Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: instalacja w metalu
Wymiary: wys. 2,7 m, dł. 4 m, waga 700 kg
Obiekt: Praca „Tajne/Jawne” wykonana przez Wojciecha Gołębiowskiego i Jerzego Lipczyńskiego jest częścią Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, inspirowanego ideą wolności w Gdańsku. Wydarzenie miało miejsce od 2009 do 2019 r. i obejmowało międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną oraz instalację artystyczną, międzynarodowy plener rzeźby z drewna, seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej, a także liczne wydarzenia towarzyszące. Wolność, czyli główna idea festiwalu, co roku była także tematem konkursu. Dotyczyła nie tylko tematyki, ale również formy wykonania i wolności artystycznego wyrazu.
Instalacja „Tajne/Jawne” zdobyła trzecią nagrodę w konkursie festiwalowym i zdecydowano się zrealizować go w przestrzeni Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obiekt został wykonany z profili stalowych, blachy i prętów, otrzymał kolor jasnobrązowy. Ma on formę przeskalowanej pieczęci urzędowej z napisem „Taj i Jaw” na spodzie oraz „Nie” na poduszce z tuszem. Idea pracy odnosi się do obecności dokumentów tzw. tajnych oraz jawnych, ale także do używania pieczęci we współczesnej administracji i zadaje pytanie o poczucie wolności, o to, co ludziom, obywatelom wolno, a czego nie. W kontekście ideologicznym artyści wyszli z założenia, że pieczęciami opatrzone są instrukcje, różnego rodzaju formularze, decyzje, protokoły, wyroki, zgody czy odmowy. Sama forma pieczęci zawiera w sobie zarówno „pozytyw”, jak i „negatyw”, a także nieokreślenie, niepewność tego co wynika z jej „odbicia”. Praca stawia pytanie o działania jawne i tajne, o otwartość, szczerość, ale także o kłamstwo i fałsz, o to, jak postępować w codziennym życiu. Sugeruje przy tym, że każdy aspekt naszego życia ma jawną i ukrytą stronę – że wszystko jest wielowarstwowe.
Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby, zrealizowana w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Brzeźno. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy do palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce. Praca stanęła w czerwcu 2013 r. w mieście jego autorów, czyli w Szczecinie przed Urzędem Miasta, do Gdańska trafiła w czerwcu, aby w lipcu zostać odsłoniętą w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana.
Informacje o autorze: Wojciech Gołębiowski jest architektem.
Jerzy Lipczyński – ur. w 1965 r. w Tychowie. Jest rzeźbiarzem, pedagogiem i wykładowcą akademickim. Studia ukończył na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. W latach 1999–2001 i 2007–2010 zasiadał w Prezydenckiej Radzie Kultury. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Miejsce Sztuki OFFicyna w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Nie ogranicza się artystycznie, jeśli chodzi o materiał, często w swojej twórczości przekracza tradycyjne granice rzeźbiarskiego obiektu, tworząc happeningi, instalacje czy performance, których istotą jest istnienie momentalne. Jest autorem ponad 14-metrowego krucyfiksu, który zawisł w kościele pw. Bożego Ciała przy ul. Staszica w Szczecinie.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Dorota Kucharczyk
Źródła:
Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Bibliografia:
Jerzy Lipczyński, Żeby nie zapomnieć. Rzeźba Rysowanie Malowanie Drapanie, Szczecin 2011
Stanisław Wołosz, Wielka pieczęć przed Urzędem Miasta w Szczecinie www.gd24.pl
www.gzdiz.gda.pl
www.rozdrozawolnosci.pl
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia