Zdjęcie pionowe, wykonane z ukosa przedstawiające popiersie mężczyzny ustawione na bardzo wysokim, jasnoszarym, granitowym postumencie. Figura mężczyzny została przedstawiona w sposób naturalny, zaś elementy anatomiczne takie jak: oczy, nos czy usta zostały zaznaczone w sposób naturalny, jak równocześnie delikatny. Zarost brody, czy włosy zostały dodatkowo uwydatnione. Na frontalnej ścianie postumentu zostały wyryte i pozłocone litery układające się w napis: „Adam Mickiewicz, 1798-1855, 1955”.
Fot. Paweł Jóźwiak

pomnik Adama Mickiewicza

Typ obiektu
pomnik
Data
1955
Autor
Konstanty Lech, Franciszek Drozd
Adres
Park Oliwski
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

 

Technika: rzeźba w granicie

Wymiary:  225 cm x 190 cm x 140 cm, wysokość całego pomnika wraz z bazą: 305 cm

 

Obiekt:

Pomnik Adama Mickiewicza został ustawiony w Parku Oliwskim w 1955 r. Jego powstanie wiązało się z upamiętnieniem setnej rocznicy śmierci polskiego poety epoki romantyzmu. Posąg zrealizowany został w formie hermy-popiersia. Zwężający się ku dołowi postument, wieńczy  sześcienny blok z popiersiem Mickiewicza. Zarówno masywne, pozbawione ramion popiersie, jak i postument wykonano z tego samego materiału – jasnoszarego granitu. Portret Mickiewicza cechuje realizm przedstawienia, z podkreśleniem cech indywidualnych wyglądu poety, znanych z licznych źródeł ikonograficznych. Zwraca uwagę bardzo syntetyczne opracowanie rzeźbiarskie głowy szczególnie  w partii fryzury, która wraz z brodą okala całkowicie twarz. Frontalny, statyczny, delikatnie modelowany wizerunek polskiego poety emanuje skupieniem i spokojem.  

Od czoła postumentu znajduje się wykuty napis: ADAM MICKIEWICZ 1798–1855/ 1955. Autorem projektu pomnika był Konstanty Lech. Monument, na zamówienie Wydziału Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku, został odkuty w kamieniu przez Franciszka Drozda, absolwenta gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych).

 

Miejsce:

Pomnik Adama Mickiewicza znajduje się w Parku Oliwskim. Rzeźba usytuowana jest w parterze ogrodowym paradisum, prostopadle przylegającym do części barokowej ogrodu, założonej przed frontem dawnej rezydencji opatów pelplińskich (obecnie znajduje się tutaj Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego). Całe założenie parkowo-ogrodowe od 1955 r. nosi imię Adama Mickiewicza.

 

Informacje o autorach:

Konstanty Lech – ur. 1909 r. w Maoreszań, Chiny, zm. 2001 r. w Sopocie, w latach 30. XX wieku odbywał służbę na okrętach Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1934 r. awansował do stopnia porucznika. Podczas II wojny światowej przebywał w oflagu w Woldenbergu, gdzie  uczył się rzeźbić pod kierunkiem Stanisława Horno-Popławskiego. Po 1945 roku pełnił funkcję kierownika pracowni plastycznej Domu Marynarki Wojennej w Gdyni, następnie został kierownikiem całej placówki. Do Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków został przyjęty w 1945 r. Jako artysta rzeźbiarz uczestniczył w wystawach okręgowych i ogólnopolskich. W 1952 r. podjął w ZPAP pracę społeczną jako przewodniczący sekcji rzeźby, a następnie, przez jedną kadencję – pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Okręgu Gdańskiego. W latach 1953–1954 pracował przy rekonstrukcji rzeźb Drogi Królewskiej w Gdańsku.

 

Franciszek Drozd – ur. 1919 r., zm. w 1991 r. w Gdańsku, w latach 1949–1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Po studiach pracował przy odbudowie Gdańska jako kamieniarz. Wówczas był zatrudniany przy rekonstrukcji rzeźb, płaskorzeźb oraz figur zabytkowych obiektów na terenie Głównego Miasta. Franciszek Drozd uczestniczył również wraz z zespołem przy realizacji rzeźb, m.in.: pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego, pomnika Obozu Zagłady w Treblince autorstwa Franciszka Duszeńko oraz pomnika Obrońców  Westerplatte autorstwa Franciszka Duszeńki i Adama Haupta. Drozd był autorem rzeźby pingwina w zoo w Oliwie wykonanej w technice ceramiki.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun:  Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Mrongowiusza

Typ obiektu
pomnik
Data
20.06.2009
Autor
Gienadij Jerszow
Adres
ul. Bażyńskiego 8

Ptak

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Irena Zabrocka
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Bogini traw

Typ obiektu
rzeźba
Data
1977
Autor
Alfred Wiśniewski
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Marii Konopnickiej

Typ obiektu
pomnik
Data
1977
Autor
Franciszek Duszeńko
Adres
Skwer im. Polskich Harcerzy, ul. Wały Jagiellońskie

Kalejdoskopy

Typ obiektu
instalacja
Data
3.08.2021
Autor
Grażyna Rigall
Adres
Deptak na Żabiance

Mural „Guzik”

Typ obiektu
graffiti
Data
26.06.2022
Autor
Piotr "Tuse" Jaworski, Mateusz Rybka
Adres
Waryńskiego 9 A
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika