Fragment szczytu latarni morskiej, wykonany z małych ceramicznych elementów, znajdujący się na białej ścianie. Każdy element jest w innym kolorze i ma inną fakturę.
fot. Fundacja MEWKA

Latarnia Morska

Typ obiektu
mozaika
Data
2017
Autor
Anna Terefenko, Emilia Strączek, Bartosz Zimniak
Adres
ul. Bliska 11A
Dzielnica
Nowy Port
Otwórz w google maps

Technika: ceramika, glina, szkliwo

Wymiary: wys. 350 cm x szer. 60 cm

 

Obiekt:

Ceramiczna Latarnia Morska to detal architektoniczny w przestrzeni Nowego Portu, znajdujący się w siedzibie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA. Powstał w 2017 roku w ramach projektu Akumulator Społeczny na warsztatach prowadzonych przez Annę Terefenko, Bartosza Zimniaka oraz Emilię Strączek.

Latarnia wykonana jest z kilkudziesięciu kafli ceramicznych stworzonych przez mieszkańców oraz miłośników Nowego Portu. Każdy z kafli został poszkliwiony na różne kolory, co spowodowało, że kompozycja jest bardzo energetyczna i przykuwa wzrok.

Artystom zaangażowanym w działalność galerii zależy, aby MEWKA była miejscem odkrywania i wzmacniania gdańskiej kultury marynistycznej oraz klimatu portowej dzielnicy. W swoich działaniach twórcy wykorzystują potencjał i charakter nadmorskiego obszaru.

 

Miejsce: Ceramiczna Latarnia Morska znajduje się na ścianie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA, można ją oglądać przez witrynę oraz w godzinach pracy Fundacji Mewka.

 

Informacje o autorach:

Anna Terefenko – ceramiczka oraz malarka. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie o specjalizacji malarstwo. Studiowała malarstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Obecnie w swojej autorskiej pracowni ceramicznej „tere” przywraca pamięć o dawnej formie ceramiki użytkowej, prezentując ją w nowoczesnym wydaniu. Twórczyni licznych murali ceramicznych, edukatorka artystyczna, członkini zespołu muzycznego Michalove wykonującego ludowe pieśni Wschodu.

Emilia Strączek – mieszkanka Nowego Portu, pielęgniarka pracująca na Oddziale Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, absolwentka studiów podyplomowych z arteterapii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Hobbystycznie rysuje, tworząc ilustracje dla dzieci.

Bartosz Zimniak – artysta mieszkający w Nowym Porcie, absolwent Wydziału Rzeźby i Intermediów w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założyciel Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA. Pomysłodawca wielu projektów włączających lokalną społeczność Nowego Portu w działania animacyjno-kulturalne. W swojej twórczości wykorzystuje wątki związane z polskością oraz tożsamością.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Mewka

Autor wpisu: Bartosz Zimniak

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Kształt „mewkowej” latarni nawiązuje do latarni morskiej znajdującej się w Nowym Porcie przy nabrzeżu Ziółkowskiego. Ciekawostką jest, że jej właściciel, pan Jacek Michalak, odcisnął swoją dłoń na jednym z ceramicznych kafli.

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Maszty przy dawnym Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie

Typ obiektu
inne
Data
lata 50 (?)
Autor
Włodzimierz Brzosko (?)
Adres
Marynarki Polskiej 15

Popiersie Feliksa Nowowiejskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1967?
Autor
nieznany
Adres
ul. Marynarki Polskiej 15

Mozaika – herb Gdańska

Typ obiektu
mozaika
Data
około 1930
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 4
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Jonas Zagorskas
Adres
ul. Pilotów 13a

Mam autyzm. Poznaj. Zrozum. Pomóż

Typ obiektu
mural
Data
2022
Autor
Marek „Looney” Rybowski
Adres
Podwale Przedmiejskie

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Typ obiektu
pomnik
Data
15.10.1994
Autor
Joanna Sidorczuk, Roman Radowski
Adres
Targ Rakowy
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika