Zdjęcie poziome ukazuje rzeźbę odlaną z brązu przedstawiającą lwa w pozycji stojącej w lekkim wykroku. Lew ma bujną grzywę i otwarty pysk. Przed rzeźbą umieszczono tablicę pamiątkową informującą, że rzeźba jest ufundowana ku pamięci zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
Fot. Paweł Jóźwiak

Lew ku pamięci Pawła Adamowicza

Typ obiektu
rzeźba
Data
11.08.2019
Autor
Ewa Koprowska
Adres
Opacka
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

Wykonana w technice odlewu z brązu rzeźba lwa wraz z tablicą pamiątkową poświęconą śp. Pawłowi Adamowiczowi, Prezydentowi Gdańska, odsłonięta została w nowej części Parku Oliwskiego na terenie należącym do firmy Doraco 11 sierpnia 2019 roku.

Technika: odlew z brązu

Wymiary: ok.2m x 1 m

Obiekt: Wykonana w technice odlewu z brązu rzeźba lwa wraz z tablicą pamiątkową poświęconą śp. Pawłowi Adamowiczowi, Prezydentowi Gdańska, odsłonięta została w nowej części Parku Oliwskiego na terenie należącym do firmy Doraco 11 sierpnia 2019 roku.

Figura lwa wyrzeźbiona przez Ewę Koprowską ujęta została naturalistycznie, żywo i ekspresyjnie. Lew ma podniesiony łeb i rozwartą paszczę, jakby ryczał, przestrzegając o swojej obecności wymusza respekt. Stoi pewnie na czterech łapach, tylną opierając nieco pod kątem, co sugeruje gotowość do wykonania kroku naprzód. Grzywa opracowana jest piękną, rzeźbiarską fakturą, której elementy  płynnie przechodzą w rysy pyska zwierzęcia. Pozostałe części ciała lwa są dużo gładsze, choć widać w nich odciski narzędzi wykorzystywanych przez artystkę podczas pracy nad modelem. Dzięki temu zabiegowi, choć rzeźba przedstawia realistycznie lwa, nie jest pozbawiona artystycznego zindywidualizowania, które przejawia się m.in. w opracowaniu wydatnej faktury.

Nie bez znaczenia jest poza zwierzęcia i jego symbolika. Sylwetka lwa i patos jej ujęcia wyrażają pewność siebie, siłę, odwagę. Są to także przymioty lwa jako symbolu władzy, od wieków kojarzonego z przywództwem, mądrością, męstwem , sprawiedliwością i majestatem.

Jak czytamy na oficjalnej stronie, właściciela obiektu, doraco.pl:

„Pomysłodawcą i fundatorem projektu jest Andrzej Hass, wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, właściciel grupy Hass Holding, w skład której wchodzi DORACO. Jak powiedział publicysta Łukasz Mężyk, Paweł Adamowicz był lwem gdańskim – jednym z najdojrzalszych, najciekawszych i najbardziej twórczych polityków. Lew symbolizuje odwagę, triumf i działanie. Prezydent uosabiał wszystkie te cechy – powiedział Andrzej Hass podczas niedzielnej uroczystości [odsłonięcia rzeźby]. – Jednocześnie Paweł był człowiekiem, który czynił dobro, pomagał potrzebującym dyskretnie, bez świateł jupiterów. Najbardziej ukochał Gdańsk i Gdańszczan, co wielokrotnie podkreślał w swoich słowach i działaniach”.

Przed rzeźbą lwa znajduje się tablica z brązu, z inskrypcją: „PAMIĘCI PAWŁA ADAMOWICZA PREZYDENTA GDAŃSKA 1998–2019”. Umiejscowiona na ziemi, ozdobiona jest Herbem Wielkim Miasta Gdańska, w którym tarczę z koroną i dwoma krzyżami, podtrzymują dwa lwy zwrócone w lewą stronę.

Miejsce:  Rzeźba znajduje się w ogrodach otaczających dawniej zabytkowy budynek, Dworek Saltzmanna. W 1760 r. budowę dworku zlecił opat klasztoru cystersów w Oliwie Jacek Rybiński. Wraz z zabudową gospodarczą został on usytuowany w północnej części oliwskiego parku i przeznaczony na siedzibę ogrodnika i projektanta części oliwskiego ogrodu – Kazimierza Dębińskiego. Od 1794 r. w dworku mieszkał wybitny ogrodnik, Johann Georg Nicolas Saltzmann.

Saltzmann zmienił ukształtowanie terenu Ogrodu Opackiego poprzez usypanie sztucznych pagórków oraz stworzenie malowniczych dolinek. Stawy zyskały interesującą, nieregularną linię brzegową i w ten sposób stworzono angielską część ogrodu, inspirowaną naturalnym krajobrazem. Od nazwiska Saltzmanna zyskała nazwę ulica biegnąca od północnej strony parku – Saltzmannstraße (obecnie ul. Opacka), którą ogrodnik obsadził z dwóch stron drzewami.

Po II wojnie światowej dworek został przejęty przez Skarb Państwa i był użytkowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodowych. W 2002 r. budynek dworku stał się własnością firmy Doraco. W 2013 r. zainicjowano renowację budynku i odtworzenie zabudowy dawnego folwarku wraz rekonstrukcją ogrodów, będących kiedyś dopełnieniem Parku Oliwskiego. Ogrody są ogólnodostępne dla odwiedzających.

Informacje o autorze: Ewa Koprowska-Szulc – rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorka monumentalnych realizacji rzeźbiarskich. Współautorka znajdującej się w Gdańsku Fontanny Czterech Kwartałów oraz tablicy Jana Kanapariusza.

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Doraco

Autor wpisu: Kinga Jarocka

 

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Ławica

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Zdzisław Koseda
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Mural Opactwo Cystersów Oliwa

Typ obiektu
mural
Data
06.2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Opata Jacka Rybińskiego 5

Rzeźba Pingwin

Typ obiektu
rzeźba
Data
1974
Autor
Franciszek Drozd
Adres
ul. Karwieńska 3
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Sgraffito na fasadzie piekarni

Typ obiektu
fasada
Data
1982
Autor
Grzegorz Protasiuk
Adres
ul. Słowackiego 37

Pomnik ofiar epidemii chorób zakaźnych 1945–1946

Typ obiektu
pomnik
Data
31.10.2003
Autor
Leon Czerwiński
Adres
skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i ul. Powstańców Warszawskich

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2013
Autor
Jan Kaláb
Adres
ul. Skarżyńskiego 4d
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika