Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: sgraffito
Obiekt:
Jedna z trzech historyzujących fasad przykrywająca blok mieszkalny, który powstał jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2015 przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie fasady Odnowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym w trakcie odbudowy Gdańska.
Trójosiowa i pięciokondygnacyjna fasada wschodnia budynku przy ul. Ogarnej 15/19A uzyskała dekorację odwołującą się do popularnej techniki wykorzystywanej w trakcie historycznej odbudowy Głównego Miasta – sgraffito. Pola objęte interwencją artystyczną obejmują pas przestrzeni międzyokiennej między drugą i trzecią kondygnacją oraz sgraffito okalające okno w szczytowej części elewacji. Stworzony przez artystkę ornament zbudowany jest z kompozycji kół zębatych, kół, gwintów śrub oraz linii owalnych, razem tworzących abstrakcyjną kompozycję. Kolorystyka kompozycji oparta jest na ciepłych rdzawych i żółtych barwach, które wyraźnie odcinają się od rozbielonej barwy tynku w odcieniu różowo-łososiowym.
Miejsce:
Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii. Stanowią element historycznego układu urbanistycznego miasta Gdańska. Ulica Ogarna została zniszczona w 1945 r. w trakcie działań wojennych. Odbudowano ją na podstawie tak zwanego planu Zachwatowicza, który zakładał rekonstrukcję historycznych form, co było możliwe do zrealizowania jedynie w postaci osiedla robotniczego. Zabudowy blok przykryty został historyzującym parawanem fasad. Powstałe budynki były wynikiem połączenia dwóch domów w kompleks ze wspólną klatką schodową, wejściem od podwórka oraz równą górną linią okien podkreślającą blokowość założenia. Elewacje nie zostały uzupełnione dekoracjami architektonicznymi.
Informacje o autorce:
Anna Waligórska – absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2005 r. w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego, aneks w pracowni malarstwa ściennego i witrażu pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. W 2013 r. uzyskała stopień doktora sztuki. Od 2003 r. związana zawodowo z ASP w Gdański – najpierw jako asystentka-stażystka w pracowni scenografii i projektowania plastycznego u prof. Andrzeja Markowicza, następnie w 2007 r. objęła stanowisko adiunkta w pracowni malarstwa ściennego i witrażu, a od 2017 r. adiunkt w pracowni dyplomowej malarstwa. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Laureatka wielu stypendiów i nagród, m.in. – w 2012 r. otrzymała I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska za projekt przystanków Kolei Metropolitalnej.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Zarządca „Attyka”
Autor wpisu: Noemi Etush
Bibliografia:
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/ogarna-3/ dostęp [18.04.2021]
http://annawaligorska.com/o-mnie/ dostęp [18.04.2021]
Gdańsk 2010-2015. Oblicza architektoniczne miasta, red. Joanna Sidorczak-Heinshon, Pelplin 2015
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia