fot. Paweł Jóźwiak

Dzień dobry

Typ obiektu
mozaika
Data
2020
Autor
Anna Terefenko, Bartosz Zimniak
Adres
ul. Bliska 11A
Dzielnica
Nowy Port
Otwórz w google maps

Technika: ceramika, glina, szkliwo

Wymiary: szer. 565 cm x wys. 70 cm

 

Obiekt: Ceramiczny napis Dzień dobry powstawał w 2020 roku w czasie pierwszej fali pandemii. Anna Terefenko oraz Bartosz Zimniak wraz z mieszkankami i mieszkańcami dzielnicy stworzyli napis w przestrzeni Nowego Portu składający się z ceramicznych kafli wykonanych z brązowej gliny, które zostały poszkliwione. W minimalistycznym napisie zawarte jest nie tylko tradycyjne pozdrowienie – są w nim także odciśnięte ślady przedmiotów, elementy otoczenia czy rzeczy należących do nadmorskiej przestrzeni Nowego Portu, takich jak: bruk chodnikowy, ściany przedwojennych kamienic, roślinność, drobne pamiątki znalezione na ulicach oraz opony sąsiedzkich samochodów.

Napis jest częścią projektu Pięć Kolorów. Powstał w ramach programu Otwarty IKM w Nowym Porcie, będącego częścią projektu Urb Cultural Planning, który dofinansowano z funduszy Interreg Baltic Sea Region.

 

Miejsce: Napis Dzień dobry znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A od strony ogródka, który powstał dzięki współpracy sąsiadów i artystów.

 

Informacje o autorach:

Anna Terefenko – ceramiczka oraz malarka. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie o specjalizacji malarstwo. Studiowała malarstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Obecnie w swojej autorskiej pracowni ceramicznej „tere” przywraca pamięć o dawnej formie ceramiki użytkowej, prezentując ją w nowoczesnym wydaniu. Twórczyni licznych murali ceramicznych, edukatorka artystyczna, członkini zespołu muzycznego Michalove wykonującego ludowe pieśni Wschodu.

Bartosz Zimniak – artysta mieszkający w Nowym Porcie, absolwent Wydziału Rzeźby i Intermediów w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założyciel Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA. Pomysłodawca wielu projektów włączających lokalną społeczność Nowego Portu w działania animacyjno-kulturalne. W swojej twórczości wykorzystuje wątki związane z polskością oraz tożsamością.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Mewka

Autor wpisu: Bartosz Zimniak

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Zrealizowany przez Fundację Mewka w partnerstwie z Domem na Skraju „pandemiczny” mural ceramiczny Dzień dobry wita przy ulicy Bliskiej i poprawia humor sąsiadom, mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Nowy Port.

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Rzeźba Minerwa

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1898
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 9

Mozaika – herb Gdańska

Typ obiektu
mozaika
Data
około 1930
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 4

Popiersie Jana Pawła II

Typ obiektu
obiekt sakralny
Data
-
Autor
nieznany
Adres
ul. ks. Mariana Góreckiego 18
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Sąd Ostateczny żywy w pikselach

Typ obiektu
mural
Data
09.2017
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul. Skarżyńskiego 6f

Rzeźba – fontanna Ziemia

Typ obiektu
rzeźba
Data
1976
Autor
Edward Roguszczak
Adres
deptak na Żabiance

Mural upamiętniający Martina Luthera Kinga

Typ obiektu
mural
Data
1996
Autor
Tomasz Bielak
Adres
ul. Biskupia 35
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika