Zdjęcie wykonane od dołu, które przedstawia elewacje ściany budynku, utrzymaną w jasnoszarej i ciemnoszarej tonacji z żółtymi elementami. Swoją kompozycją, na którą stada się wiele figur geometrycznych, nawiązuje ona do sztuki mozaikowej. Wspólnie układają się one w abstrakcyjne przedstawienie sielankowej sceny z białymi żaglówkami na błękitnym jeziorze.
Fot. Paweł Jóźwiak

Sgraffito na Domu Kultury Przymorze

Typ obiektu
sgraffito
Data
lata 1970
Autor
Ryszard Stryjec (?)
Adres
ul. Śląska 66
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: sgraffito

Wymiary: ok. 8 m x 6 m

Obiekt: Sgraffito jest umieszczone na wschodniej oraz zachodniej elewacji budynku Domu Społecznego, obecnie Domu Kultury Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze i restauracji Czardasz. Dominuje kolorystyka jasna, z przewagą bieli i błękitów. W sposób zgeometryzowany przedstawiono syntetycznie zachód słońca nad morzem, po którym płyną żaglówki. W prawym dolnym rogu kompozycji znajduje się róża wiatrów, a poniżej, na wysokości zadaszonego wejścia do budynku, wizerunek flądry. Motywy morskie zostały tu opracowane z silną inspiracją abstrakcji geometrycznej. Na tylnej fasadzie budynku, od strony wschodniej, widoczna jest kompozycja sgraffitowa – jest to pas powtarzającego się geometrycznego wzoru skomponowanego z rombów. Autorstwo Ryszarda Stryjca nie jest potwierdzone, choć bardzo prawdopodobne. Informacja wymaga weryfikacji. Po 2015 r. sgraffito zostało poddane renowacji, podczas której zmieniono kolorystykę.

Miejsce: Budynek, na którym istnieje sgraffito, powstał w latach 60. jako centrum kulturalno-handlowe dla okolicznych mieszkańców nowo powstałego osiedla Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej, tzw. Przymorze Małe. Projektantami osiedla, jak i budynku byli Wiesław Anders, Jerzy Kołodziejski i Czesław Swędrzyński.

Informacje o autorze: Ryszard Stryjec – ur. w 1932 r. w Lipniszkach, zm. w 1997 r. w Gdańsku. W latach 1950–1952 uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie, następnie do r. 1958 studiował w gdańskiej PWSSP (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) malarstwo u  Stanisława Teisseyre’a i  Krystyny Łada-Studnickiej oraz grafikę u Zygmunta Karolaka. W latach 50. XX w. współpracował z grupą ceramiczną „Kadyny”, prowadzoną przez  Hannę Żuławską, w latach 60. XX w. był redaktorem graficznym gdańskiego miesięcznika  „Litery”, współpracował z czasopismem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego „Pomerania” oraz Wydawnictwem Morskim. Głównie zajmował się rysunkiem i grafiką, okazjonalnie ceramiką i malarstwem, także wielkoformatowym. Jest autorem sgraffito na budynku Domu Rzemiosł we Wrzeszczu przy ul. Klonowej.

Stan obiektu: po renowacji

Właściciel/opiekun: miasto Gdańsk

Autor wpisu: Kora Kowalska

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: informacje ustne od Aleksandry Trzaski

 

Bibliografia:

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=PRZYMORZE

http://www.stryjec.pl/biogram/index.html

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Jana Heweliusza

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.05.1973
Autor
Wiesław Pietroń
Adres
ul. Zgody II 6

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Typ obiektu
pomnik
Data
14.07.2012
Autor
Stanisław Milewski, Bogusław Szycik
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Obrona Poczty Polskiej

Typ obiektu
mural
Data
08.2015
Autor
Marcin Budziński
Adres
 ul. Chłopska 24
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 89

Typ obiektu
mural
Data
2016
Autor
Jan Kołodziej
Adres
ul. Ogarna 89/90

Magma/Okrągły Stół

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul. Skarżyńskiego 14a

Sgraffito ul. Piwna 48/49

Typ obiektu
sgraffito
Data
1957
Autor
Kazimierz Śramkiewicz
Adres
ul. Piwna 48/49
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika