Zdjęcie pionowe przedstawiające biało-niebieski mural znajdujący się na jednej z bocznych ścian budynku mieszkalnego. Swoim wyglądem przypomina on przeskalowany znaczek pocztowy wykonany w technice sitodruku. Mural został poświęcony ku pamięci obrońców Poczty Polskiej w czasie wal w 1939 roku. Dominantą kompozycji muralu jest profilowe przedstawienie stojącego mężczyzny z bronią w dłoni.
Fot. Paweł Jóźwiak

Obrona Poczty Polskiej

Typ obiektu
mural
Data
08.2015
Autor
Marcin Budziński
Adres
 ul. Chłopska 24
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo ścienne

Wymiary: –

Obiekt: Mural pt. Obrona Poczty Polskiej został zaprojektowany przez Marcina Budzińskiego i wykonany wspólnie z mieszkańcami Przymorza i kibicami Lechii Gdańsk. Zrealizowany został na zlecenie Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”. Na lokalizację muralu wybrano zachodnią ścianę bloku mieszkalnego przy ul. Chłopskiej 24 na Przymorzu. Lokalizacja przy głównej arterii dzielnicy Przymorze Wielkie, czyli ul. Chłopskiej, zwiększa jego widoczność. Mural upamiętnia Obronę Poczty Polskiej w 1939 r. Jak mówi sam artysta: „wielkoformatowy obraz jest patriotycznym gestem mającym upamiętnić 70-lecie zakończenia II wojny światowej”. Mural jest wzorowany na znaczku pocztowym z 1958 r., który został wydany z okazji 19-lecia Obrony Poczty Polskiej. Został on przez artystę przeniesiony do wielkiego formatu z kilkoma znaczącymi zmianami. Na pierwszym planie przedstawiono sylwetkę pocztyliona Sylwestra Płoszyńskiego, który brał udział w bohaterskiej Obronie Poczty Polskiej. Został on sportretowany w półpostaci z profilu, wzrok ma skierowany przed siebie, a w lewej ręce trzyma karabin. Na drugim planie, za listonoszem znajduje się budynek poczty. Wzdłuż północnego skraju ściany umieszczony został napis: „Obrona Poczty Polskiej”. W oryginale, czyli na znaczku znajdował się napis: „Obrona Poczty Gdańskiej”. W dolnym rogu tej części ściany znajduje się znak stempla pocztowego, zaś w jej górnej części adres budynku. W górnym rogu południowego skraju ściany artysta namalował ślad po kuli, którego w pierwowzorze nie było. Mural został wykonany w oparciu o technikę, w jakiej powstawały znaczki pocztowe. Artysta posłużył się rastrem oraz szrafowaniem na wzór techniki miedziorytniczej. Malowidło powstawało przez 10 dni, choć przygotowanie całego projektu zajęło artyście niemal rok.

Miejsce: Mural został namalowany na ścianie pięciokondygnacyjnego bloku mieszkalnego przy ul. Chłopskiej, który został wybudowany według projektu Janusza Morka. Znajduje się on na terenie Wielkiego Przymorza, które jest położone po wschodniej stronie ul. Chłopskiej i stanowi część większego założenia, osiedla Przymorze Wielkie. Osiedle wzniesione zostało w latach 1963–1986 w wyniku ogłoszonego w 1959 r. przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) konkursu na opracowanie architektoniczno-urbanistyczne osiedla Oliwa-Przymorze Wielkie. Autorami zwycięskiej koncepcji, którą po wprowadzeniu odpowiednich poprawek zrealizowano, byli Tadeusz Różański i Józef Chmiel, który jednak nie brał już udziału w realizacji projektu. Tworząc projekt, Różański i Chmiel współpracowali z Tadeuszem Zwolakiem i Marianem Kossakowskim. Do zespołu pod wodzą Tadeusza Różańskiego dołączyli architekci Danuta Olędzka, autorka projektów falowców oraz Janusz Morek, autor projektów niskich bloków, małej architektury i ukształtowania terenu. Projekt opierał się na podziale terenu osiedla na cztery mniejsze jednostki A, B, C, D przez wyznaczenie trzech biegnących prostopadle do brzegu morza pasm zieleni. Wzdłuż każdego z nich usytuowano długie galeriowce o kształcie przywodzącym na myśl falę morską i wybudowanych na planie „zygzakowatym”. Każde z mniejszych osiedli miało inną powierzchnię i układ urbanistyczny podporządkowany zmiennemu rytmowi galeriowców i zgrupowaniu niższych bloków. Budynek przy ul. Chłopskiej 24 znajduje się na terenie jednostki B.

Informacje o autorze: Marcin Budziński – ur. w Gdańsku. Jest artystą plastykiem, grafikiem i projektantem. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławomira Witkowskiego. Brał udział w licznych wystawach i konkursach, m.in. Biennale Plakatu Polskiego, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, Festiwalu Plakatu Reklamowego. Został nominowany do nagrody Studencka Grafika Roku w Gdańsku oraz zdobył trzecią nagrodę w tym konkursie w Krakowie. Pracuje w branży reklamowej, specjalizuje się w projektowaniu materiałów drukowanych oraz tworzeniu znaków graficznych. Twórca licznych murali w przestrzeni miejskiej polskich miast. W Gdańsku jego prace można znaleźć na ścianach budynków przy ul. Piastowskiej 90, 3. Maja 16, na budynku przy skrzyżowaniu ulic Białej i Wajdeloty. Jest także twórcą reklam muralowych.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Spółdzielnia Mieszkaniowa Przymorze Wielkie

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Bibliografia:

 

Dorota Abramowicz, Marcin Budziński: Marzy mi się kilka murali na gdańskim Przymorzu, www.dziennikbaltycki.pl.

 

Piotr Celej, Z inicjatywy kibiców powstał na Przymorzu mural. I to jaki, www.trojmiasto.wyborcza.pl.

 

Dorota Kucharczyk, Powojenna architektura mieszkaniowa w Gdańsku na przykładzie osiedla  Przymorze Wielkie, Trwałość? Użyteczność? Piękno?, [w:] Architektura dwudziestego wieku w Polsce, red. A. Zabłocka-Kos, Wrocław 2011.

 

Piotr Mirowicz, Artysta i kibice malują mural, www.gdansk.pl.

 

www.wakeuptime.pl

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Nigdy więcej wojny

Typ obiektu
mural
Data
30.08.2017
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Piastowska 90

Lew

Typ obiektu
mural
Data
2015 r.
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. 3 Maja 16

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Jan Heweliusz

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Arendt Dickmann

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Bogdan Markowski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Kadr Wolności

Typ obiektu
instalacja
Data
2014
Autor
Piotr Wesołowski, Edyta Filipczak, Justyna Romanowska
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Piastowskiej
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska

Typ obiektu
mural
Data
09.2013
Autor
różni autorzy
Adres
ul. Dywizjonu 303 5

Maszty przy dawnym Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie

Typ obiektu
inne
Data
lata 50 (?)
Autor
Włodzimierz Brzosko (?)
Adres
Marynarki Polskiej 15

Dekoracja fasady Ogarnej 90

Typ obiektu
sgraffito
Data
2016
Autor
Jacek Zdybel
Adres
ul. Ogarna 89/90
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika