Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Materiał/technika: rzeźba w granicie różowym
Wymiary: wysokość ok. 180 cm
Obiekt:
Rzeźba jest wykonana w różowym granicie i przedstawia ptaka (prawdopodobnie z rodziny kurowatych), ujętego syntetycznie. Rzeźba została posadowiona na niskim prostopadłościennym granitowym postumencie. Ślady dłuta są nieznaczne, praca rzeźbiarska uwypukla naturalną strukturę kamienia, co jest charakterystyczne dla stylu artysty. Płytkimi rytami zaznaczono zarys oka, dzioba i piór lub skrzydeł ptaka. Tył rzeźby jest płaski. Równolegle do rzeźby umieszczono drugą formę rzeźbiarską tego samego autora, która ma kształt abstrakcyjny, a jej granitowa bryła została obrobiona niemal niezauważalnie i bliżej jej do formy naturalnej. Obie rzeźby wieńczą niewielki skwer imienia Jacka Malczewskiego na gdańskich Siedlcach.
Miejsce:
Rzeźba ptaka wraz z towarzyszącą jej formą kamienną, stoi na niewielkim placu u zbiegu ulic Malczewskiego i Kościelnej. Plac powstał z inicjatywy Edwarda Grzegorza Ostrowskiego, zmarłego w 2015 roku znanego gdańskiego społecznika, mecenasa sztuki i przyjaciela artystów. Wcześniej w tym miejscu znajdował się dziki parking – staraniem Ostrowskiego oraz przy pomocy finansowej Oświata -Lingwista Nadbałtyckiego Centrum Edukacji oraz we współpracy z wieloma osobami i instytucjami, m.in. mieszkańcami dzielnicy Siedlce oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku, stworzono przyjazne miejsce wypoczynku z licznymi nasadzeniami roślin ozdobnych. Na placu znajduje się także inna rzeźba – popiersie wybitnego malarza-symbolisty Jacka Malczewskiego, której autorem jest Tomasz Radziewicz. 14 lipca 2014 roku, podczas uroczystego otwarcia placu przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przekazano pro publico bono plac wraz z rzeźbami Miastu Gdańsk. Do tamtej pory właścicielem rzeźb Alfonsa Łosowskiego był Edward Grzegorz Ostrowski.
Nota o autorze: Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku
Autor wpisu: Kora Kowalska
Źródła:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zmarl-Grzegorz-Ostrowski-gdanski-mecenas-sztuki-n87355.html
https://ibedeker.pl/relacje/placyk-jacka-malczewskiego-tuz-przed-otwarciem/
Bibliografia:
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969.
http://www.encyklopediagdanska.pl/index.php?title=%C5%81OSOWSKI_ALFONS
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11585
https://www.gdanskstrefa.com/wspomnienie-o-alfonsie-losowskim/
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia