Zdjęcie poziome przedstawiające rzeźbę w przestrzeni miejskiej. Przypomina ona globus, na którego powierzchni wyryte zostały przedstawienia zwierzęce a także sceny rodzajowe. Rzeźba podobnie jak globus jest delikatnie pochylona wzdłuż swojej osi środkowej. Wokół rzeźby ustawione są meble miejskie, a także widać duży budynek o charakterze handlowo-usługowym.
Fot. Paweł Jóźwiak

Dary Stolema

Typ obiektu
rzeźba
Data
2003
Autor
Jakub Maliszewski
Adres
ul. Rajska 10
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w brązie, odlew

Wymiary: wys. ok. 150 cm

Obiekt: „Dary Stolema” to rzeźba w kształcie kuli umieszczonej na osi, nachylonej do gruntu pod lekkim kątem. Rzeźba znajduje się na niewielkim wzniesieniu wykończonym kostką brukową. Obiekt wykonany jest z brązu i składa się z 30 plakiet z płaskorzeźbami, które, w układzie pasowym wypełniają powierzchnię kuli. Na plakietach przedstawiono 30 postaci zwierzęcych i ludzkich z napisanej przez Jerzego Sampa legendy o „Darach Stolema”. Postaci ukazane są w formie uproszczonej i stylizowanej, przedstawiają między innymi: lwa, smoka, krokodyla, jelenia, żółwia, sokoła, orła i rycerza. „To kula do gry, którą według gdańskiej legendy ofiarował miastu Stolem w podzięce za gościnę. Gdy przybył do Gdańska, zamiast kłaść się na ziemi, mógł usiąść na wieży kościoła Mariackiego (dlatego jest taka płaska)”.

Miejsce: Rzeźba została umieszczona przed głównym wejściem do galerii handlowej Madison. Jakub Maliszewski jest także autorem elementów dekoracji wnętrza galerii, które w założeniu ma przypominać gdańską uliczkę. Na ścianach parteru umieszczono ceramiczne herby gdańskich rodów, medalion, płaskorzeźby z puttami, maszkarony i zworniki dekoracyjne, które naśladują detale architektoniczne Starego Miasta w Gdańsku. Na pierwszym piętrze znajduje się przeskalowana rzeźba „Papuga Heweliusza”, przedstawienie ilustrujące „Legendę o papudze mistrza Heweliusza” według Jerzego Sampa. Na wysokości 18 m w części małego patio umieszczono trzy lwy na osobnych konsolach, które nawiązują do gdańskich lwów herbowych.

Informacje o autorze: Jakub Maliszewski – ur. w 1972 r. w Białymstoku. W 1999 r. uzyskał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. Swoje prace pokazywał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest autorem rzeźb i tablic pamiątkowych, elementów wystroju wnętrz i fasad (restauracji „Pod Papugami” i „Maharadża” w Gdańsku), ołtarzy i stacji krzyżowych (Kalwaria w Gdańsku Św. Wojciechu).

Stan obiektu

Właściciel/opiekun: Galeria Handlowa Madison

Autor wpisu: Kora Kowalska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik św. Włodzimierza

Typ obiektu
pomnik
Data
23.05.2015
Autor
Giennadij Jerszow, Stanisław Szymański
Adres
Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy

Pomnik Jana Pawła II

Typ obiektu
pomnik
Data
25.11.1984
Autor
Wawrzyniec Samp
Adres
ul. Profesorska 17

Mural Heweliusz na Bibliotece Gdańskiej PAN

Typ obiektu
mural
Data
2.09.2021
Autor
Sebastian Bożek
Adres
ul. Wałowa 24
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 23

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Stanisław Teisseyre, Halina Bajońska, Roman Usarewicz, Jerzy Zabłocki
Adres
Długi Targ 23

Rzeźba – fontanna Ziemia

Typ obiektu
rzeźba
Data
1976
Autor
Edward Roguszczak
Adres
deptak na Żabiance

Rhythm

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
SEIKON
Adres
Targ Sienny 7
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika