Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie czerwonym i szarym
Wymiary: wysokość z cokołami ok. 200 cm
Obiekt: Zespół składa się z sześciu granitowych rzeźb umieszczonych na terenie ogrodu hotelu Posejdon. Rzeźby zostały wykonane przez Alfonsa Łosowskiego na zlecenie hotelu w latach 70. Znane są tytuły 5 rzeźb: „Mandryl” i „Medytacja” (z granitu czerwonego), „Magda”, „Matylda” oraz „Narodziny” (z granitu szarego). Dwie z sześciu rzeźb są abstrakcyjne, pozostałe to stylizowane postacie i głowy kobiece, o charakterystycznym dla Autora uproszczonym modelunku twarzy. Rzeźby umieszczone są na granitowych postumentach (część przysłonięta jest bujną roślinnością). Dla hotelu autor wykonał w tych samych latach także 4 rzeźby z drewna, które były elementami wystroju restauracji hotelowej do 1993 r. Były to: „Kolumna” i „Kompozycja” (z dębiny), „Meduza” (z drewna wiązu) oraz „Sowy” (z drewna kasztanowca). W latach 90. wnętrze hotelu ulegało licznym modernizacjom, podczas których oryginalny plastyczny wystrój usunięto. Rzeźby Łosowskiego z wnętrz zostały zabrane przez syna artysty.
Miejsce: Hotel Posejdon został otwarty w 1976 r. jako nowoczesny trzygwiazdkowy obiekt noclegowy. Obecnie należy do grupy Mercure, wokół niego znajduje się ogólnodostępna przestrzeń parkowa. Wzdłuż alejek ustawiono 6 granitowych rzeźb, charakterystycznych dla stylu autora. Obecnie 4 z nich przysłonięte są krzewami i bluszczem. Przed modernizacją Hotelu, która odbyła się już w XXI wieku, jego hol i sala restauracyjna była udekorowana rzeźbami, płaskorzeźbami i innymi elementami wystroju plastycznego, autorstwa znanych gdańskich twórców. Na parterze budynku znajdowało się również duże akwarium. Współczesne wnętrze zostało ustandaryzowane, a wszelkie pozostałości po dawnym, artystycznym wystroju zostały zlikwidowane.
Informacje o autorze:
Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Hotel Mercure
Źródła:
dokumentacja rodziny autora
Bibliografia:
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969.
http://www.encyklopediagdanska.pl/index.php?title=%C5%81OSOWSKI_ALFONS
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11585
https://www.gdanskstrefa.com/wspomnienie-o-alfonsie-losowskim/
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia