Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Rzeźba nieznanego autorstwa przedstawiająca Minerwę – rzymską boginię mądrości i sztuki umieszczona została około 1898 roku na szczycie kamienicy przy ul. Rybołowców 9 w Nowym Porcie.
Technika: rzeźba w kamieniu
Wymiary: około 130 cm
Obiekt:
Na szczycie narożnej kamienicy przy ul. Rybołowców 9 znajduje się okazała kamienna dekoracja ustawiona w niszy en face. Jest to pełnoplastyczna figura Minerwy, rzymskiej bogini mądrości, sztuki i literatury. Głowę rzeźby okalają szprosy/promienie. Mieszkańcy nazywają ją statuą wolności. Posąg kobiety zwrócony jest na północny zachód, bo właśnie z tego kierunku statki wpływają do portu. Bogini miała zapewnić marynarzom szczęśliwy powrót do domu. Rzeźba przedstawia ubraną w rzymskie szaty kobietę, która w lewej ręce trzyma książkę. U jej stóp siedzi sowa, ptak przypisywany Minerwie, symbol mądrości i wiedzy. Niestety, posąg jest uszkodzony, brakuje mu prawej dłoni, która według lokalnych przekazów została odstrzelona radzieckim pociskiem podczas walk o miasto w 1945 roku. Pierwotnie na parterze budynku znajdowały się biura firmy Behrmann i Weiner, zajmującej się zaopatrzeniem statków. Do dzisiaj zachował się napis informujący o lokalizacji biura. W latach 30. XX w. w kamienicy tej mieszkał także doktor Walter Oppenheimer, który leczył okolicznych mieszkańców. W kamienicy pod nr. 9 również szwedzki pastor Sven Hellqvist urządził tymczasową salę modlitw, którą potem przeniesiono do budynku przy dzisiejszej ulicy Władysława IV. Tam zorganizowano z czasem kościół i Dom Szwedzkiego Marynarza.
Miejsce:
Ulica Rybołowców w Nowym Porcie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic nie tylko Nowego Portu, ale i Gdańska. Mieści się w zachodniej części dzielnicy między ulicami Na Zaspę i Wolności. Jest to typowo miejskie dziewiętnastowieczne założenie architektoniczne. Pierwotnie ulica nosiła nazwę Richarda Fischera. Fischer, właściciel browaru przy ulicy Starowiślnej, był filantropem i darczyńcą aktywnie działającym w Nowym Porcie. Po II wojnie światowej nazwę ulicy zmieniono na Rybołowców. Znajdują się tutaj piętrowe domy i wielokondygnacyjne, bogato dekorowane kamienice. Za najciekawsze uważa się także kamienice przy ulicy Rybołowców 8 (1896) oraz 9 (1898), które charakteryzuje eklektyzm z przewagą elementów neomanierystycznych. Na ich elewacjach można dostrzec płaskorzeźby i inne formy sztukaterii, takie jak kariatydy, zwornik w formie głowy lwa oraz putta. Oba budynki są wpisane do rejestru zabytków. W architekturze ulicy intryguje fakt, że naprzeciw siebie wzniesiono po jednej stronie ulicy bogate i okazałe kamienice mieszczańskie, a po drugiej dużo skromniejsze i prostsze w formie piętrowe domy. Nie jest to zabieg przypadkowy, a przemyślane założenie. Przy jednej ulicy bowiem mieli mieszkać po sąsiedzku bogaci kapitanowie statków i lekarze oraz zwykli robotnicy. Ulica miała być symbolem egalitaryzmu społecznego. Przed domami zachowało się kilka okazów kasztanowca, charakterystycznych dla dzielnicy.
Informacje o autorze: brak
Stan obiektu: częściowo zniszczony
Właściciel/opiekun:
Autor wpisu: Dorota Kucharczyk
Bibliografia:
Publikacje:
Max Kiesewetter, Dawno temu w Nowym Porcie, oprac. i tłum. A. Masłowski, R. Kowald, Gdańsk 2015
Waldemar Nocny, Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska, Gdańsk 2005
Nowy Port. Przewodnik, Gdańsk
Nowy Port żyje. Zapiski z dzielnicy, Gdańsk 2014
Internet:
www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Powrot-dorsza-z-Nowego-Portu-n23372.html
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia