Zdjęcie poziome ze zbliżeniem na szczyt jednej z zabytkowych kamienic w przestrzeni miejskiej. Znajduje się tam koncha, w której wnętrzu umieszczono pełnopostaciową figurę kobiety. Postać odziana jest w starożytną togę, w swojej lewej dłoni trzyma książkę, zaś na głowie dostrzegalny jest roślinny wieniec.
Fot. Paweł Jóźwiak

Rzeźba Minerwa

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1898
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 9
Dzielnica
Nowy Port
Otwórz w google maps

Rzeźba nieznanego autorstwa przedstawiająca Minerwę – rzymską boginię mądrości i sztuki umieszczona została około 1898 roku na szczycie kamienicy przy ul. Rybołowców 9 w Nowym Porcie.

Technika: rzeźba w kamieniu

Wymiary: około 130 cm

 

Obiekt:

Na szczycie narożnej kamienicy przy ul. Rybołowców 9 znajduje się okazała kamienna dekoracja ustawiona w niszy en face. Jest to pełnoplastyczna figura Minerwy, rzymskiej bogini mądrości, sztuki i literatury. Głowę rzeźby okalają szprosy/promienie.  Mieszkańcy nazywają ją statuą wolności. Posąg kobiety zwrócony jest na północny zachód, bo właśnie z tego kierunku statki wpływają do portu. Bogini miała zapewnić marynarzom szczęśliwy powrót do domu. Rzeźba przedstawia ubraną w rzymskie szaty kobietę, która w lewej ręce trzyma książkę. U jej stóp siedzi sowa, ptak przypisywany Minerwie, symbol mądrości i wiedzy. Niestety, posąg jest uszkodzony, brakuje mu prawej dłoni, która według lokalnych przekazów została odstrzelona radzieckim pociskiem podczas walk o miasto w 1945 roku. Pierwotnie na parterze budynku znajdowały się biura firmy Behrmann i Weiner, zajmującej się zaopatrzeniem statków. Do dzisiaj zachował się napis informujący o lokalizacji biura. W latach 30. XX w. w kamienicy tej mieszkał także doktor Walter Oppenheimer, który leczył okolicznych mieszkańców.   W kamienicy pod nr. 9 również szwedzki pastor Sven Hellqvist urządził tymczasową salę modlitw, którą potem przeniesiono do budynku przy dzisiejszej ulicy Władysława IV. Tam zorganizowano z czasem kościół i Dom Szwedzkiego Marynarza.

 

Miejsce:

Ulica Rybołowców w Nowym Porcie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic nie tylko Nowego Portu, ale i Gdańska. Mieści się w zachodniej części dzielnicy między ulicami Na Zaspę i Wolności. Jest to typowo miejskie dziewiętnastowieczne założenie architektoniczne. Pierwotnie ulica nosiła nazwę Richarda Fischera. Fischer, właściciel browaru przy ulicy Starowiślnej, był filantropem i darczyńcą aktywnie działającym w Nowym Porcie. Po II wojnie światowej nazwę ulicy zmieniono na Rybołowców. Znajdują się tutaj piętrowe domy i wielokondygnacyjne, bogato dekorowane kamienice. Za najciekawsze uważa się także kamienice przy ulicy Rybołowców 8 (1896) oraz 9 (1898), które charakteryzuje eklektyzm z przewagą elementów neomanierystycznych. Na ich elewacjach można dostrzec płaskorzeźby i inne formy sztukaterii, takie jak kariatydy, zwornik w formie głowy lwa oraz putta. Oba budynki są wpisane do rejestru zabytków.  W architekturze ulicy intryguje fakt, że naprzeciw siebie wzniesiono po jednej stronie ulicy bogate i okazałe kamienice mieszczańskie, a po drugiej dużo skromniejsze i prostsze w formie piętrowe domy. Nie jest to zabieg przypadkowy, a przemyślane założenie. Przy jednej ulicy bowiem mieli mieszkać po sąsiedzku bogaci kapitanowie statków i lekarze oraz zwykli robotnicy. Ulica miała być symbolem egalitaryzmu społecznego. Przed domami zachowało się kilka okazów kasztanowca, charakterystycznych dla dzielnicy.

Informacje o autorze: brak

 

Stan obiektu: częściowo zniszczony

Właściciel/opiekun:

 

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Bibliografia:

Publikacje:

Max Kiesewetter, Dawno temu w Nowym Porcie, oprac. i tłum. A. Masłowski, R. Kowald, Gdańsk 2015

Waldemar Nocny, Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska, Gdańsk 2005

Nowy Port. Przewodnik, Gdańsk

Nowy Port żyje. Zapiski z dzielnicy, Gdańsk 2014

 

Internet:

www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Powrot-dorsza-z-Nowego-Portu-n23372.html

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Popiersie Feliksa Nowowiejskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1967?
Autor
nieznany
Adres
ul. Marynarki Polskiej 15

Popiersie Jana Pawła II

Typ obiektu
obiekt sakralny
Data
-
Autor
nieznany
Adres
ul. ks. Mariana Góreckiego 18

Dekoracje fasady kamienicy Rybołowców 8

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1898
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 8
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. A. Giełguda

Rock’n’roll

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Ozmo
Adres
ul. Pilotów 6a

Dekoracja fasady Ogarna 15/19B

Typ obiektu
fasada
Data
2015
Autor
Tomasz Kucharski
Adres
ul. Ogarna 15/19B
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika