Poziome zdjęcie przedstawia ścianę niskiego budynku na którym namalowane zostało graffiti w odcieniach czerwieni, które ukazuje portret brodatego mężczyzny w czapce w sposób hiperrealistyczny, w tle zaś widoczne są rysunkowe postacie.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural „Guzik”

Typ obiektu
graffiti
Data
26.06.2022
Autor
Piotr "Tuse" Jaworski, Mateusz Rybka
Adres
Waryńskiego 9 A
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Mural upamiętniający trójmiejskiego muzyka Grzegorza Guzika Guzińskiego, wykonany w 2022 roku przez Piotra Tuse Jaworskiego i Mateusza Rybkę na budynku przy ulicy Waryńskiego we Wrzeszczu.  

 

Technika: malarstwo ścienne (spray + farby akrylowe)

Wymiary: 15 m x 6,5 m

 

Obiekt:

Mural „Guzik” upamiętnia trójmiejskiego muzyka Grzegorza Guzika Guzińskiego, znanego m.in. z takich zespołów jak Homosapiens i Flapjack. Artysta zmarł nagle 9 stycznia 2021 roku. Praca została zrealizowana dzięki staraniom i wsparciu przyjaciół i fanów muzyka, którzy zorganizowali internetową zbiórkę publiczną. Głównym inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Przyjaciele Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego, w tym jej działacz Dariusz Giers, którego znajomość z Guzińskim sięgała czasów szkoły podstawowej.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia udało się uzyskać zgodę Gdańskich Nieruchomości na umieszczenie graffiti na elewacji budynku przy ul. Waryńskiego 9A. Lokalizacja ta jest nieprzypadkowa. Guziński przez całe życie był związany z Wrzeszczem: mieszkał w kamienicy na rogu ulicy Stanisława Wyspiańskiego i alei Grunwaldzkiej, uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 17 „Hetmanki” przy ul. Stefana Czarnieckiego 2, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie muralu (praca jest skierowana w stronę szkoły, oddzielają ją od budynku linia nasypu kolejowego i jezdnia). Muzyk regularnie odwiedzał lokalny rynek przy ul. Wyspiańskiego i chodził na pływalnię przy ul. Wajdeloty. Budynek, na którym umieszczono poświęcone mu graffiti, znajduje się na trasie, którą Guzik pokonywał prawie każdego dnia.

Autorami graffiti są Tuse i Rybka. Do tej realizacji artyści wykorzystali spraye i farby akrylowe. Portret został skomponowany na podstawie materiałów przekazanych artystom przez przyjaciół muzyka. W centralnej części graffiti ukazany jest wizerunek Guzińskiego, wzorowany na fotografii będącej autoportretem wykonanym na balkonie mieszkania muzyka we Wrzeszczu w 2017 roku.

Na muralu pojawiają się następujące motywy związane z Guzikiem:

1) czapka Suicidal Tendencies – jednego z zespołów najbardziej cenionych przez Guzińskiego, legendy muzyki hardcore-punk z Kalifornii. Muzyk kupił tę czapkę podczas koncertu zespołu w Warszawie w 2015 roku (Summer Rock Festiwal w klubie Progresja),

2) Ricardo – kultowa postać z utworu pod tym samym tytułem z pierwszej płyty Homosapiens „The Wheel” z 1999 roku. Wokalista powtarza tam wielokrotnie wers „You look like Ricardo”. Z kolei Tuse podpisując swoje prace, zwykle żartobliwie posługuje się zwrotami „Tuse jestem…”, „Tuse pomaluj” itp.  W wypadku muralu we Wrzeszczu jest to tekst „Tuse Looks Like Ricardo” w chmurce w prawej części pracy

W lewej części graffiti przedstawiony został motyw z okładki drugiej płyty Homosapiens „Big Frank” z 2002 roku. Postać w kapeluszu zaprojektował Grzegorz Guziński. Po dopracowaniu graficznym umieściła go w formie ilustracji na okładce płyty Zuza Krajewska.

 

Miejsce:

Pierwotnie starano się o umieszczenie muralu na ścianie pod wiaduktem kolejowym PKP we Wrzeszczu przy ul. Miszewskiego, vis-à-vis istniejącej już pracy Tusego przedstawiającej uśmiechniętą dziewczynę https://gaps.gda.pl/obiekt/graffiti-usmiechnieta-dziewczyna/. Jednakże stan techniczny ściany, liczne wnęki i zanieczyszczenia zniechęciły do wyboru tej lokalizacji. Mural został więc umieszczony na południowej ścianie dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego przy ulicy Ludwika Waryńskiego 9A. Jest to elewacja tylna, widoczna od strony ulicy Białej, przylegająca do parkingu (kiedyś był tu postój taksówek bagażowych). W bezpośrednim sąsiedztwie po prawej stronie znajduje się III Komisariat Policji, a około 300 metrów dalej Targowisko Miejskie Gdańsk-Wrzeszcz. Naprzeciwko muralu rozciąga się nasyp kolejowy, praca jest więc widoczna także z okien przejeżdżających pociągów. Warto zaznaczyć, że nasyp wyznacza granicę między Wrzeszczem Górnym a Wrzeszczem Dolnym.

Budynek, na którym znajduje się graffiti, został włączony w linii prostopadłej w historyczną siatkę ulicy Ludwika Waryńskiego, przy której znajdują się zabytkowe kamienice i wille (ale sam nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków). W latach 1900–1960 na wysokości domu przy ul. Ludwika Waryńskiego 9 (wtedy ul. Liebermanna) znajdował się początkowy przystanek linii tramwajowej nr 5, kursującej do Nowego Portu.

 

Informacje o autorach:

Piotr Tuse Jaworski – malarz graffiti, członek gdańskiej grupy DSC (Double S Crew), od 1995 roku znany głównie z dużych realizacji z fotorealistycznymi portretami. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje płótna graffiti wystawiał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Założyciel Agencji Reklamowej Tusestudio, gdzie od 1999 roku działa jako dyrektor artystyczny.

Mateusz Rybka (ur. w 1986 r.) – operator, montażysta filmowy i plastyk. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie w specjalności reklama wizualna. Członek ekipy Tuse Studio.

 

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Gdańskie Nieruchomości

 

Autorka wpisu: Anna Szynwelska

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: relacja ustna -Dariusz Giers, Tuse

 

Bibliografia:

https://www.wprost.pl/kraj/10406559/grzegorz-guzik-guzinski-nie-zyje-mial-45-lat.html (dostęp: 27.09.2022)

https://www.discogs.com/artist/1339508 (dostęp: 27.09.2022)

https://bit.ly/3ACQHz5 (dostęp: 27.09.2022)

https://sztuka-trojmiasta.pl/artysta/mateusz-rybka/ (dostęp: 27.09.2022)

https://tuse.pl/ (dostęp: 27.09.2022)

https://zrzutka.pl/xcjcpm (dostęp: 27.09.2022)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Guzi%C5%84ski (dostęp: 27.09.2022)

https://fotopolska.eu/109037,str.html?map_z=18&f=1916944-foto (dostęp: 27.09.2022)

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Sgraffito na Domu Rzemieślnika

Typ obiektu
sgraffito
Data
1980
Autor
Ryszard Stryjec
Adres
ul. Klonowa 1

Dekoracja sgraffitowa przy ul. Miszewskiego 15

Typ obiektu
fasada
Data
1955
Autor
nieznany
Adres
ul. ks. L. Miszewskiego 15

Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
03.07.2012
Autor
Emilia Kalkowska-Marszałek
Adres
ul. Kliniczna 2
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 78

Typ obiektu
sgraffito
Data
2017
Autor
Jacek Zdybel
Adres
ul. Ogarna 78/79

Mural w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Typ obiektu
mural
Data
2016
Autor
Rafał Roskowiński, Emil Goś
Adres
Trakt Św. Wojciecha 30

Bałtycka puszka

Typ obiektu
mural
Data
08.2011
Autor
Emil Goś, Gdańska Szkoła Muralu
Adres
ul. Dywizjonu 303 3F
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika