Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie różowym i szarym
Wymiary: wysokość ok. 40 cm
Obiekt: Dwie rzeźby granitowe przedstawiające stylizowane głowy ludzkie umieszczone są na przedprożu i przymocowane łańcuchem do podłoża. Nieznane są tytuły tych prac, umieszczone zostały prawdopodobnie już po śmierci artysty. Rzeźba w granicie różowym przedstawia kobiecą głowę – syntetycznie opracowano jedynie twarz, która jest gładka, a linie prowadzone dłutem są płytkie i delikatne. Druga, nieco mniejsza rzeźba wykonana została w granicie szarym, być może jest rzeźbą nieukończoną. W nieznacznie obrobionym bloku kamiennym zaznaczono obrys twarzy ludzkiej, w syntetycznej formie.
Miejsce: W kamienicy przy ul. Mariackiej 11/13 Alfons Łosowski miał pracownię artystyczną od 1955 roku do śmierci w roku 1988. Po śmierci artysty pracownia miała zostać izbą pamięci, jednak ostatecznie pomysł ten zarzucono, a w lokalu obecnie swoją pracownię rzeźbiarską ma Janusz Dembowski.
Informacje o autorze:
Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel: depozyt spadkobierców Alfonsa Łosowskiego
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Źródła:
dokumentacja rodziny autora, poszukiwania własne autorki opisu
Bibliografia:
http://www.encyklopediagdanska.pl/index.php?title=%C5%81OSOWSKI_ALFONS
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11585
https://www.gdanskstrefa.com/wspomnienie-o-alfonsie-losowski
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia