Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Obiekt:
Kamienica stojąca na rogu ulic Długiej i Garbary posiada dwie ozdobione elewacja. Elewacja główna, trójosiowa, od strony ulicy Długiej posiada dekorację bogatszą złożoną z: pasów, ciągnących się na wysokości pierwszego i drugiego piętra, ornamentu kandelabrowego z puttami umieszczonych pomiędzy oknami. Pod oknami pierwszego piętra przedstawienia martwych natur, po lewej kunsztowna misa z ptactwem i owocami, w środku patera ze świńskimi łbami, pętami kiełbas, kołaczem i owocami, po prawej kosz z rybami i owocami. Pod oknami drugiego piętra wąskie pasy z ornamentem kwiatowym, nad tymi samymi oknami tonda z popiersiami w renesansowych strojach, w środkowym postać kobieca, w bocznych męskie. Nad oknem poddasza rok ukończenia odbudowy budynku 1953 zakomponowany w okrągłej blendzie. Elewacja boczna, od strony ulicy Garbary jest sześcioosiowa, pod każdym z dwunastu okien znajdujesię pas z ornamentem kwiatowym, pod oknami drugiego piętra pas jest wąski, pod oknami pierwszego szerszy i bardziej urozmaicony. Od lewej umieszczono pas z kwiatami i ptakami, końmi i kwiatami, owocami i kwiatami, kwiatami i biegnącymi końmi, ponownie kwiatami i ptakami, ostatni pas na tej kondygnacji został ozdobiony kwiatami i owocami. Ostatnia gruntowna konserwacja kamienicy pozbawiła oryginalną dekorację cech stylistycznych.
Miejsce:
Dekoracja malarska powstała w ramach włączenia się artystów, reprezentowanych głównie przez nauczycieli i uczniów gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w dzieło odbudowy zniszczonego w 1945 roku Głównego Miasta. Ulica Długa i Długi Targ zrekonstruowane zostały w pierwszej fazie odbudowy. Najcenniejsze kamienice starano się rekonstruować wiernie, pozostałym nadawano odpowiedni kostium stylowy nawiązujący mniej lub bardziej do budynku sprzed 1945 roku. Tak odtworzone pierzeje miały być tłem dla odbudowywanych zabytków.
Informacje o autorach:
Boguchwała Bramińska – ur. w 1922 r., zm. w 2019 r. Absolwentka malarstwa w PWSSP, studia ukończyła w 1952 roku. W latach 1953-1954 pracowała w zespole Stanisława Teisseyre’a i zespole Józefy Wnukowej przy pracach nad dekoracjami plastycznymi na fasadach kamienic przy Długim Targu i Długiej w Gdańsku. Wykładała na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby. Poza malarstwem sztalugowym, tworzyła także rysunki i monotypie. Zmarła w Gdyni w 2019 roku.
Jan Rzyszczak – ur. w 1922 r., zm. w 1995 r. w Poznaniu. Absolwent malarstwa w PWSSP, studia ukończył w 1952 roku.
Stan obiektu: Dobry, po konserwacji.
Właściciel/opiekun: obiekt prywatny
Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski
Źródła:
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 1 red. Izabella Trojanowska, Gdańsk 1997.
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 2, Izabella Greczanik-Filip, red. Gdańsk 1997.
Bibliografia:
Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945–1989, t. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, red. Jacek Kriegseisen, Gdańsk 2016.
Jacek Friedrich, Malarstwo monumentalne, [w:] Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 1945–2005: tradycja i współczesność, red. Wojciech Zmorzyński, Gdańsk 2005.
Jacek Friedrich, Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960, Gdańsk 2015.
Jacek Friedrich, Wystrój dekoracyjny Drogi Królewskiej w Gdańska w latach 1953-1955, Gdańskie Studia Muzealne, R.6 (1995).
Katalog zabytków sztuki w Polsce, Gdańsk Główne Miasto, red. Barbara Roll, Iwona Strzelecka, Warszawa 2006.
Jan Kołodziej, Barbara Brzuskiewicz, Kształtowanie tożsamości miejsca poprzez konserwacje istniejących i wykonanych nowych dekoracji artystycznych dla fasad kamienic odbudowanych po 1945 roku na obszarze Głównego Miasta w Gdańsku, [w:] Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, red. Anna Jagiellak, Paulina Świątek, Warszawa 2015.
Anna Kriegseisen, „Starogdańskie kamieniczki pełne nowej treści” – dekoracje fasadowe czasu odbudowy 1945-1960, czyli technologia w służbie ideologii, [w:] Gdańsk 1945-1990. Materiały-studia-analizy, tom 1, red. Edmund Kizik, Mirosław Golon, Gdańsk-Warszawa 2017.
Anna Kriegseisen, W poszukiwaniu straconego koloru. Wystrój barwny zachowanych i odbudowanych fasad Głównego i Starego Miasta Gdańska. [w:] Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, red. Anna Jagiellak, Paulina Świątek, Warszawa 2015.
Anna Żychska, Dekoracja malarska na fasadzie kamienicy przy ul. Długiej 1 w Gdańsku – problematyka technologiczno-konserwatorska, Zabytkoznawstwo i Konserwatorstwo, R. XLVIII (2017).
Franciszek Mamuszka, Droga Królewska w Gdańsku, Gdańsk 1972.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia