Zdjęcie poziome ukazuje na pierwszym planie rzeźbę w kolorze złamanej bieli o kształcie abstrakcyjnym. W tle widoczne budynki w kolorze cegły, trawnik i sadzawka.
Fot. Paweł Jóźwiak

Rzeźba Yoni

Typ obiektu
rzeźba
Data
06.10.2017
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Słowackiego 19
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Rzeźba Yoni o minimalistycznej formie jest autorstwa Jerzego Dobrzańskiego, została odsłonięta w 2017 roku na terenie Garnizonu, przy budynku na ulicy Słowackiego 19 w Gdańsku Wrzeszczu.

 

Technika: mieszana

Obiekt: Dynamiczna rzeźba o minimalistycznym charakterze, pt. „Yoni”, stworzona została przez dra Jerzego Dobrzańskiego. Odsłonięto ją 6 października 2017 r. na terenie Garnizonu, przy ul. Słowackiego 19, w Gdańsku Wrzeszczu. Jest to instalacja artystyczna składająca się z dwóch betonowych bloków, w formie dwóch wygiętych do wewnątrz łuków. Jeden oparty jest o niski postument, stanowiący podstawę rzeźby wykonanej z celowo pordzewiałej blachy. Drugi łuk opiera się o ten pierwszy, nieco „unosząc się” nad podstawą. Dzięki temu zabiegowi praca wizualnie wydaje się lekka, jakby delikatnie odrywała się od podłoża.

Dwa łuki tworzą wewnątrz kształt migdała, przywodzący skojarzenia z pierwiastkiem żeńskim. Autor, nadając pracy tytuł „Yoni”, inspirował się indyjskim określeniem żeńskich organów płciowych, który odnosi się do aspektów fizycznych, ale także religijno-duchowych. To symbol hinduskiej bogini Dewi, źródła prapoczątku  całego wszechświata. Słowo Yoni ma również wiele znaczeń przenośnych, np. „łono”, „źródło”, „naczynie”, „początek”.

Obiekt został wybrany do realizacji w drodze konkursu zorganizowanego przez Zarząd Garnizonu Kultury. Nota tekstowa, którą można znaleźć w materiałach organizatora, opublikowana po werdykcie wydanym przez juri brzmi: „Bardzo ważnym kryterium dla rozstrzygnięcia konkursu na formę rzeźby było znalezienie symbolicznego remedium, które wprowadzi równoważący żeński pierwiastek, bilansując w ten sposób unoszącą się w powietrzu męską aurę. Garnizon z niedostępnego wojskowego terenu zmienił się w przestrzeń otwartą na sztukę i przyjazną dla wszystkich, przy jednoczesnym zachowaniu i udanej rewitalizacji zabytkowych zabudowań militarnych z końca XIX w.”

Miejsce: Garnizon to nazwa kompleksu mieszkalno-usługowego usytuowanego we Wrzeszczu, którego właścicielem od 2005 r. jest Grupa Inwestycyjna Hossa. Kompleks zajmuje 30 ha pomiędzy Aleją Grunwaldzką i ul. Słowackiego, gdzie mieszczą się zabytkowe budynki dawnych koszar wojskowych.

Pierwsze budynki garnizonowe powstały pod koniec XIX w. dla formacji 1 i 2 Pułku Huzarów Straży Przybocznej Cesarza Wilhelma II, zwanego też Czarnymi Huzarami. Od 1925 r. w Wolnym Mieście Gdańsku budynki koszar zajęły jednostki Schutzpolizei (Policji Ochrony), która funkcjonowała w nich aż do zakończenia II wojny światowej. Po 1945 r. teren ten przejęło Ludowe Wojsko Polskie, które stacjonowało w nim przez ponad 50 lat. Pod koniec XX w. zlikwidowano jednostki wojskowe w gdańskim garnizonie, po czym teren został sprzedany.

Obecnie jest to nowoczesna dzielnica, gdzie zachowane zabytkowe budynki są zintegrowane  z nowatorskim założeniem i nowoczesnymi obiektami budownictwa mieszkaniowego, powstającymi w ich okolicy. Zmienił się również charakter  miejsca, dawniej było odgrodzone murem i niedostępne dla postronnych. Obecnie Garnizon to „enklawa”  spotkań, życia kulturalnego i wielu wydarzeń, koncertów, rozrywki i rekreacji.

Informacje o autorze: Jerzy Dobrzański – ur. 1976 r. w Rzeszowie, rzeźbiarz, projektant. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doktorat uzyskał na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej – stypendium Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 r. Tworzy rzeźby, instalacje oraz obiekty funkcjonalne przeznaczone do umieszczenia w przestrzeni publicznej. W swojej twórczości najchętniej sięga po tematy związane ze zjawiskami społeczno-politycznymi. Autor fasady „Nowego Kina Praha” w Warszawie oraz „Pomnika Kazimierza Deyny” wraz z okalającą go przestrzenią w Starogardzie Gdańskim.

Za swoje projekty Dobrzański otrzymał nagrody, m.in. Must Have na Łódź Design Festiwal oraz Top Design Award na Arena Design w Poznaniu. Projektant jest założycielem firmy Betonovo, która w oparciu o autorskie rozwiązania technologiczne zajmuje się projektowaniem i produkcją lekkiego betonu architektonicznego GRC. Pracuje jako adiunkt na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Systemowego Projektowania Produktu na Kierunku Wzornictwo.

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Grupa Inwestycyjna Hossa SA

Autor wpisu: Kinga Jarocka

 

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

YONI

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Słowackiego 19

Wznoszący się pomnik ciężaru wolności

Typ obiektu
rzeźba
Data
03.07.2012
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście A od al. Jana Pawła II
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Rzeźba Tańcząca dziewczynka

Typ obiektu
fontanna
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Plac Gen. Józefa Wybickiego

Mural

Typ obiektu
mural
Data
2017
Autor
Weronika Lipniewska (Vera King)
Adres
ul. Dmowskiego 3

Czym oddychasz?

Typ obiektu
mural
Data
13.10.2022
Autor
Iwona Zając
Adres
ul. Piramowicza 1/2
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 76

Typ obiektu
mural
Data
2017
Autor
Justyna Posiecz-Polkowska
Adres
ul. Ogarna 76/77

Pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka

Typ obiektu
pomnik
Data
30.08.2015
Autor
Andrzej Renes
Adres
ul. Gościnna

Ławka z rzeźbą dr Mariana Pelczara

Typ obiektu
pomnik
Data
09.04.2018
Autor
Adam Arabski
Adres
ul. Wałowa 15
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika