Zdjęcie pionowe przedstawiające drewnianą rzeźbę przedstawiającą hybrydę zwierzęcą o antropomorficznych cechach. Znajduje się ona na postumencie w kształcie walca, który zostały wykonany z tego samego gatunku drewna co figura.
Fot. Wspólnota Gdańska

Shore Leave Predatory

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Bernd Fuchs
Adres
Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo-Handlowych, ul. Czyżewskiego 31
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w drewnie bukowym

Wymiary: wys. 2,1 m, przekrój 0,6 m

Obiekt: Shore Leave Predatory jest rzeźbą wertykalną, wolnostojącą. Bernd Fuchs, projektując rzeźbę, zamierzał przedstawić w żartobliwy sposób ważny temat, jakim jest współzależność pomiędzy działaniami ludzkości i pozostałymi elementami natury. Delikatna równowaga między poszczególnymi częściami przyrody została zaburzona już dawno. Dążymy do katastrofy ekologicznej i chociaż coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę, usypiamy swą czujność, żyjąc teraźniejszością. Rzeźba przedstawia hipotetyczną sytuację, gdy bałtycki dorsz wychodzi z morza na ląd jako drapieżca i zamiast wylądować na naszym talerzu w sąsiedztwie gotowanych ziemniaków i sosu koperkowego, staje w naszych drzwiach w bojowym rynsztunku. Zaopatrzony w gumowe kalosze, ozdobną, wojskową odznakę, w płetwie dzierży efektowny trójząb. Przywodzi na myśl stwory z rzymskiej mitologii. Na jego obliczu gości pozornie przyjacielski uśmieszek, a bardziej wnikliwy obserwator dostrzeże w nim cień nadziei na okazanie litości nam, ludziom. Okazuje się też, że w samym centrum dekoracyjnej odznaki kryje się serce – symbol miłości. Może zatem w relacji człowiek – natura jest jeszcze przestrzeń na negocjacje? Rzeźba powstała w 2017 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Bałtycki Dom”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Artyści szukali odpowiedzi na pytania: kim są ludzie znad morza? Co wiemy o naszych nadbałtyckich sąsiadach? Czy mamy wspólne cele? Morze Bałtyckie łączy, czy dzieli? Plener, podczas którego powstały prace, odbył się na terenie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo-Handlowych w Gdańsku Oliwie. Wydarzenie dedykowano Nadbałtyckiemu Centrum Kultury z okazji 25-lecia placówki. Rzeźba, których docelową lokalizacją stanowił Zespół Szkół, najpierw została zaprezentowana przy Centrum św. Jana w Gdańsku.

Fundacja w latach2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo-Handlowych w Gdańsku Oliwie.

Informacje o autorze: Bernd Fuchs – niemiecki rzeźbiarz mieszkający w Berlinie. Tworzy w drewnie, budulcu, który fascynuje go od lat. Pasję tę najpierw rozwijał jako profesjonalny drwal i chirurg drzew, by w 2008 r. uzyskać kwalifikacje rzeźbiarskie w Woodcarving School Geisler-Moroder w Elbigenalp w Austrii. Jego twórczość jest świadectwem codziennych eksploracji natury człowieka i jego otoczenia. Z sukcesami uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konkursach, wystawach, sympozjach rzeźby w drewnie, otrzymał m.in. II nagrodę w Kunst am Wasser International symposium w Talsperre Kriebstein (2017, Niemcy), Kunst:Offen Collective Mecklenburg-Vorpommern (2017, Niemcy), Group Global 3000 „Licht” Collective Berlin (2017, Niemcy), I nagrodę w Kunst am Wasser International symposium Kriebstein, (2016, Niemcy), Art-figura Collective Schwarzenberg/Erzgebirge (2015, Niemcy), Natur-Mensch Collective Nationalpark Harz, Skt. Andreasberg (2014, Niemcy), Wild geworden Solo exhibition Galerie Boris Kohlbecher (2013, Niemcy).

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały autora

 

Bibliografia:

https://www.berndfuchs.com/

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

pomnik Adama Mickiewicza

Typ obiektu
pomnik
Data
1955
Autor
Konstanty Lech, Franciszek Drozd
Adres
Park Oliwski

Patriarcha

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Romuald Frejer
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Mural Opactwo Cystersów Oliwa

Typ obiektu
mural
Data
06.2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Opata Jacka Rybińskiego 5
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 7

Typ obiektu
mural
Data
2013
Autor
Adam Romuald „Theosone” Kłodecki
Adres
ul. Ogarna 7

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Typ obiektu
pomnik
Data
15.10.1994
Autor
Joanna Sidorczuk, Roman Radowski
Adres
Targ Rakowy

Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska

Typ obiektu
mural
Data
09.2013
Autor
różni autorzy
Adres
ul. Dywizjonu 303 5
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika