Zdjęcie jest zbliżeniem na grupę rzeźbiarską - opracowane realistycznie ptaki wodne w różnych pozycjach. Ptaki przypominają żurawie lub czaple.
Fot. Paweł Jóźwiak

Ptaki wodne

Typ obiektu
fontanna
Data
2008
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Aleja Grunwaldzka 118
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Brązowa rzeźba „Ptaki wodne” autorstwa gdańskiego artysty Sławoja Ostrowskiego została zrealizowana w 2008 r. na skwerze przy alei Grunwaldzkiej. Grupa rzeźbiarska stanowi element fontanny. 

Technika: rzeźbiarstwo w brązie

Wymiary: ok. 120 cm x 120 cm

Obiekt: Brązowa rzeźba „Ptaki wodne” autorstwa gdańskiego artysty Sławoja Ostrowskiego została zrealizowana w 2008 r. Tworzy ją grupa pięciu ptaków nieokreślonego gatunku, których wysmukłe sylwetki przypominają czaple, żurawie, a nawet flamingi. Figury zostały odlane z brązu. Ich faktura jest chropowata, nieregularna, a forma krucha i delikatna, przywołująca skojarzenia z ekspresjonistycznymi rzeźbami Alberto Giacomettiego. Każdy z jasnozielonych ptaków przyjmuje inną pozę – trzy z nich mają szyje wyciągnięte do góry i wysoko uniesione dzioby, a dwa mają zgięte szyje i spoglądają ku dołowi. Każdy skierowany jest w inną stronę.

Figury zostały ustawione we wschodniej części niecki fontanny znajdującej się przy Alei Grunwaldzkiej. Ptaki „brodzą” w wodzie, która obmywa im stopy. Sama fontanna została oddana do użytku w 2007 r. Ma kształt podłużny, a jej niecka wyłożona jest ciemnoszarym granitem. Wzdłuż niej zaprojektowano siedziska z piaskowca, stanowiące wykończenie niecki. Fontanna wyrzuca strumienie wody na wysokość ok. 1,5 m. Jest oświetlana światłem sprężonym ze strumieniami  wody.

Miejsce: Rzeźba „Ptaki wodne” i fontanna Grunwaldzka zlokalizowane są w północno-wschodniej części skweru pomiędzy ulicami Aleja Grunwaldzka i Partyzantów, przy Alei Grunwaldzkiej 118, w obrębie Parku de Gaulle’a.

Park de Gaulle’a jest jednym z najbogatszych dendrologicznie parków gdańskich. Na powierzchni niespełna 1 ha rośnie ponad 20 gatunków drzew, w tym pomnikowe egzemplarze pochodzące jeszcze z końca XIX w. Wówczas dzisiejszy park stanowił prywatny ogród, założony i usytuowany  na zapleczu posesji przy obecnej ulicy de Gaulle’a.

Drzewa, które rosną w parku, to m.in. jesion wyniosły, dęby (w tym odmiana czerwonolistna), buki oraz stare kasztanowce tworzące aleję. W parku znajdują się też klony, lipy oraz topole w kilku odmianach. Wśród drzew iglastych rosnących w parku można wyróżnić piękny egzemplarz sosny czarnej oraz modrzew. Od strony ul. Partyzantów rośnie spora grupa platanów.

W stosunku do swojej powierzchni Park de Gaulle’a należy do najlepiej wyposażonych parków publicznych miasta. Na niewielkim obszarze parku znajdują się dwa wydzielone ogródki zabawowe dla dzieci oraz obszerna piaskownica, siłownia na świeżym powietrzu i asfaltowe boisko do gry w koszykówkę. Ponadto na wyposażenie parku składają się: oświetlenie parkowe, ławki i kosze na śmieci. Asfaltowe alejki spacerowe oraz ozdobne murki pochodzą z 1977 r., kiedy park został zrewitalizowany po II wojnie światowej.

Informacje o autorze: Sławoj Ostrowski – ur. 14 grudnia 1943 r. w Słupcy, zm. 9 marca 2018 r. rzeźbiarz, pedagog. W latach 1963–1969 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierował Pracownią Rzeźby. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996 r. Ostrowski to autor licznych realizacji w przestrzeni publicznej Gdańska: pomników, rzeźb, tablic pamiątkowych, upamiętniających m.in. Zbyszka Cybulskiego, Zbigniewa Herberta, Antoniego Abrahama, Jakuba Wejhera czy Güntera Grassa. m.in. „Pomnika prezydenta Leona Barciszewskiego” w Bydgoszczy, „Pomnika Antoniego Abrahama” w Pucku, „Pomnika Jakuba Wejhera” w Wejherowie, „Ławeczki Güntera Grassa” w Gdańsku, fontanny „Ptaki wodne” w Gdańsku Wrzeszczu. Tworzył głównie w drewnie polichromowanym, a także kamieniu i brązie. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Był laureatem licznych konkursów rzeźbiarskich.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun:  Gdańskie Wody

Autor wpisu: Anna Szynwelska

 

 

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

W nocy z 28 na 29 listopada 2023 fontanna została rozkradziona. Z pięciu ptaków zdobiących obiekt, dwa zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Na wniosek Gdańskich Wód sprawą zajęła się policja. Dotąd nie odnaleziono skradzionych rzeźb.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Fontanna-okradziona-z-ptakow-Zniknelo-kolejne-dziela-tego-samego-artysty-we-Wrzeszczu-n184569.html (dostęp 01.08.2024)

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Adam i Ewa

Typ obiektu
rzeźba
Data
1977
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Rzeźba Tańcząca dziewczynka

Typ obiektu
fontanna
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Plac Gen. Józefa Wybickiego

Pomnik z Oskarkiem / Ławeczka Oskara

Typ obiektu
pomnik
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
plac Józefa Wybickiego, strona północna
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Płaskorzeźba „macierzyństwo”

Typ obiektu
fasada
Data
1929
Autor
Bruno Paetsch
Adres
Hallera 17

Zeus

Typ obiektu
graffiti
Data
2020
Autor
Tuse, Titos
Adres
ul. Abrahama, przystanek PKM Strzyża

Sgraffito na fasadzie piekarni

Typ obiektu
fasada
Data
1982
Autor
Grzegorz Protasiuk
Adres
ul. Słowackiego 37
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural Port Wrzeszcz- Kaczuszka

Typ obiektu
mural
Data
2018
Autor
Władysław Tyrkin
Adres
Grunwaldzka 176

Dekoracja elewacji Ławnicza 3/5

Typ obiektu
fasada
Data
2013
Autor
Mariusz „M-city” Waras
Adres
ul. Ławnicza 3/5

Tuse Wykrikuje

Typ obiektu
graffiti
Data
2015
Autor
Tuse, Krik
Adres
ul. Do Studzienki 16
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika