Zdjęcie przedstawia zbliżenie na pomnik Macieja Płażyńskiego, ukazanego w 3/4, realistycznie, w pozycji stojącej, swobodnej.
Fot. gedanopedia.pl

Pomnik Macieja Płażyńskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2020
Autor
Stanisław Radwański, Małgorzata Wiśniewska
Adres
Wita Stwosza 57
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

Pomnik Macieja Płażyńskiego, autorstwa Stanisława Radwańskiego i Małgorzaty Wiśniewskiej, znajduje się na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Rzeźba została odsłonięta w przestrzeni publicznej w 2020 roku.

 

Technika: odlew z brązu

Wymiary: wys. 225 cm (figura: 105 cm, cokół: 120 cm)

Obiekt:

Pomnik upamiętnia Macieja Płażyńskiego, polityka, prawnika, byłego wojewodę pomorskiego i marszałka sejmu. Monument powstał z inicjatywy władz Uniwersytetu Gdańskiego jako hołd dla osoby bardzo zasłużonej dla rozwoju kampusu uczelni. W latach 90., gdy Maciej Płażyński pełnił funkcję wojewody, darowano uczelni grunty w Oliwie, które umożliwiły budowę Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Decyzję o budowie pomnika podjęto uchwałą senatu UG nr 18/18 z dn. 26 kwietnia 2018 r.

Pomnik przedstawia Macieja Płażyńskiego ujętego w półpostaci. Model został oddany realistycznie, jego głowa jest delikatnie zwrócona w lewą stronę. Portretowana postać przedstawiona jest w eleganckim stroju, w koszuli, krawacie i marynarce. Lewą rękę trzyma w kieszeni, a prawa jest swobodnie opuszczona wzdłuż ciała. Rzeźba opracowana jest dość gładko, faktura materiału jest gdzieniegdzie delikatnie zarysowana. Postać może budzić skojarzenie z przechodniem, który podziwia kampus uniwersytecki.

Figura Macieja Płażyńskiego ustawiona jest na cokole z czarnego granitu w formie wysokiego prostopadłościanu. Białymi literami o prostym, bezszeryfowym foncie wyryto: MACIEJ PŁAŻYŃSKI / 1958–2010 / „MOIM POWOŁANIEM JEST SŁUŻBA PUBLICZNA”.

Początkowo uczelnia planowała uroczyste odsłonięcie pomnika 1 czerwca 2018 roku, z udziałem prezydenta RP, jednak pojawiły się wątpliwości co do stosowności tego terminu z powodu nadchodzących wyborów. Uczelnia wydała oświadczenie: „Nie chcemy, aby w sytuacji zbliżających się wyborów samorządowych Uniwersytet Gdański był włączany w kampanię wyborczą i do czasu ich zakończenia nie będziemy się w tej sprawie wypowiadać. Zaznaczamy jednak, że działania UG nie były w żaden sposób związane z bieżącą polityką”.

Pomnik jest wysoki, ma zwartą formę i utrzymany jest w ciemnej kolorystyce, nie dominuje w otaczającej go przestrzeni Eko Parku. Znajduje się wśród nowoczesnych gmachów, które zostały wybudowane w ostatnich latach.

Maciej Płażyński (1958–2010) ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, kierował Spółdzielnią Pracy Usług Wysokościowych „Gdańsk”, był prezesem konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego.

W latach 1990–1996 pełnił funkcję wojewody gdańskiego. W 1996 roku był wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność Regionu Gdańskiego. W 2001 roku wspólnie z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem utworzył Platformę Obywatelską. W latach 2005–2007 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu RP.

W 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Miejsce:

Pomnik znajduje się w części kampusu Uniwersytetu Gdańskiego o nazwie Eko Park, któremu nadano imię właśnie Macieja Płażyńskiego.

Na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, instytucji, która wsparła finansowo realizację Eko Parku, można przeczytać: „EkoPark łączy funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Zgromadzono w nim unikatową w skali województwa kolekcję roślin rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimych, którą będzie można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i grupowo”. Rzeźba znajduje się w bliskim sąsiedztwie gmachu Wydziału Biologii.

Informacje o autorze:

Stanisław Radwański (ur. 1941 r.) – absolwent Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1968 roku w pracowni Stanisława Horno-Popławskiego. W 1973 roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, gdzie pełnił wiele funkcji, m.in. prodziekana, dziekana, rektora. W 1996 roku prowadził pracownię rzeźby na Uniwersytecie w Radfordzie w Virginii (USA). W latach 1996–2002 był członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. W 2002 roku rozpoczął pracę w Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, a w 2003 roku wszedł w skład Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Należał również do Kapituły Nagrody im. Św. Brata Alberta i przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest twórcą wielu pomników znajdujących się w przestrzeniach publicznych w Polsce i za granicą.

Małgorzata Wiśniewska (ur. 1980 r.) – absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, w 2006 roku obroniła dyplom w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego. Od 2006 roku pracuje na Wydziale Rzeźby (obecnie Rzeźby i Intermediów). Stypendystka ministra kultury i sztuki RP, marszałka województwa pomorskiego, laureatka nagród krajowych i międzynarodowych. Uczestniczyła w wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także w kilkunastu sympozjach rzeźbiarskich, m.in. w Finlandii, we Włoszech, w Łotwie, Litwie oraz w Polsce.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Uniwersytet Gdański

 

Autorka wpisu: Kinga Jarocka

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

pomnik Adama Mickiewicza

Typ obiektu
pomnik
Data
1955
Autor
Konstanty Lech, Franciszek Drozd
Adres
Park Oliwski

Kształtowanie – Narodziny Wenus

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Zygfryd Korpalski
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Mural Opactwo Cystersów Oliwa

Typ obiektu
mural
Data
06.2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Opata Jacka Rybińskiego 5
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Zmienne V

Typ obiektu
rzeźba
Data
24.05.2009
Autor
Ewa Topolan, Adriana Majdzińska
Adres
Park im. Jana Pawła II, wejście przy al. Rzeczypospolitej

Dekoracja fasady Szeroka 78

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Szeroka 78

Rzeźba Pingwin

Typ obiektu
rzeźba
Data
1974
Autor
Franciszek Drozd
Adres
ul. Karwieńska 3
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika