Zdjęcie pionowe, ukazujące na pierwszym planie rzeźbę , ujętą frontalnie, w słoneczny dzień. Rzeźba wykonana jest z szaro-różowego kamienia, umieszczona na niskiej prostokątnej podstawie, przypomina formą ptaka w pozycji siedzącej. Forma rzeźby jest syntetyczna, a kamień delikatnie obrobiony dłutem.
Fot. Kora Kowalska

Rzeźba Ptak

Typ obiektu
rzeźba
Data
1970
Autor
Alfons Łosowski
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego
Dzielnica
Siedlce, Śródmieście
Otwórz w google maps

Materiał/technika: rzeźba w granicie różowym

Wymiary: wysokość ok. 180 cm

Obiekt:

Rzeźba jest wykonana w różowym granicie i przedstawia ptaka (prawdopodobnie z rodziny kurowatych), ujętego syntetycznie. Rzeźba została posadowiona na niskim prostopadłościennym granitowym postumencie. Ślady dłuta są nieznaczne, praca rzeźbiarska uwypukla naturalną strukturę kamienia, co jest charakterystyczne dla stylu artysty. Płytkimi rytami zaznaczono zarys oka, dzioba i piór lub skrzydeł ptaka. Tył rzeźby jest płaski. Równolegle do rzeźby umieszczono drugą formę rzeźbiarską tego samego autora, która ma kształt abstrakcyjny, a jej granitowa bryła została obrobiona niemal niezauważalnie i bliżej jej do formy naturalnej. Obie rzeźby wieńczą niewielki skwer imienia Jacka Malczewskiego na gdańskich Siedlcach.

Miejsce:

Rzeźba ptaka wraz z towarzyszącą jej formą kamienną, stoi na niewielkim placu u zbiegu ulic Malczewskiego i Kościelnej. Plac powstał z inicjatywy Edwarda Grzegorza Ostrowskiego, zmarłego w 2015 roku znanego gdańskiego społecznika, mecenasa sztuki i przyjaciela artystów. Wcześniej w tym miejscu znajdował się dziki parking – staraniem Ostrowskiego oraz przy pomocy finansowej Oświata -Lingwista Nadbałtyckiego Centrum Edukacji oraz we współpracy z wieloma osobami i instytucjami, m.in. mieszkańcami dzielnicy Siedlce oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku, stworzono przyjazne miejsce wypoczynku z licznymi nasadzeniami roślin ozdobnych. Na placu znajduje się także inna rzeźba – popiersie wybitnego malarza-symbolisty Jacka Malczewskiego, której autorem jest Tomasz Radziewicz. 14 lipca 2014 roku, podczas uroczystego otwarcia placu przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przekazano pro publico bono plac wraz z rzeźbami Miastu Gdańsk. Do tamtej pory właścicielem rzeźb Alfonsa Łosowskiego był Edward Grzegorz Ostrowski.

Nota o autorze: Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku

Autor wpisu: Kora Kowalska

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Grupa czterech rzeźb w Parku Oruńskim

Typ obiektu
rzeźba
Data
1979
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park Oruński

Legenda (Norwidowi)

Typ obiektu
rzeźba
Data
1964
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Skwer przy ulicy Klonowej

Rzeźba kobiety z dzieckiem

Typ obiektu
rzeźba
Data
lata 1970?
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park im. generała Józefa Bema
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Alfa Liczmańskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
20.05.1965
Autor
Wiktor Tołkin
Adres
ul. Śluza 6

Dekoracja fasady Ogarna 11/12

Typ obiektu
mural
Data
2013
Autor
Adam Romuald „Theosone” Kłodecki
Adres
ul. Ogarna 11/12

Instalacja Rozbitkowie i Pakerzy

Typ obiektu
instalacja
Data
06.2019
Autor
Czesław Podleśny
Adres
Dokowa 1
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Szeroka 125/126

Typ obiektu
fasada
Data
2015
Autor
Jan Kołodziej
Adres
ul. Szeroka 125/126

Kobiety wolności

Typ obiektu
mural
Data
5.07.2019
Autor
różni autorzy
Adres
ul. Wita Stwosza 75

Dekoracja elewacji Ogarna 98

Typ obiektu
mural
Data
2015
Autor
Justyna Posiecz-Polkowska
Adres
ul. Ogarna 98
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika