Zdjęcie przedstawiające kamienne popiersi mężczyzny w przestrzeni parkowej. Rzeźba została wykonana z jasnoszarego granitu, podobnie jak jej wysoki, prostopadłościenny postument. Figura przestawia mężczyznę w średnim wieku w kryzie. Jego tors został potraktowany monolityczne, natomiast partia głowy i włosów dokładniej. Elementy anatomiczne takie jak: oczy, usta, czy nos zostały wyraźnie zaznaczone jednak nie są one w pełni ukazane naturalistycznie.
Fot. Marek Stankiewicz/Wspólnota Gdańska

Philip Clüver

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Adam Dziejowski
Adres
 Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w granicie

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba przedstawiająca Philipa Clüvera autorstwa Adama Dziejowskiego jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.

Adam Dziejowski postanowił wyrzeźbić postać Philipa Clüvera, urodzonego w Gdańsku geografa, podróżnika i twórcy geografii historycznej. Rzeźba została ustawiona na postumencie. Portret Philipa Clüvera artysta wykonał w formie popiersia wyrzeźbionego w kamieniu o kolorze białym. Gdański geograf ukazany został w klasyczny dla tego typu przedstawień sposób, prezentuje się w kostiumie charakterystycznym dla epoki, kontuszu. Twarz została oddana zgodnie ze znanym z rycin wizerunkiem gdańszczanina, ale trzeba podkreślić, że portret jest utrzymany w stylistyce idealizującej. Tył rzeźby częściowo nie został wykończony, zachowuje naturalną fakturę kamienia.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Adam Dziejowski jest artystą rzeźbiarzem. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wspólnie z Pawłem Sasinem, także rzeźbiarzem, jest autorem „Pomnika gdynian wysiedlonych” umieszczonego na placu przy ul. Starowiejskiej w Gdyni.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

 

Bibliografia:

Patryk Szczerba, Wysiedleni gdynianie upamiętnieni przy dworcu, www.trojmiasto.pl

www.gzdiz.gda.pl

www.pomnikowo.eu

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Jan Heweliusz

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Zbigniew Maleszewski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Wave

Typ obiektu
instalacja
Data
13.09.2014
Autor
Agnieszka Wach
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Polub wolność/Like Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Juriana Jur
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural pralnia Maxa Kraatza

Typ obiektu
fasada
Data
04. 2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
Trakt Św. Wojciecha 58

Dekoracja fasady Szeroka 29

Typ obiektu
fasada
Data
2018
Autor
Przemysław Garczyński
Adres
ul. Szeroka 29

Grand finale

Typ obiektu
mural
Data
06.2010
Autor
Jub Mönster
Adres
ul. Dywizjonu 303 17a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika