiednich filarach widniały prace, które powstały w ramach akcji związanych z prawami człowieka.

Znajdujący się przy przystanku tramwajowym „Okopowa” mural powstał w 2012 r. w ramach akcji „Maraton Pisania Listów Amnesty International”, którego ideą było wsparcie więźniów politycznych. W 2012 r. pisano apele o uwolnienie Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcy praw człowieka. Mural zrealizowany został przez zespół: Nadzieja Wiarbouskaja, Aleksandra Kozłowska, Agata Jednacz, Olga Jankowska i Michał Jankowski.

Powierzchnia filaru potraktowana została jak powierzchnia kartki pocztowej, wizerunek Alesia Bialackiego umieszczony jest na znaczku pocztowym. Kolorystyka tego portretu jest bardzo intensywna, skoncentrowana na czterech kontrastujących kolorach: białym, błękitnym, granatowym i czarnym. Poniżej widoczny jest czerwony napis „Apel o uwolnienie”. Po drugiej stronie namalowano tekst, a nad nim logo Amnesty International i nazwę wydarzenia: „Maraton Pisania Listów”. Tekst na muralu brzmi: „Aleś Bialacki | skazany na 4,5 roku | łagru za obronę | praw człowieka | na Białorusi”. Widoczny jest również graficzny motyw białego stempla potwierdzającego nadanie.

Miejsce: Estakada znajduje się na skrzyżowaniu ulic Okopowej i Podwala Przedmiejskiego. Jest to jedno z najważniejszych komunikacyjnie miejsc w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Głównego Miasta. W pobliżu znajdują się ważne punkty komunikacyjne: przystanek tramwajowy „Okopowa” i przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej „Gdańsk Śródmieście”. Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, która jest najbliżej tej lokalizacji.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Zarząd Dróg i Zieleni

Autor wpisu: Kinga Jarocka

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Do 2022 roku w sąsiedztwie muralu poświęconego Alesiowi Bialackiemu, znajdowały się jeszcze dwie prace:

Pierwsza z znajdowała się tuż przy wejściu do tunelu, a wykonana została przez Jacka Wielebskiego. Mural przedstawiał ciemnoszarą twarz postaci znajdującej się za więziennymi kratami oraz jasnoszarą dłoń trzymającą list. Widoczne były tylko oczy tej postaci. Jedno z nich znajdowało się na znaczku pocztowym, symbolizując małe okienko, przez które uwięzieni mogą spoglądać na świat.

Drugi mural powstał w 2017 r. i znajdował się na filarze widocznym od strony jezdni skręcającej na ul. Podwale Przedmiejskie. Na tle białego prostokąta namalowane było, uproszczone graficznie, oko z zieloną tęczówką i sercem w źrenicy. Poniżej znajdował się napis „Otwórz oczy” w sześciu językach: polskim, angielskim, ukraińskim, arabskim, hiszpańskim i hebrajskim. Mural wykonany został przez Aleksandrę Widuto i Aleksandrę Kozłowską, która była również jego pomysłodawczynią. Odsłonięcie pracy wiązało się również z pierwszą rocznicą uchwalenia przez Radę Miasta Gdańska Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Pomysłodawczyni muralu uczestniczyła w pracach blisko 150-osobowego zespołu przygotowującego założenia modelu.

Informacje o autorze: Aleksandra Kozłowska – dziennikarka, freelancerka, prowadzi własną firmę dziennikarską. Współpracuje m.in. z „Polityką”, „Przekrojem” i Wirtualną Polską, pisze o problemach społecznych, prawach kobiet, przyrodzie i kulturze.

Jacek Wielebski – Absolwent Wydziału Grafiki na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założyciel fundacji Traffic Design, która swoją działalność rozpoczęła w Gdyni. Artysta grafik i streetartowiec, plakacista, animator kultury. Specjalizuje się w sztuce związanej z liternictwem. W projektach kamienic wykonywał liczne szyldy i prace malarskie związane z liternictwem. Jest też autorem geometrycznych murali na elewacjach.

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Izabela Biała, Otwórz oczy na ludzi wokół – mural w rocznicę wprowadzenia Modelu Integracji Imigrantów, gdansk.pl

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/otworz-oczy-na-ludzi-wokol-mural-w-rocznice-wprowadzenia-modelu-integracji-imigrantow,a,82147

Otwórz oczy. Nowy mural w centrum Gdańska, kfp.pl

https://kfp.pl/mural-otworz-oczy-gdansk?page_no=2

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Kobiety wolności

Typ obiektu
mural
Data
5.07.2019
Autor
różni autorzy
Adres
ul. Wita Stwosza 75

Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska

Typ obiektu
mural
Data
09.2013
Autor
różni autorzy
Adres
ul. Dywizjonu 303 5

Murale dla Ukrainy

Typ obiektu
mural
Data
26.02.2022
Autor
różni autorzy
Adres
skrzyżowanie ul. Okopowej i Podwale Przedmiejskie
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik 5. Pułku Grenadierów im. króla Fryderyka I

Typ obiektu
pomnik
Data
13.08.1933
Autor
Geo Jercke
Adres
ul. Okopowa

Rzeźba psa

Typ obiektu
rzeźba
Data
ok. 1900
Autor
nieznany
Adres
ul. Świętej Trójcy 17

Jak wam się podoba

Typ obiektu
mural
Data
31.07.2018
Autor
różni autorzy
Adres
przejście podziemne pod ul. Okopową i Podwalem Przedmiejskim
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Home, sweet home/Nie ma jak w domu

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Katarzyna Grządziela, Czesław Fankidejski
Adres
Park im. Jana Pawła II

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 12

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Czesław Rzepiński
Adres
Długi Targ 12

Mural Forum Gdańsk

Typ obiektu
fasada
Data
12.09.2019
Autor
SEIKON
Adres
Targ Sienny 7
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika