Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Niewielka mozaika z herbem Gdańska zostałą umieszczona przez nieznanego autora na szczycie bocznej ściany kamienicy przy ulicy Rybołowców 4 w Nowym Porcie, najprawdopodobniej przed II wojną światową.
Technika: mozaika
Wymiary: około 50 cm
Obiekt:
Na szczytowej ścianie kamienicy przy ulicy Rybołowców 4, od strony placu Gustkowicza, nieznany autor umieścił niewielką i skromną mozaikę z herbem Gdańska, tak zwanym herbem małym Gdańska (w odróżnieniu od herbu wielkiego, a więc z trzymaczami w postaci lwów). Na czerwonym tle w kształcie prostokąta znajdują się dwa białe, równoramienne krzyże ustawione w słup. Wieńczy je złota, pięciopałkowa, otwarta korona. Sam herb Głównego Miasta Gdańska został ustanowiony w XIV wieku w czasie panowania zakonu krzyżackiego. Początkowo w herbie nie było korony, została ona nadana przez Kazimierza Jagiellończyka w 1457 roku. Miała symbolizować opiekę królów polskich nad Gdańskiem. Herb, który znamy dzisiaj, zastąpił wcześniejszy symbol miasta, czyli kogę (duży żaglowiec handlowy) dominującą na morzach Bałtyckim i Północnym.
Miejsce:
U zbiegu ulic Rybołowców i Wolności, gdzie zlokalizowany jest plac im. ks. Jana Gustkowicza, znajdował się niegdyś szaniec nr 6. Został on rozebrany po klęsce Napoleona i zajęciu Nowego Portu przez Prusaków. Plac ten uznawany jest za pewnego rodzaju granicę pomiędzy Starym Portem a nowym osiedlem – Nowym Portem. W ten sposób oddzielane są w języku potocznym dwie części dzielnicy: historyczna i ta rozbudowana w okresie powojennym. Plac prawdopodobnie powstał wraz z ulicą Wolności na początku XX wieku. Do końca II wojny światowej nosił nazwę Wilhelmplatz na cześć cesarza niemieckiego Wilhelma I. Po wojnie, do 1996 roku, znany był jako plac Demokratów. W latach 2013—2014 odbyła się jego kompleksowa rewitalizacja. Pojawiły się wówczas: fontanna, przylegająca do niej scena, nowa zieleń, plac zabaw oraz miejsca do siedzenia. Rewitalizacja placu została wykonana w ramach projektu miasta Gdańsk „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku” i sfinansowana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej.
Informacje o autorze: brak
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun:
Autorka wpisu: Dorota Kucharczyk
Bibliografia:
Max Kiesewetter, Dawno temu w Nowym Porcie, oprac. i tłum. A. Masłowski, red. R. Kowald, Gdańsk 2015
Waldemar Nocny, Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska, Gdańsk 2005
Nowy Port. Przewodnik, Gdańsk
https://historia.trojmiasto.pl/Skad-pochodza-herby-Gdanska-Sopotu-i-Gdyni-n148178.html
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia