Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie szarym
Wymiary: wysokość rzeźby ok. 2 m
Obiekt: Abstrakcyjna rzeźba składa się z trzech nieznacznie obrobionych bloków granitu szarego umieszczonych jeden na drugim. Rzeźba umieszczona jest na środku płytkiego, nerkowatego kształtu basenu fontanny (strumienie wody skierowane są z boków niecki na rzeźbę). W dolnej części rzeźby wyryte zostały inicjały autora „AŁ” oraz data 1966. Według przekazów przyjaciół artysty sugestywna forma falliczna rzeźby była żartem autora.
Miejsce: Fontanna od 1966 r. działa na skwerze pomiędzy ul. Szeroką i ul. Świętojańską (obecnie Skwer Świętopełka). Rzeźba Łosowskiego stanowi dar artysty dla miasta Gdańsk. W ostatnich latach skwer przeszedł rewitalizację – choć w pierwszym założeniu fontanna miała zostać zlikwidowana, to pod wpływem protestów mieszkańców, fontannę pozostawiono w pierwotnym miejscu i poddano renowacji.
Informacje o autorze:
Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Miasto Gdańsk
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Źródła:
dokumentacja rodziny autora
Bibliografia:
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969.
http://www.encyklopediagdanska.pl/index.php?title=%C5%81OSOWSKI_ALFONS
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11585
https://www.gdanskstrefa.com/wspomnienie-o-alfonsie-losowskim/
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia