Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Obiekt:
Jedna z dwóch historyzujących fasad przykrywających blok mieszkalny, który powstał jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2015 roku przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie fasady OdNowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym w trakcie odbudowy Gdańska.
Wschodnia, pięciokondygnacyjna i trójosiowa fasada zyskała dekorację malarską. W części szczytowej pomiędzy czwartą i piątą kondygnacją, w pasie przestrzeni międzyokiennej, rozmalowana została marynistyczna sceneria ukazująca trzy kutry rybackie; nad centralnym kutrem znajduje się tondo z alegoryczną figurą kobiety. Całość założenia utrzymana jest w stylistyce en grisaille.
Miejsce:
Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii. Stanowią element historycznego układu urbanistycznego miasta Gdańska. Ulica Szeroka zniszczona została w 1945 roku w trakcie działań wojennych. Większość kamienic odbudowana została bez respektowania historycznego wzorca. Historyczne pozostałości zauważyć można jedynie w wyróżnieniu oddzielnych fasad ze szczytami oraz układzie kalenic prostopadłym do ulicy. Ustandaryzowano wysokość i szerokość budynków, co za tym idzie, nie zachowano historycznej parcelacji. W partii przyziemia ulokowano lokale handlowo-usługowe. Ulica Szeroka stała się granicą pomiędzy historyzującą rekonstrukcją, a nowoczesną zabudową – stała się miejscem przenikania się dwóch nurtów powojennej odbudowy.
Informacje o autorze:
Rafał Roskowiński – Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1990 roku w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego. W 2016 otrzymał stopień doktora sztuk pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W latach 1990 – 1992 pracował na stanowisku asystenta w pracowniach malarskich na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Wzornictwa i Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku. Obecnie pracuje na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Prekursor muralu artystycznego w Polsce. Działał aktywnie w przestrzeni publicznej w latach 80. i 90. Z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska w 1997 roku zorganizował Międzynarodowy Festiwal Malarstwa Monumentalnego w skutego którego powstało 10 prac na elewacjach budynków w przestrzeni Zaspy w Gdańsku. Kontynuacją tego wydarzenia jest Festiwal Malarstwa Monumentalnego organizowany od 2009 roku. Założyciel i opiekun Gdańskiej szkoły muralu. Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” (2010)
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Ankra
Autor wpisu: Noemi Etush
Bibliografia:
R. Roskowiński, M. Rutkiewicz, Autoportret z muralem, Gdańsk 2012.
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/szeroka-4/dostęp [24.11.2021]
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia