Zdjęcie pionowe przedstawiające ciemnoszarą, całopostaciową rzeźbę mężczyzny na wysokim, profilowanym, prostopadłościennym postumencie. Został on wykonany w czerwonym marmurze. Postać ma wyprostowane lewe ramię, a dłoni trzyma sześcioramienny krzyż. Figura została przedstawiona w sposób realistyczny.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik św. Włodzimierza

Typ obiektu
pomnik
Data
23.05.2015
Autor
Giennadij Jerszow, Stanisław Szymański
Adres
Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

Technika: cokół granitowy, figura: odlew w brązie wykonany w Czernihowie na Ukrainie

Wymiary: całkowita wys. 4,5 m, wys. figury 2,5 m

Obiekt: „Pomnik przedstawia Włodzimierza Wielkiego (zm. 15 lipca 1015  r.), wielkiego księcia kijowskiego (978–1015), który w 988  r. zaprowadził na Rusi chrześcijaństwo w  obrządku grekokatolickim, jest świętym Kościoła prawosławnego i Kościoła katolickiego. Umieszczona na cokole figura przedstawia mężczyznę w sile wieku z krzyżem kijowskim (trójramiennym) w lewej ręce i z miniaturą ufundowanej przez św. Włodzimierza Cerkwi Dziesięcinnej w Kijowie w prawej ręce. Na cokole, od frontu znajduje się napis w języku polskim: „Św. Włodzimierz/książę kijowski (znak krzyża) 1015/ chrzciciel Rusi Ukrainy 988/ współtwórca chrześcijańskiej Europy”, niżej w języku ukraińskim. Na podstawie cokołu widnieje inskrypcja: „Parafia grekokatolicka/Gdańsk A.D. 2015”, niżej w języku ukraińskim. Po lewej stronie figury umieszczono analogiczne napisy w języku niemieckim, a po prawej stronie –w języku angielskim. Na rewersie cokołu wyryto podpis: „Artysta rzeźbiarz Gennadij Jerszow” (poniżej powtórzony w języku ukraińskim), pod nim: „Architekt Stanisław Szymański”. Jest to drugi pomnik św. Włodzimierza poza granicami Ukrainy. Pierwszy pomnik, odsłonięty w 1988  r., znajduje się w Londynie.” (źródło: gedanopedia)

Miejsce: Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy. Niewielki plac mieści się pomiędzy ul. Gnilną i Zaułkiem Św. Bartłomieja, między główną fasadą kościoła św. Bartłomieja i tylną elewacją Centrum Handlowego Madison. Plac sprawia wrażenie „urbanistycznej kieszeni” powiązanej z ul. Gnilną, jednak kiedyś tak nie było. Ulica prostopadła do Gnilnej, równoległa do fasady kościoła, biegła aż do Kanału Raduni, w kierunku fasady kościoła św. Brygidy. Niestety w powojennych rozwiązaniach urbanistycznych została zamieniona w dostęp serwisowy stojących przy niej budynków.

Ustawienie pomnika św. Włodzimierza podporządkowuje się już dzisiejszej sytuacji urbanistycznej: rzeźba usytuowana jest frontem do ul. Gnilnej.

Informacje o autorze:

Giennadij Jerszow – ur. 12 lipca 1967  r. w Czernihowie, polski i ukraiński artysta-rzeźbiarz, jubiler, fotografik, pedagog i działacz społeczny. Absolwent Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej oraz  Ukraińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. W 2000  r. wraz z rodziną przeniósł się do Gdańska jako repatriant. Zajmuje się sztuką sakralną i monumentalną.

Stanisław Szymański – architekt, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Wybrzeże. Specjalizuje się m.in. w architekturze sakralnej i konserwacji zabytków.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: starania o budowę pomnika podjęto z inicjatywy ks. mitrata Józefa Ulickiego w 2009  r., sfinansowano ze światowej zbiórki społeczności ukraińskiej

Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak, uzupełnienie merytoryczne Małgorzata Paszylka-Glaza

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)

Bibliografia:

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/title=POMNIK_ŚW._WŁODZIMIERZA

Nowy pomnik w Gdańsku: św. Włodzimierz w sile wieku, https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowy-pomnik-w-Gdańsku-sw-Wlodzimierz-w-sile-wieku-n90815.html

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Zespół 6 rzeźb plenerowych Alfonsa Łosowskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1965
Autor
Alfons Łosowski
Adres
skwer przy ulicy Wodopój

Ławka z rzeźbą dr Mariana Pelczara

Typ obiektu
pomnik
Data
09.04.2018
Autor
Adam Arabski
Adres
ul. Wałowa 15

Zegar Słoneczny

Typ obiektu
inne
Data
12.06.2003
Autor
Hanna Klementowska
Adres
Skwer Heweliusza
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Matki Polki i Rosjanki

Typ obiektu
pomnik
Data
1984
Autor
Zygfryd Korpalski, Zdzisław Koseda
Adres
ul. gen. A. Giełguda

Dekoracja fasady przy Długiej 43

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1953
Autor
Hanna Główczewska, Bernarda Świderska
Adres
ul. Długa 43

Dekoracja przedszkola przy ulicy Ławniczej 1/2

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1952
Autor
Henryk Frey
Adres
Ławnicza 1/2
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika