Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźbiarstwo w brązie
Wymiary: figura max. 103 cm x 55 cm x 65 cm
Obiekt: Rzeźba ma charakter współczesnego pomnika upamiętniającego twórczość Güntera Grassa, pisarza i noblisty, który urodził się i dorastał w Gdańsku Wrzeszczu. Pomnik współtworzą dwie postaci siedzące na ławeczce ustawionej w zaciszu półkolistego trejażu: Oskar Matzerath, bohater tomu z Trylogii Gdańskiej, Blaszanego bębenka, oraz postać pisarza, Güntera Grassa. Obie rzeźby powstały w 2002 r., jednak wobec sprzeciwu Güntera Grassa, który nie zgodził się na stawianie mu pomniku za życia, jako pierwsza została odsłonięta rzeźba Oskara. 16 października 2015 r., w rocznicę 88. urodzin noblisty, pomnik został uzupełniony o rzeźbę przestawiającą pisarza. Odlane z brązu postaci przedstawione są w sposób realistyczny, Oskar trzyma bębenek i na nim gra, Günter Grass siedzi ze swoimi atrybutami – otwartą książką na prawym kolanie i fajką w lewej dłoni. Towarzyszą mu również kumak i ślimak, co stanowi nawiązanie do jego twórczości.
W sąsiedztwie, pośrodku fontanny, na obelisku z granitu ustawiono rzeźbę Tańcząca dziewczynka, również autorstwa Sławoja Ostrowskiego. Nawiązuje ona do Tulli Pokriefke, postaci znanej z innej powieści pisarza. Z obiektów parokrotnie znikały rzeźbiarskie detale z brązu, które są łupem dla okolicznych „złomiarzy”.
Miejsce: Plac Józefa Wybickiego to usytuowana w Dolnym Wrzeszczu przestrzeń o charakterze parkowym. Niegdyś znajdowało się tu targowisko i zbiornik wodny. Obecnie plac jest obsadzony drzewami, ma charakter rekreacyjny, znajdują się na nim fontanna, ławeczki oraz plac zabaw.
Informacje o autorze: Sławoj Ostrowski – ur. 14 grudnia 1943 r. w Słupcy, zm. 9 marca 2018 r. rzeźbiarz, pedagog. W latach 1963–1969 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierował Pracownią Rzeźby. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996 r. Autor licznych realizacji w przestrzeni publicznej: pomników, rzeźb, tablic pamiątkowych, upamiętniających m.in. Zbyszka Cybulskiego, Zbigniewa Herberta, Antoniego Abrahama, Jakuba Wejhera czy Güntera Grassa. Tworzył głownie w drewnie polichromowanym, a także kamieniu i brązie. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Był laureatem licznych konkursów rzeźbiarskich.
Stan obiektu: częściowo zniszczony, brak pałeczek
Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autor wpisu: Michalina Domoń
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia