Poziome zdjęcie przedstawia ławkę w parku, na której po prawej stronie umieszczono figurę z brązu naturalnej wielkości. Jest to postać młodej dziewczyny ubranej w bluzkę z spódnicę, która na kolanach trzyma książkę o tytule witaj smutku Francois Sagan. Figura jest opracowana w sposób realistyczny, widoczne są takie detale jak delikatny uśmiech czy rozpuszczone kosmyki włosów.
Fot. Paweł Jóźwiak

Witaj, smutku (ławeczka)

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
nieznany
Adres
Opacka
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

Wykonana z brązu rzeźba, pomyślana jako ławeczka z siedzącą na niej postacią, znajduje się w nowej części Parku Oliwskiego, na terenie dawnego dworku Johanna Salzmanna, obecnie  własności firmy Doraco. Praca odsłonięta została w przestrzeni publicznej w październiku 2015 roku.

Technika: odlew z brązu

   

Obiekt: 

Całopostaciowa rzeźba przedstawia młodą kobietę, ma ona długie, proste włosy i delikatny uśmiech. Spogląda przed siebie, jedną ręką podpiera się o siedzisko ławki, drugą dłoń trzyma na znajdującej się na kolanach książce. Widoczny jest tytuł książki „Witaj, smutku”   i nazwisko autorki Françoise Sagan. Dziewczyna ubrana jest w letnią bluzkę o krótkich rękawkach i spódnicę o długości do kolan. Na stopach widoczne są lekkie buty, typu baleriny. Figura umiejscowiona została po prawej stronie ławki, a oparta o siedzisko jej dłoń sprawia wrażenie gestu zapraszającego do dołączenia do postaci i zajęcia miejsca obok niej.

Ławeczka z postacią znajduje się tuż przy fontannie zdobiącej nową część Parku Oliwskiego, nazywaną Ogrodami Doraco, od nazwy firmy posiadającej teren. Pięknie zagospodarowana przestrzeń z otaczającą ją malowniczo zaplanowaną roślinnością stanowi pomysłowe  tło dla rzeźby. Rzeźbiarskie założenie tchnie nostalgią i romantyzmem, a wrażenie potęguje tytuł książki. Dzieło Sagan powstało, gdy pisarka była bardzo młoda, dodatkowo przywodzi na myśl skojarzenia z „nastoletnią fantazją i aurą miłosnych historii”. Powieść Sagan wydana w 1954 r. cieszyła się tak dużą popularnością, że już w 1958 r. powstała adaptacja filmowa w reżyserii Otto Premingera, z główną rolą Jean Seberg.

Rzeźbiarska kompozycja  przez zwiedzających park nazywana jest ławeczką Françoise Sagan, mimo że pisarka na licznych fotografiach zazwyczaj miała fryzurę z krótkim cięciem. Być może jest to przedstawienie bohaterki tej powieści lub po prostu młodej, anonimowej miłośniczki literatury, która zachęca przechodniów do zatrzymania się i zanurzenia w ulubionej lekturze. Sportretowana bohaterka w graficznej formie jest również ilustracją promującą fundację im. Magdaleny, która swoją siedzibę ma w pobliskim budynku przy ul. Opackiej 12. Fundacja zajmuje się pomocą społeczną m.in. świadczoną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Miejsce:  Rzeźba znajduje się w ogrodach otaczających dawniej zabytkowy budynek, Dworek Saltzmanna. W 1760 r. budowę dworku zlecił opat klasztoru cystersów w Oliwie Jacek Rybiński. Wraz z zabudową gospodarczą został on usytuowany w północnej części oliwskiego parku i przeznaczony na siedzibę ogrodnika i projektanta części oliwskiego ogrodu – Kazimierza Dębińskiego. Od 1794 r. w dworku mieszkał wybitny ogrodnik, Johann Georg Nicolas Saltzmann.

Saltzmann zmienił ukształtowanie terenu Ogrodu Opackiego poprzez usypanie sztucznych pagórków oraz stworzenie malowniczych dolinek. Stawy zyskały interesującą, nieregularną linię brzegową i w ten sposób stworzono angielską część ogrodu, inspirowaną naturalnym krajobrazem. Od nazwiska Saltzmanna zyskała nazwę ulica biegnąca od północnej strony parku – Saltzmannstraße (obecnie ul. Opacka), którą ogrodnik obsadził z dwóch stron drzewami.

Po II wojnie światowej dworek został przejęty przez Skarb Państwa i był użytkowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodowych. W 2002 r. budynek dworku stał się własnością firmy Doraco. W 2013 r. zainicjowano renowację budynku i odtworzenie zabudowy dawnego folwarku wraz rekonstrukcją ogrodów, będących kiedyś dopełnieniem Parku Oliwskiego. Ogrody są ogólnodostępne dla odwiedzających.

Informacje o autorze:

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Doraco

Autor wpisu: Kinga Jarocka

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Ekstremum

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Czesław Ciesielski
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Popiersia Książąt Pomorskich Mściwoja II i Świętopełka II

Typ obiektu
rzeźba
Data
1967
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park Oliwski

pomnik Adama Mickiewicza

Typ obiektu
pomnik
Data
1955
Autor
Konstanty Lech, Franciszek Drozd
Adres
Park Oliwski
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Klawitterów

Typ obiektu
pomnik
Data
po 1950
Autor
nieznany
Adres
ul. 3 Maja

New Idol is coming

Typ obiektu
mural
Data
07.2010
Autor
Tomasz Bielak
Adres
ul.  Skarżyńskiego 12a

Fontanna czterech kwartałów

Typ obiektu
fontanna
Data
06.09.2009
Autor
Ewa Koprowska-Szulc, Lucyna Kujawa
Adres
ul. Grobla I 8
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika