Zdjęcie pionowe przedstawiające ciemnoszarą, całopostaciową rzeźbę mężczyzny na wysokim, profilowanym, prostopadłościennym postumencie. Został on wykonany w czerwonym marmurze. Postać ma wyprostowane lewe ramię, a dłoni trzyma sześcioramienny krzyż. Figura została przedstawiona w sposób realistyczny.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik św. Włodzimierza

Typ obiektu
pomnik
Data
23.05.2015
Autor
Giennadij Jerszow, Stanisław Szymański
Adres
Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

Technika: cokół granitowy, figura: odlew w brązie wykonany w Czernihowie na Ukrainie

Wymiary: całkowita wys. 4,5 m, wys. figury 2,5 m

Obiekt: „Pomnik przedstawia Włodzimierza Wielkiego (zm. 15 lipca 1015  r.), wielkiego księcia kijowskiego (978–1015), który w 988  r. zaprowadził na Rusi chrześcijaństwo w  obrządku grekokatolickim, jest świętym Kościoła prawosławnego i Kościoła katolickiego. Umieszczona na cokole figura przedstawia mężczyznę w sile wieku z krzyżem kijowskim (trójramiennym) w lewej ręce i z miniaturą ufundowanej przez św. Włodzimierza Cerkwi Dziesięcinnej w Kijowie w prawej ręce. Na cokole, od frontu znajduje się napis w języku polskim: „Św. Włodzimierz/książę kijowski (znak krzyża) 1015/ chrzciciel Rusi Ukrainy 988/ współtwórca chrześcijańskiej Europy”, niżej w języku ukraińskim. Na podstawie cokołu widnieje inskrypcja: „Parafia grekokatolicka/Gdańsk A.D. 2015”, niżej w języku ukraińskim. Po lewej stronie figury umieszczono analogiczne napisy w języku niemieckim, a po prawej stronie –w języku angielskim. Na rewersie cokołu wyryto podpis: „Artysta rzeźbiarz Gennadij Jerszow” (poniżej powtórzony w języku ukraińskim), pod nim: „Architekt Stanisław Szymański”. Jest to drugi pomnik św. Włodzimierza poza granicami Ukrainy. Pierwszy pomnik, odsłonięty w 1988  r., znajduje się w Londynie.” (źródło: gedanopedia)

Miejsce: Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy. Niewielki plac mieści się pomiędzy ul. Gnilną i Zaułkiem Św. Bartłomieja, między główną fasadą kościoła św. Bartłomieja i tylną elewacją Centrum Handlowego Madison. Plac sprawia wrażenie „urbanistycznej kieszeni” powiązanej z ul. Gnilną, jednak kiedyś tak nie było. Ulica prostopadła do Gnilnej, równoległa do fasady kościoła, biegła aż do Kanału Raduni, w kierunku fasady kościoła św. Brygidy. Niestety w powojennych rozwiązaniach urbanistycznych została zamieniona w dostęp serwisowy stojących przy niej budynków.

Ustawienie pomnika św. Włodzimierza podporządkowuje się już dzisiejszej sytuacji urbanistycznej: rzeźba usytuowana jest frontem do ul. Gnilnej.

Informacje o autorze:

Giennadij Jerszow – ur. 12 lipca 1967  r. w Czernihowie, polski i ukraiński artysta-rzeźbiarz, jubiler, fotografik, pedagog i działacz społeczny. Absolwent Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej oraz  Ukraińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. W 2000  r. wraz z rodziną przeniósł się do Gdańska jako repatriant. Zajmuje się sztuką sakralną i monumentalną.

Stanisław Szymański – architekt, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Wybrzeże. Specjalizuje się m.in. w architekturze sakralnej i konserwacji zabytków.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: starania o budowę pomnika podjęto z inicjatywy ks. mitrata Józefa Ulickiego w 2009  r., sfinansowano ze światowej zbiórki społeczności ukraińskiej

Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak, uzupełnienie merytoryczne Małgorzata Paszylka-Glaza

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)

Bibliografia:

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/title=POMNIK_ŚW._WŁODZIMIERZA

Nowy pomnik w Gdańsku: św. Włodzimierz w sile wieku, https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowy-pomnik-w-Gdańsku-sw-Wlodzimierz-w-sile-wieku-n90815.html

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja ceramiczna Domu Technika NOT

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1974
Autor
Andrzej Trzaska
Adres
ul. Rajska 6

Lew Hewelion Biznesman

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.2016
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Rajska 16

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Typ obiektu
pomnik
Data
01.09.1979
Autor
Wincenty Kućma, Krystyna Hajdo-Kućma
Adres
Plac Obrońców Poczty Polskiej
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Sebastian Munch

Typ obiektu
graffiti
Data
2019
Autor
Tuse
Adres
ul. Do Studzienki 31

Mural jubileuszowy – 25 lat festiwalu FETA

Typ obiektu
mural
Data
11. 2021
Autor
Patryk Hardziej
Adres
ul. Bajana 11

Pomnik-obelisk na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
pomnik
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. Antoniego Giełguda
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika