Zdjęcie przedstawia zbliżenie na fragment mozaiki; widoczne dwie warstwy drobnych kafli o nieregularnych kształtach, głębsza warstwa ciemniejsza, w tonacji rudej, na wierzchu jaśniejsze elementy ceramiczne ułożone w kompozycję abstrakcyjną.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mozaika na budynku PZU

Typ obiektu
mozaika
Data
lata 1970
Autor
Jerzy Zabłocki, Andrzej Trzaska
Adres
Targ Drzewny 1
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

Technika: mozaika ceramiczna

Wymiary: ok. 300 cm x 250 cm

Obiekt: Mozaika jest kompozycją ceramiczną w odcieniach ochry, ugru, różu weneckiego, kości słoniowej i sieny palonej. Kompozycja jest abstrakcyjna niegeometryczna, nawiązuje do nurtu europejskiej sztuki abstrakcyjnej zwanej informel. Mozaika została zaprojektowana jako integralna część projektu architektonicznego budynku NBP (obecnie oddział PZU). Wykonana została przez autora z udziałem absolwenta gdańskiej ASP, wybitnego artysty Andrzeja Trzaski.

Miejsce: Budynek dawnego NBP został wybudowany w latach 70. XX w.  Na początku lat 2000. budynek przeszedł gruntowną modernizację, podczas której, dzięki artystom związanym z ASP, udało się ocalić mozaikę.

Informacje o autorze: Jerzy Zabłocki – ur. w 1927 r. w Łodzi, zm. 1993 r. w Ankarze, Turcja. W latach 1948–1954 studiował malarstwo w PWSSP w Gdańsku. Dyplom obronił w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Brał udział w pracach przy rekonstrukcji gdańskich kamienic.  Pedagog, malarz, grafik, projektant, autor licznych wystaw i realizacji w przestrzeni publicznej: projekt wnętrz i wystroju plastycznego Instytut Okrętowego PG (współautor Bolesław Petrycki), projekt i realizacja kurtyny do sali widowiskowej NOT-u w Gdańsku, projekty wnętrz dla statku „Stefan Batory”, projekty scenografii dla Teatru Dramatycznego w Gdyni.

Andrzej Trzaska – ur. w 1935 r., zm. w 2019 r. Po ukończeniu malarstwa na Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu kontynuował studia na gdańskiej uczelni. Równolegle wraz z grupą studentów prof. Hanny Żuławskiej pracował w jej eksperymentalnej pracowni ceramicznej w Kadynach, gdzie  pracowano nad projektowaniem ceramiki użytkowej, którą można by wdrożyć do produkcji przemysłowej. W późniejszych latach artysta związał się ze Spółdzielnią Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Przyjaźń” we Włocławku, gdzie wprowadził do produkcji wiele interesujących wzorów wazonów, pater i innych przedmiotów użytkowych, w których widać indywidualny styl dekoracji i wpływy doświadczeń pracowni w Kadynach. Obecnie ceramika Andrzeja Trzaski jest ceniona i poszukiwana przez kolekcjonerów prywatnych i instytucje zajmujące się powojennym wzornictwem. Dekoracje w nurcie abstrakcji niegeometrycznej i eksperymenty formalne i technologiczne wpisują się w tzw nurt „new look” polskiego designu lat 50. i 60. XX wieku. Trzaska był także autorem i projektantem mozaik i dekoracji ceramicznych w przestrzeni Gdańska.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: nieokreślony

Autorka wpisu: Kora Kowalska

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: informacje ustne od Aleksandry Trzaski

Bibliografia: http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/jerzy-zablocki,976

https://artinfo.pl/artysci/andrzej-trzaska

Barbara Banaś, Polski New Look, Warszawa 2019.

 

 

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady przy Długiej 33

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1953
Autor
Maria Alkiewicz, Cecylia Dobrowolska
Adres
ul. Długa 33

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 12

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Czesław Rzepiński
Adres
Długi Targ 12

Dekoracja fasady przy Długim Targu 16

Typ obiektu
sgraffito
Data
1954
Autor
Teresa Pągowska
Adres
ul. Długi Targ 16
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Miłość od pierwszego uśmiechu

Typ obiektu
mural
Data
2019
Autor
Marek „Looney” Rybowski
Adres
przy skrzyżowaniu ul. Zator Przytockiego i ul. Marii Konopnickiej

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14

Jan Heweliusz

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Zbigniew Maleszewski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika