Zdjęcie ukazuje fasadę budynku mieszkalnego w stylu historyzującym, na którego fasadzie wykonano dekorację malarską. Są to na przemian wypukłe i wklęsłe koła, od których rozchodzą się falujące linie, umieszczono je pomiędzy kondygnacjami, pasowo.
Fot. projekt Gdańskie Fasady OdNowa

Dekoracja fasady Ogarna 22/23

Typ obiektu
fasada
Data
2017
Autor
Sebastian Bożek
Adres
ul. Ogarna 22/23
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

 

Technika: malarstwo

 

Obiekt:

Jedna z dwóch historyzujących fasad przykrywających blok mieszkalny, który powstał jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2017 r. przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym w trakcie odbudowy Gdańska.

Trójosiowa fasada wschodnia zyskała dekorację malarską – naprzemiennie wklęsłą i wypukłą – znajdującą się w przestrzeni międzykondygnacyjnej. Są to koła wpisane w kwadraty, od których horyzontalnie rozchodzą się falujące linie. Całość utrzymana  w chłodnych barwach, dla których dominantę tworzą koła w kolorystyce oranży i brązów.

Miejsce:

Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii. Stanowią element historycznego układu urbanistycznego miasta Gdańska. Ulica Ogarna została zniszczona  w 1945 r. w trakcie działań wojennych. Odbudowano ją na podstawie tak zwanego planu Zachwatowicza, zakładającego rekonstrukcję historycznych form, co było możliwe do zrealizowania jedynie w  postaci osiedla robotniczego, którego blok zabudowy przykryty został historyzującym parawanem fasad. Powstałe budynki były wynikiem połączenia dwóch domów w kompleks ze wspólną klatką schodową, wejściem od podwórka oraz równą górną linią okien podkreślającą blokowość założenia. W trakcie odbudowy elewacje nie zostały uzupełnione o dekoracje architektoniczne.

Informacje o autorze:

Sebastian Bożek – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 2012 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka. Od 2015 r. student studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Od 2019 r. asystent w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. K.E.N. w Krakowie. Stypendysta ministra kultury.  Tworzy instalacje, murale, ilustracje. Autor wielu realizacji sztuki w przestrzeni publicznej, między innymi w Łodzi i Krakowie. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Zarządca „Attyka”

Autor wpisu: Noemi Etush

 

 

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Mural Heweliusz na Bibliotece Gdańskiej PAN

Typ obiektu
mural
Data
2.09.2021
Autor
Sebastian Bożek
Adres
ul. Wałowa 24
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady Ogarna 91

Typ obiektu
mural
Data
2016
Autor
Jan Kołodziej
Adres
ul. Ogarna 91/92

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 64

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Roman Madeyski
Adres
Długa 64

Dekoracja fasady przy Długiej 43

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1953
Autor
Hanna Główczewska, Bernarda Świderska
Adres
ul. Długa 43
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mozaika Salvator Mundi na fasadzie kościoła Chrystusa Króla

Typ obiektu
mozaika
Data
1932
Autor
Stanisław Chlebowski (?)
Adres
ul .ks. F. Rogaczewskiego 55

Rzeźba Mors

Typ obiektu
rzeźba
Data
1966
Autor
Alfons Łosowski
Adres
skwer Świętopełka przy ulicy Szerokiej

Czym oddychasz?

Typ obiektu
mural
Data
13.10.2022
Autor
Iwona Zając
Adres
ul. Piramowicza 1/2
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika