Zdjęcie pionowe, wykonane na wprost, ze zbliżeniem na fragment fasady kamienicy w tkance zabytkowej Głównego Miasta w Gdańsku. Jej fasada utrzymana jest w różnych odcieniach brązu oraz beżu i ozdobiona jest graficznymi scenami rodzajowymi ze zwierzętami.
Fot. Michał Szymończyk/Nadbałtyckie Centrum Kultury

Fasada kamienicy przy ul. Długiej 11

Typ obiektu
sgraffito
Data
1953
Autor
Józefa Wnukowa
Adres
ul. Długa 11
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

Obiekt: Kamienica, dla której stworzono dwa projekty, z czego pierwszy nie zyskał akceptacji artystki. Po wyschnięciu tynku malarka stwierdziła, że zamierzony efekt nie został osiągnięty, a kolory fasady były zbyt jaskrawe. Z powodu kosztów ponownego wykonania prac, Rada Techniczna, odpowiedzialna za zatwierdzenie ukończonych fasad, uzależniła wszelkie zmiany dekoracji od opinii Ministra Budownictwa. Minister, Aleksander Wolski, odmówił zgody, mimo osobistego apelu artystki. Zdeterminowana, by zapewnić odpowiednią dekorację budynku, Wnukowa uszkodziła własne sgraffito za pomocą motyki. Stojąc wobec faktu dokonanego, Rada Techniczna zaakceptowała jej nowe projekty. „Dom św. Krzysztofa” – jego nazwa pochodzi od rzeźby z nieistniejącego już ganku – ozdobiony jest sgraffito przedstawiającym zbiór winogron. Do wysokości pierwszego piętra naśladuje pilastry i boniowanie. Panel nad wejściem przedstawia Bachusa z kielichem pośród winorośli, w których siedzą ptaki. Ptaki jedzące owoce ukazane są również nad dwoma oknami parteru. Fryz nad pierwszym piętrem przedstawia satyrów, ptaki, kozę i Florę.

Lokalizacja: Dekoracja malarska powstała w ramach działań artystów – głównie wykładowców i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP) – mających na celu wniesienie wkładu w odbudowę Głównego Miasta, które zostało poważnie zniszczone w 1945 roku. Ulica Długa i Długi Targ były jednymi z pierwszych obszarów odbudowanych. Najcenniejsze kamienice zostały wiernie odbudowane, natomiast inne zyskały adaptacje stylowe inspirowane, mniej lub bardziej, ich wyglądem sprzed 1945 roku. Odrestaurowane fasady miały stanowić tło dla odbudowanych zabytków.

Informacje o autorce: Józefa Wnukowa (ur. 1911 w Warszawie, zm. w Sopocie w 2000 roku) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie mieszkała w Paryżu i Lwowie. Podczas II wojny światowej działała w ruchu oporu i brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie osiedliła się w Sopocie, stając się kluczową postacią powstającej społeczności artystycznej na Wybrzeżu. Wieloletnia wykładowczyni PWSSP, uczestniczyła w odbudowie gdańskich kamienic Głównego Miasta (1952–1955) oraz dekorowała wnętrza Ratusza Głównego Miasta w 1970 roku. Oprócz malarstwa architektonicznego, zajmowała się malarstwem sztalugowym, sztuką tkacką oraz projektowaniem scenografii i kostiumów operowych.

Stan obiektu: częściowo uszkodzony

Właściciel/opiekun: obiekt prywatny

Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Sources: Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, vol. 1, ed. by Izabella Trojanowska (Gdańsk, 1997); Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, vol. 2, ed. by Izabella Greczanik-Filip (Gdańsk, 1997)

Literature:

Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945–1989, vol. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, ed. by Jacek Kriegseisen (Gdańsk, 2016)

Jacek Friedrich, ‘Malarstwo monumentalne’, in Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 1945–2005 (Gdańsk, 2005)

Jacek Friedrich, Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960 (Gdańsk, 2015)

Jacek Friedrich, ‘Wystrój dekoracyjny Drogi Królewskiej w Gdańsku w latach 1953–1955’, Gdańskie Studia Muzealne, Ann. 6 (1995)

Katalog zabytków sztuki w Polsce, Gdańsk Główne Miasto, ed. by Barbara Roll, Iwona Strzelecka (Warsaw, 2006)

Jan Kołodziej, Barbara Brzuszkiewicz, ‘Kształtowanie tożsamości miejsca poprzez konserwację istniejących i wykonanych nowych dekoracji artystycznych dla fasad kamienic odbudowanych po 1945 r. na obszarze Głównego Miasta w Gdańsku’, in Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, ed. by Anna Jagiellak, Paulina Świątek (Warsaw, 2015)

Anna Kriegseisen, ‘Starogdańskie kamieniczki pełne nowej treści – dekoracje fasadowe czasu odbudowy 1945–1960, czyli technologia w służbie ideologii’, in Gdańsk 1945–1990. Materiały–studia–analizy, vol. 1, ed. Edmund Kizik, Mirosław Golon (Gdańsk–Warszawa, 2017)

Anna Kriegseisen, ‘W poszukiwaniu straconego koloru. Wystrój barwny zachowanych i odbudowanych fasad Głównego i Starego Miasta Gdańska’, in Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, ed. by Anna Jagiellak, Paulina Świątek (Warsaw, 2015)

Franciszek Mamuszka, Droga Królewska w Gdańsku (Gdańsk, 1972)

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 15

Typ obiektu
inne
Data
1953
Autor
Józefa Wnukowa
Adres
Długa 15

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 16

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Józefa Wnukowa
Adres
Długa 16

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 14

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Józefa Wnukowa
Adres
Długa 14
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady Ogarna 52

Typ obiektu
rzeźba
Data
2014
Autor
Mariusz Burdek
Adres
ul. Ogarna 51/52

Dekoracja fasady Ogarna 68

Typ obiektu
fasada
Data
2018
Autor
Michał Wirtel
Adres
ul. Ogarna 68

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 64

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Roman Madeyski
Adres
Długa 64
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Dem
Adres
ul. Dywizjonu 303 17b

Pomnik św. Włodzimierza

Typ obiektu
pomnik
Data
23.05.2015
Autor
Giennadij Jerszow, Stanisław Szymański
Adres
Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy

Tablica upamiętniająca inicjatorów i twórców Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed

Typ obiektu
metaloplastyka
Data
27.10.2009
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Kładki 24
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika