Zdjęcie poziome przedstawiające instalację artystyczną w przestrzeni osiedla bloków mieszkaniowych. Instalacja swoją konstrukcją przypomina skierowaną ku górze, przezroczystą lunetę obserwacyjną. Na jej obiektyw zostały nałożone trzy transparentne koła, których powierzchnie pokryto plamami barwnymi i rysunkami.
Fot. Paweł Jóźwiak

Kalejdoskopy

Typ obiektu
instalacja
Data
3.08.2021
Autor
Grażyna Rigall
Adres
Deptak na Żabiance
Dzielnica
Żabianka
Otwórz w google maps

Instalacja Grażyny Rigall powstała w ramach projektu „Sekrety” realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w 2021 roku i polega na umieszczeniu lunet-kalejdoskopów w przestrzeni miejskiej, na deptaku na Żabiance.

Technika: instalacja artystyczna, metal, tworzywo

Wymiary: wysokość ok. 160 cm

 

Obiekt:

Instalacja Grażyny Rigall powstała w ramach projektu „Sekrety” realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Składa się on z kilkunastu instalacji artystycznych, które przypominają wyglądem lunety prezentowane w przestrzeni publicznej Gdańska. Ideą projektu jest odkrywanie przez mieszkańców ukrytych w podwórkach i zakamarkach miasta prac artystycznych. Grażyna Rigall przygotowała artystyczny kalejdoskop bazujący na idei dziecięcej zabawki. Klasyczny kalejdoskop ma bardzo prostą konstrukcję: zbudowany jest z tuby, wewnątrz której umieszczone są lusterka, natomiast niewielka przestrzeń u wylotu tuby wypełniona jest szkiełkami.  Kiedy obracamy tubą, szkiełka poruszają się, a ich kształty i kolory zwielokrotniają się  w lustrach , pozwalając na obserwowanie nieustannie zmieniającego się obrazu.  Ten schemat wykorzystała Grażyna Rigall, ale zamiast szkieł zastosowała elementy organiczne, fragmenty folii i inne materiały. Poruszając nimi w dowolnym tempie, widz manipuluje obiektami umieszczonymi na trzech płaszczyznach i ogląda powstające obrazy. Kalejdoskopy, które  powstały w ramach „Sekretu”, są dużo większe niż dziecięce zabawki, a kształtem przypominają lunety. Artystka podkreśla, że interesuje ją przede wszystkim reakcja widzów na jej instalację, to czy w nią zaingerują w jakiś sposób, tworząc tym samym kolejny świat do oglądania.

 

Miejsce:

 

Informacje o autorce: Ilustratorka i malarka Grażyna Rigall jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy instalacje wykorzystujące wykonywane przez nią lalki, które czasami zyskują życie, „grając” w spektaklach Luby Zarębińskiej. Rigall jest współtwórczynią scenografii  Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter Elżbiety Jeznach” w Paryżu. Grażyna Rigall jest współautorką wraz z Alojzym Rigallem książki kulinarnej „Baba Ali – bryły w przestrzeni, warzywa w kosmosie”. Malarka jest współautorką teledysków oraz filmu „Fantastyczne zniknięcie” (2020) zrealizowanego w technice animacji poklatkowej.

 

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej

 

Autorka wpisu: Dorota Kucharczyk

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Bibliografia:

www.ikm.gda.pl/projekt/sekrety/

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Kompozycja przestrzenna pięciu rzeźb nad stawem Subisława

Typ obiektu
rzeźba
Data
1963
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Staw 4 Subisława, ul. Pomorska

Relief Jacka Krenza

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1976
Autor
Jacek Krenz
Adres
deptak na Żabiance

Rzeźba – fontanna Ziemia

Typ obiektu
rzeźba
Data
1976
Autor
Edward Roguszczak
Adres
deptak na Żabiance
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Złota kamienica

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1609
Autor
Johann Speimann
Adres
Długi Targ

Mural Ukraina walczy!

Typ obiektu
mural
Data
06.03.2022
Autor
Mariusz Waras
Adres
ul. Grunwaldzka

Dekoracje fasady kamienicy Rybołowców 8

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1898
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 8
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika