Zdjęcie przedstawia widok ogólny na umiejscowienie rzeźb. Po lewej stronie widoczna rzeźba, za nią staw i roślinność, po prawej ścieżka spacerowa.
Widok ogólny, fot. Paweł Jóźwiak

Kompozycja przestrzenna pięciu rzeźb nad stawem Subisława

Typ obiektu
rzeźba
Data
1963
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Staw 4 Subisława, ul. Pomorska
Dzielnica
Żabianka
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba w granicie

Wymiary: wysokość rzeźb wraz z cokołami od ok. 160 do 190 cm

Obiekt: Grupa składa się z pięciu rzeźb wykonanych przez artystę w 1963 r. Są to: „Fregata”, „Książę”, „Lotos”, „Centaur”, „Abstrakcja”. Przed wszystkimi rzeźbami znajdują sie granitowe tablice, umieszczone w gruncie, na których umieszczono kuty tekst identyfikujący nazwę rzeźby, nazwisko autora i rok powstania. Niektóre tytuły różnią się od tych nadanych przez samego Łosowskiego. Wszystkie formy są charakterystyczne dla stylu artysty – chropowata struktura naturalnego kamienia jest uwypuklona, ślad dłuta jest delikatny, a formy są dynamiczne i abstrakcyjne, czasem jedynie pojawiają się elementy figuracji, potraktowanej syntetycznie.

„Fregata” – pierwotnie była elementem wieńczącym fontannę przy Wielkim Młynie, którą zlikwidowano na początku XXI w. Rzeźba stoi bezpośrednio na gruncie, na podstawie cementowej ukrytej w ziemi; jest wykonana z dwóch spiętrzonych głazów granitowych. Przed rzeźbą w gruncie znajduje się tablica granitowa z tekstem identyfikującym tytuł „Fregata”. Jest to mylnie zidentyfikowana nazwa, bowiem rzeźbiarz nazwał ją „Korweta”. W obecnym miejscu została odsłonięta w 2003 r.

„Książę” – rzeźba złożona z dwóch brył granitowych, gdzie dolna jest ciemnoszarą podstawą, na której umieszczona jest forma z syntetycznie zaznaczonym rysunkiem twarzy w szpiczastym nakryciu głowy. Na tablicy przed rzeźbą znajduje się  tytuł  „Książę”, jednak oryginalny tytuł nadany przez autora to „Królewicz”.

„Lotos” – rzeźba składa się z dwóch brył granitu: dolna część ma kształt prostopadłościanu z jasnoszarego granitu o wyoblonych krawędziach, a górna to abstrakcyjna forma z ciemnoszarego granitu, która swym kształtem przypomina wiatowy pąk lotosu.

„Centaur”  – rzeźba składa się z czterech bloków jasnego granitu, dwa dolne tworzą nogi centaura, środkowy – korpus, na którym umieszczona jest owalna głowa z płytkim, syntetycznym i żartobliwym rysunkiem uśmiechniętej twarzy. Rzeźba ta była do lat 90. jedną z ulubionych rzeźb dzieci Głównego i Starego Miasta, ponieważ swoją formą, przypominającą konia  zachęca niejako do wspięcia się na nią, podobnie rysunek „twarzy” centaura przypomina prosty rysunek dziecka.

„Abstrakcja” –  na smukłym cokole w kształcie walca z jasnoszarego granitu umieszczono amorficzną, abstrakcyjną rzeźbę wykonaną z ciemnoszarego granitu.

Wszystkie rzeźby prócz „Fregaty”/„Korwety” zdobiły wcześniej skwer przy ul. Św. Ducha, niedaleko pracowni artysty. Obiekty zostały przekazane Miastu Gdańsk na własność w 1966 r. Wykazują charakterystyczne cechy stylu Łosowskiego: mają organiczną formę i syntetyczny rysunek dłuta, uwypuklające naturalny materiał.

Miejsce: Rzeźby przeniesiono w latach 2003–2007 ze zlikwidowanych zieleńców i fontanny ze Śródmieścia Gdańska. Zostały ustawione w kompozycję przestrzenną, w rzędzie wzdłuż alejki wokół stawu Subisława, którego okolice stanowią tereny rekreacyjno-parkowe.

Informacje o autorze:

Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i  drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: miasto Gdańsk, opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autorka wpisu: Kora Kowalska

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: archiwum prywatne artysty

Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969

Bibliografia: https://gzdiz.gda.pl/mapa/kompozycja-przestrzenna-pieciu-rzezb-alfonsa-losowskiego,o,69

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Rzeźby na przedprożu byłej pracowni Alfonsa Łosowskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1980
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. Mariacka 11/13

Rzeźba Mors

Typ obiektu
rzeźba
Data
1966
Autor
Alfons Łosowski
Adres
skwer Świętopełka przy ulicy Szerokiej

Rzeźba kobiety z dzieckiem

Typ obiektu
rzeźba
Data
lata 1970?
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park im. generała Józefa Bema
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Kalejdoskopy

Typ obiektu
instalacja
Data
3.08.2021
Autor
Grażyna Rigall
Adres
Deptak na Żabiance

Rzeźby z cyklu Futerały

Typ obiektu
rzeźba
Data
1974
Autor
Swietłana Zerling
Adres
deptak na Żabiance

Relief Jacka Krenza

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1976
Autor
Jacek Krenz
Adres
deptak na Żabiance
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik generała Stanisława Maczka

Typ obiektu
pomnik
Data
08.08.2004
Autor
Eugeniusz Nester
Adres
skrzyżowanie ul. Chopina i Wojska Polskiego

Dekoracja fasady Ogarna 36

Typ obiektu
mural
Data
2015
Autor
Tomasz Kucharski
Adres
ul. Ogarna 35/36

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2014
Autor
Zosen Bandido
Adres
ul. Pilotów 20d
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika