Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Obiekt: Na filarze estakady, która jest jednym z najważniejszych komunikacyjnie miejsc w Gdańsku, w bliskim sąsiedztwie centrum Głównego Miasta znajduje się mural. Pierwotnie obok tego muralu na sąsiednich filarach widniały prace, które powstały w ramach akcji związanych z prawami człowieka.
Znajdujący się przy przystanku tramwajowym „Okopowa” mural powstał w 2012 r. w ramach akcji „Maraton Pisania Listów Amnesty International”, którego ideą było wsparcie więźniów politycznych. W 2012 r. pisano apele o uwolnienie Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcy praw człowieka. Mural zrealizowany został przez zespół: Nadzieja Wiarbouskaja, Aleksandra Kozłowska, Agata Jednacz, Olga Jankowska i Michał Jankowski.
Powierzchnia filaru potraktowana została jak powierzchnia kartki pocztowej, wizerunek Alesia Bialackiego umieszczony jest na znaczku pocztowym. Kolorystyka tego portretu jest bardzo intensywna, skoncentrowana na czterech kontrastujących kolorach: białym, błękitnym, granatowym i czarnym. Poniżej widoczny jest czerwony napis „Apel o uwolnienie”. Po drugiej stronie namalowano tekst, a nad nim logo Amnesty International i nazwę wydarzenia: „Maraton Pisania Listów”. Tekst na muralu brzmi: „Aleś Bialacki | skazany na 4,5 roku | łagru za obronę | praw człowieka | na Białorusi”. Widoczny jest również graficzny motyw białego stempla potwierdzającego nadanie.
Miejsce: Estakada znajduje się na skrzyżowaniu ulic Okopowej i Podwala Przedmiejskiego. Jest to jedno z najważniejszych komunikacyjnie miejsc w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Głównego Miasta. W pobliżu znajdują się ważne punkty komunikacyjne: przystanek tramwajowy „Okopowa” i przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej „Gdańsk Śródmieście”. Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, która jest najbliżej tej lokalizacji.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Zarząd Dróg i Zieleni
Autor wpisu: Kinga Jarocka
Do 2022 roku w sąsiedztwie muralu poświęconego Alesiowi Bialackiemu, znajdowały się jeszcze dwie prace:
Pierwsza z znajdowała się tuż przy wejściu do tunelu, a wykonana została przez Jacka Wielebskiego. Mural przedstawiał ciemnoszarą twarz postaci znajdującej się za więziennymi kratami oraz jasnoszarą dłoń trzymającą list. Widoczne były tylko oczy tej postaci. Jedno z nich znajdowało się na znaczku pocztowym, symbolizując małe okienko, przez które uwięzieni mogą spoglądać na świat.
Drugi mural powstał w 2017 r. i znajdował się na filarze widocznym od strony jezdni skręcającej na ul. Podwale Przedmiejskie. Na tle białego prostokąta namalowane było, uproszczone graficznie, oko z zieloną tęczówką i sercem w źrenicy. Poniżej znajdował się napis „Otwórz oczy” w sześciu językach: polskim, angielskim, ukraińskim, arabskim, hiszpańskim i hebrajskim. Mural wykonany został przez Aleksandrę Widuto i Aleksandrę Kozłowską, która była również jego pomysłodawczynią. Odsłonięcie pracy wiązało się również z pierwszą rocznicą uchwalenia przez Radę Miasta Gdańska Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Pomysłodawczyni muralu uczestniczyła w pracach blisko 150-osobowego zespołu przygotowującego założenia modelu.
Informacje o autorze: Aleksandra Kozłowska – dziennikarka, freelancerka, prowadzi własną firmę dziennikarską. Współpracuje m.in. z „Polityką”, „Przekrojem” i Wirtualną Polską, pisze o problemach społecznych, prawach kobiet, przyrodzie i kulturze.
Jacek Wielebski – Absolwent Wydziału Grafiki na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założyciel fundacji Traffic Design, która swoją działalność rozpoczęła w Gdyni. Artysta grafik i streetartowiec, plakacista, animator kultury. Specjalizuje się w sztuce związanej z liternictwem. W projektach kamienic wykonywał liczne szyldy i prace malarskie związane z liternictwem. Jest też autorem geometrycznych murali na elewacjach.
Źródła:
Izabela Biała, Otwórz oczy na ludzi wokół – mural w rocznicę wprowadzenia Modelu Integracji Imigrantów, gdansk.pl
Otwórz oczy. Nowy mural w centrum Gdańska, kfp.pl
https://kfp.pl/mural-otworz-oczy-gdansk?page_no=2
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia