Zdjęcie przedstawia mural na bocznej ścianie budynku, na którym można rozpoznać postać Jana Heweliusza, który jest ukazany frontalnie, wśród książek i akcesoriów astronomicznych. Mural jest nowoczesny w formie.
Fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Mural Heweliusz na Bibliotece Gdańskiej PAN

Typ obiektu
mural
Data
2.09.2021
Autor
Sebastian Bożek
Adres
ul. Wałowa 24
Dzielnica
Stare Miasto
Otwórz w google maps

Mural przedstawia Jana Heweliusza, został zaprojektowany i wykonany przez Sebastiana Bożka w 2021 roku na bocznej ścianie budynku PAN Biblioteki Gdańskiej. 

Materiał/technika: malarstwo ścienne, szablon

Wymiary: 12 m x 15 m

 

Obiekt:

Mural przedstawia słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, jest umiejscowiony na zachodniej ścianie szczytowej nowego budynku PAN Biblioteki Gdańskiej i powstał z okazji jubileuszu 425-lecia tej instytucji. Mural, o powierzchni 180 metrów kwadratowych, ukazuje postać Heweliusza za stołem, który w prawej dłoni trzyma pióro, a przed nim na stole znajdują się księgi oraz astrolabium – przyrząd służący do pomiarów astronomicznych. Całość obiektu wkomponowano w siatkę złożoną z przecinających się linii pionowych i poziomych, w którą wpisano po lewej stronie logotyp Biblioteki Gdańskiej, w środkowej części skrót PAN, a u góry po prawej datę 1596 – rok otwarcia gdańskiej książnicy. Mural pod względem formalnym łączy klasyczne wzorce sztuki z nowoczesnością, a wizerunek Heweliusza nie jest wiernym odtworzeniem znanych wcześniej przedstawień astronoma, lecz artystyczną interpretacją autora. Wzrok astronoma jest przenikliwy, skierowany wprost na widza. Artysta w wywiadach wspominał: „Wydaje mi się, że [Heweliusz] patrzy na zmieniającą się ulicę Wałową, która odżywa w szybko rozwijającym się Gdańsku. Patrząc na Gdańsk i na gdańszczan, wysyła ważny komunikat, żeby się rozwijać, żeby być twórczym, mieć otwarty umysł ”.

Podczas pracy nad muralem asystowali studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych: Katerina Bisharieva i Olgierd Szopiński.

 

Miejsce:

Mural zdobi zachodnią ścianę nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej, wzniesionego w 2005 roku. Budynek oddano do użytku 18 listopada, równo sto lat po otwarciu pierwszej siedziby biblioteki przy ulicy Wałowej 15. Gdańska książnica, założona w 1596 roku, początkowo nosiła nazwę Biblioteka Rady Miasta Gdańska, potem Biblioteka Miejska (1817), a obecnie Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska (1955). Jest to druga, nieprzerwanie działająca, najstarsza biblioteka miejska w Polsce. W jej katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych, między innymi wszystkie wydania dzieł Jana Heweliusza. Z okazji jubileuszu 425 lat działania biblioteki w 2020 roku ogłoszono konkurs na projekt muralu, który miał nawiązywać do historii Gdańska, ale także bogatych zbiorów bibliotecznych. Jury pod przewodnictwem profesora Jacka Zdybla, prowadzącego Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu w gdańskiej ASP, z 24 nadesłanych prac konkursowych wybrało projekt Sebastiana Bożka.

 

Nota o autorze:

Sebastian Bożek (ur. w 1988 r. w Krakowie) – absolwent ASP w Krakowie, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Michała Misiaka. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, obecnie wykładowca Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką, instalacją oraz malarstwem ściennym. Brał także udział w gdańskim projekcie „Fasady OdNowa”, jest autorem trzech realizacji dekoracji fasad.

 

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Polska Akademia Nauk

Autorka wpisu: Kora Kowalska

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Dekoracja fasady Ogarna 22/23

Typ obiektu
fasada
Data
2017
Autor
Sebastian Bożek
Adres
ul. Ogarna 22/23
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Jana Heweliusza

Typ obiektu
pomnik
Data
28.01.2006
Autor
Jan Szczypka
Adres
Skwer Heweliusza

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Typ obiektu
pomnik
Data
01.09.1979
Autor
Wincenty Kućma, Krystyna Hajdo-Kućma
Adres
Plac Obrońców Poczty Polskiej

Pomnik Jana Pawła II

Typ obiektu
pomnik
Data
25.11.1984
Autor
Wawrzyniec Samp
Adres
ul. Profesorska 17
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 111

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
2017
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Ogarna 111/112

Dekoracja fasady Szeroka 82

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Daniel „Chazme” Kaliński, Jacek Wielebski
Adres
ul. Szeroka 82

Bałtyk

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Gdańska Szkoła Muralu
Adres
ul. Pilotów 10a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika