Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: sgraffito
Obiekt:
Zespół kamienic o dekoracyjnych fasadach od strony ul. Szerokiej nawiązuje do stylu rzeźby manierystycznej, z charakterystyczną półleżącą postacią Adama w portalu, oraz dwóch domów, którym nadano formę uproszczoną, lecz bogato dekorowaną. To charakterystyczna dla lat 60. XX wieku dekoracja sgraffitowa, wpisana w pseudo szachulcową formę fasady z prostymi trójkątnymi szczytami. W przestrzeniach międzyokiennych umieszczono stylizowane przedstawienia stworzeń morskich: muszli, homarów, rozgwiazd oraz koników morskich. Szczyt domu numer 39 ozdobiono sgraffitowym wyobrażeniem Wenus w muszli, co wydaje się nawiązaniem do słynnego dzieła Sandra Botticellego „Narodziny Wenus”.
Miejsce:
W kamienicach ulokowano siedzibę Wydawnictwa Morskiego. Oficynę założono w 1951 r., zajmowała się publikacją książek popularnych i naukowych o tematyce marynistycznej. W pierwszym okresie działalności Wydawnictwo Morskie kilkakrotnie zmieniało adres. Upadło w 1992 r. jego siedzibę przejął Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Pamiątką po pierwszym użytkowniku pozostaje dekoracja zdobiąca fasady.
Informacje o autorze:
Łukasz Rogiński – ur. w Wilnie w 1936 r, jest grafikiem, malarzem i ceramikiem. Pochodzi z artystycznej rodziny, ojciec Bolesław i matka Władysława z domu Żukowska byli malarzami, także wuj Stanisław Żukowski był uznanym malarzem i grafikiem. W 1945 r. rodzina osiadła w Gdańsku. Ukończył w 1960 roku Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Poza działalnością artystyczną zajmował się pracą dydaktyczną. Czynnie uczestniczył w odbudowie Gdańska ze zniszczeń wojennych. Zaprojektował również fontannę na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974).
Stan obiektu: Dobry
Właściciel/opiekun: obiekt prywatny
Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski
Bibliografia:
Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945–1989, t. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, red. Jacek Kriegseisen, Gdańsk 2016.
Katalog zabytków sztuki w Polsce, Gdańsk Główne Miasto, red. Barbara Roll, Iwona Strzelecka, Warszawa 2006.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia