Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: sgraffito
Obiekt:
Pięć fasad mieszczących się pomiędzy zrekonstruowanymi kamienicami, we wschodniej pierzei poszerzonej ulicy Grobla I ozdobiono stylizowanymi, mocno zgeometryzowanymi wyobrażeniami stworzeń morskich: ryb, homarów, meduz, rozgwiazd, koników morskich. Ornamentalne przedstawienia umieszczone zostały w przestrzeniach podokiennych. Podobne wypełnienie otrzymały szczyty środkowej i skrajnych fasad. Boczną ścianę kamienicy (od ulicy Szerokiej) ozdobiono trójkolorowym sgraffitem przedstawiającym różę wiatrów zakomponowaną w kole.
Miejsce:
Przy odbudowie Grobli I przyjęto postulat urbanistów i odsunięto linię zabudowy w celu odsłonięcia widoku na znajdującą się nieopodal kaplicę Królewską i kościół Najświętszej Marii Panny. Pod uwagę brano dwa rozwiązania: linia zabudowy miała zostać albo cofnięta albo odchylona. W 1959 r. przychylano się do drugiej koncepcji . Ostatecznie zrealizowano projekt Stanisława Michela. W pierzei wschodniej zrekonstruowano dwie kamieniczki pod numerami 13 i 13b, pozostałe zbudowano w uproszczonej, modułowej formie z imitacją konstrukcji szachulcowej. Fasady kamienic zyskały ciekawą dekorację sgraffitową.
Informacje o autorze:
Łukasz Rogiński – ur. w Wilnie w 1936 r, jest grafikiem, malarzem i ceramikiem. Pochodzi z artystycznej rodziny, ojciec Bolesław i matka Władysława z domu Żukowska byli malarzami, także wuj Stanisław Żukowski był uznanym malarzem i grafikiem. W 1945 r. rodzina osiadła w Gdańsku. Ukończył w 1960 roku Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Poza działalnością artystyczną zajmował się pracą dydaktyczną. Czynnie uczestniczył w odbudowie Gdańska ze zniszczeń wojennych. Zaprojektował również fontannę na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974).
Stan obiektu: dobry, po konserwacji.
Właściciel/opiekun: obiekt prywatny
Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski
Źródła:
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 1 red. Izabella Trojanowska, Gdańsk 1997.
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 2, red. Izabella Greczanik-Filipp, Gdańsk 1997.
Bibliografia:
Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945–1989, t. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, red. Jacek Kriegseisen, Gdańsk 2016.
Katalog zabytków sztuki w Polsce, Gdańsk Główne Miasto, red. Barbara Roll, Iwona Strzelecka, Warszawa 2006.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia