Zdjęcie poziome przedstawiające czterokondygnacyjną kamienicę w przestrzeni miejskiej. Jej pastelowo-pomarańczowa fasada jest bogato zdobiona białymi ornamentami i elementami dekoracyjnymi. Dodatkowo, jej dwa balkony są okolone metalowymi, ażurowymi barierkami.
Fot. Paweł Jóźwiak

Dekoracje fasady kamienicy Rybołowców 8

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1898
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 8
Dzielnica
Nowy Port
Otwórz w google maps

Trójkondygnacyjna kamienica przy ulicy Rybołowców 8 w Nowym Porcie z końca XIX wieku z bogatą dekoracją architektoniczną utrzymaną w stylistyce eklektycznej. 

Technika: rzeźba w kamieniu

Wymiary: –

 

Obiekt:

Trójkondygnacyjna kamienica przy ulicy Rybołowców 8, podobnie jak ta pod numerem 9, zyskała bogatą dekorację architektoniczną utrzymaną w stylistyce eklektycznej. Budynkowi została nadana monumentalna forma przez wzbogacenie dekoracją rzeźbiarską dużego, szerokiego balkonu o prostokątnym planie, podkreślającego środkową kondygnację.  Balkon, otoczony jest żelazną, kutą balustradą, która podpiera wydatnie wysunięte konsole wspornikowe, ozdobione w partii dolnej głowami lwów.  Tło dla balustrady   stanowią cztery wysokie, rozciągnięte przez środkową kondygnację hermy kobiece w kształcie ozdobnych pilastrów (w dolnej części żłobkowane). Nad i pod balkonem, stanowiącym dominantę fasady kamienicy, umieszczono dwa mniejsze balkony. Dolny jest obramowany kutą kratą metalową, górny – wzmocniony murowanymi tralkami. Przesunięcie głębokości tego balkonu do wnętrza lica fasady stworzyło dodatkową powierzchnię zadaszoną łukiem koszowym, wspartą na podwójnych filarach. Tę monumentalizację fasady wzmocniono, wieńcząc dwa okna dachowe półokrągłym szczytem z dekoracją w formie muszli. Mniejszy balkon, ozdobiony balustradą tralkową, znajdujący się nad bramą wjazdową z lewej strony budynku, podpierają dwie kolumny stylizowane na toskańskie. Balustrada małego balkonu połączona została z fasadą budynku za pomocą muru przypominającego odwrócone konsole. Podtrzymują one gzyms, stanowiący rodzaj zwieńczenia z kartuszem flankowanym dwoma puttami, umieszczonym nad drzwiami balonowymi. Ponad kartuszem na drugiej kondygnacji znajduje się obramowane pilastrami kompozytowymi okno zwieńczone trójkątnym naczółkiem. W ten sposób piętrząc eklektyczne formy rzeźbiarskie, stworzono dwuosiową kompozycję budynku.

Miejsce:

Ulicy Rybołowców w Nowym Porcie pierwotnie patronował Richard Fischer, właściciel browaru przy ulicy Starowiślnej. Fischer był także filantropem i darczyńcą aktywnie działającym w Nowym Porcie. Po II wojnie światowej niemiecka nazwa ulicy została zmieniona na Rybołowców. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic Nowego Portu i Gdańska. Mieści się w zachodniej części dzielnicy między ulicami Na Zaspę i Wolności. Zastosowano na niej typowo miejskie, dziewiętnastowieczne założenia architektoniczne. Znajdują się tutaj piętrowe domy i wielokondygnacyjne, bogato dekorowane kamienice. Za najciekawsze uważa się kamienice przy ulicy Rybołowców 8 (1896) oraz 9 (1898), które charakteryzuje eklektyzm z przewagą dekoracji neomanierystycznych. Na elewacjach można dostrzec płaskorzeźby i inne formy sztukaterii, takie jak kariatydy, zwornik w formie głowy lwa oraz putta. Oba budynki są̨ wpisane do rejestru zabytków.  W architekturze ulicy intryguje fakt, że po jednej stronie prezentują się bogate i okazałe kamienice mieszczańskie, a po drugiej stoją dużo skromniejsze i prostsze w swojej formie piętrowe domy. Nie jest to zabieg przypadkowy, a przemyślane założenie. Ulica miała być symbolem egalitaryzmu społecznego. Przy jednej ulicy mieszkali po sąsiedzku bogaci kapitanowie statków i lekarze oraz zwykli robotnicy. Przy ulicy zachowało się także kilka okazów kasztanowca, z których słynie Nowy Port.

 

Informacje o autorze: brak

 

Stan obiektu: po renowacji

Właściciel/opiekun: wspólnota mieszkaniowa

 

 

Autorka wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Bibliografia:

Max Kiesewetter, Dawno temu w Nowym Porcie, oprac. i tłum. A. Masłowski, R. Kowald, Gdańsk 2015

Waldemar Nocny, Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska, Gdańsk 2005

Nowy Port. Przewodnik, Gdańsk

Nowy Port żyje. Zapiski z dzielnicy, Gdańsk 2014

Historie gdańskich dzielnic, tom 3: Nowy Port red. J. Dargacz, K. Kurkowska, L. Molendowski, Gdańsk 2021

 

https://kultura.trojmiasto.pl/Gdanski-dynamit-i-inne-niesamowite-historie-z-Nowego-Portu-n160997.html

 

www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Powrot-dorsza-z-Nowego-Portu-n23372.html

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Fontanna na Placu ks. J. Gustkowicza

Typ obiektu
fontanna
Data
2014
Autor
Andrzej Małek
Adres
Plac ks. Prałata J. Gustkowicza 5

Latarnia Morska

Typ obiektu
mozaika
Data
2017
Autor
Anna Terefenko, Emilia Strączek, Bartosz Zimniak
Adres
ul. Bliska 11A

Popiersie Jana Pawła II

Typ obiektu
obiekt sakralny
Data
-
Autor
nieznany
Adres
ul. ks. Mariana Góreckiego 18
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Niobe

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Janina Stefanowicz-Schmidt
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Cannot See the Forest from All the Trees

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Hilde Danielsen, Gunvor Tangrand
Adres
Park im. Jana Pawła II

Dekoracja fasady Ogarna 96

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
2016
Autor
Paweł Mrozek
Adres
ul. Ogarna 96
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika