Zdjęcie przedstawiające kamienną rzeźbę w przestrzeni miejskiej. Figura jak i jej postument zostały wykonane z tego samego szarego kamienia. Przedstawiona postać to mężczyzna w średnim wieku, którego tułów, ręce oraz nogi zostały potraktowane monolitycznie, natomiast głowa oraz dłonie są oddane w sposób bardziej naturalny. Elementy anatomiczne takie jak oczy, usta czy zarost brody i włosy zostały uzyskane poprzez użycie głębszych rytów, podobnie jak w przypadku drapowań na jego szacie przypominającą togę. Mężczyzna w swoich dłoniach trzyma podłużny przedmiot. Na jednej ze ścian prostopadłościennego postumentu zostały wyryte litery układające się w napis: „Jan Hewelusz, 1611-1687”.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik Jana Heweliusza

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.05.1973
Autor
Wiesław Pietroń
Adres
ul. Zgody II 6
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba w kamieniu

Wymiary: wys. całości ok. 250 cm

Obiekt: Pomnik przedstawia postać Jana Heweliusza o wymiarach zbliżonych do naturalnych. Jest to rzeźba w granicie umieszczona na poziomo ułożonym bloku granitowym i granitowym postumencie, z wyrytym napisem: „Jan Heweliusz” i datami jego życia 1611–1687. Kompozycja jest wertykalna i statyczna, postać ukazana frontalnie, bryła jest zwarta. W fakturze rzeźby można zauważyć kontrast między partiami gładkimi (twarz) i chropowatymi, uwypuklającymi strukturę kamienia. Szczegółowo opracowana jest jedynie głowa astronoma, ciało spowija schematycznie wyrzeźbiona szata, spod której wyłaniają się dłonie, ujęte schematycznie, Jan Heweliusz trzyma w nich rodzaj lunety. Wizerunek Jana Heweliusza został przedstawiony w sposób tradycyjny i wyidealizowany. Blokowa, zwarta forma, nieco nawiązująca do kierunku modernizmu, jest charakterystyczna dla stylu Wiesława Pietronia. Pomnik został zakomponowany jako centralny obiekt w asymetrycznych okręgach, wytyczonych na gruncie za pomocą kamieni. Po lewej stronie pomnika znajduje się kamienna kula na niskim cokole. Całość kompozycji przypomina układ słoneczny.

W Gdańsku znajdują się aż trzy pomniki przedstawiające Heweliusza: oprócz opisywanego, jest to realizacja rzeźbiarza Michała Gąsienicy-Szostaka z 1973 r. na skwerze przy ul. Wodopój oraz pomnik projektu Jana Szczypki z 2006 r. na skwerze przed Ratuszem Staromiejskim.

Miejsce: Pomnik Jana Heweliusza znajduje się na dziedzińcu byłej Szkoły Podstawowej nr 71 w dzielnicy Przymorze Małe (obecnie w budynku jest Zespół Szkół Specjalnych nr 2) i został odsłonięty w dniu nadania szkole imienia astronoma 12 maja 1973 r. Pomimo zmiany profilu szkoły rzeźba stoi do dziś w tym samym miejscu.

Informacje o autorze: Wiesław Pietroń – ur. 4 czerwca 1934 r. w Gdyni. Studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom uzyskał w 1964 r. w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego, specjalizację w projektowaniu rzeźbiarko-architektonicznym u prof. Adama Smolany. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, z ważniejszych realizacji w przestrzeni publicznej można wymienić: „Pomnik Poległych Żołnierzy Radzieckich” (Sarzyński Dwór, 1967), „Pomnik Tym co za polskość Gdańska” z Wawrzyńcem Sampem (Gdańsk, 1969), „Pomnik Partyzantów” (Czarna Woda, 1970), „Król i królowa” (Park Oliwski , 1976).

Stan obiektu: przed renowacją

Właściciel/opiekun: Zespół Szkół Specjalnych nr 2

Autor wpisu: Kora Kowalska

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Warto wiedzieć, że w Gdańsku istnieją 3 pomniki poświęcone Janowi Heweliuszowi. Oprócz powyższego, dwa możemy odnaleźć na Starym Mieście. Jeden znajduje się na skwerze przy Ratuszu Staromiejskim, a drugi na skwerze nieopodal, przy ul. Wodopój.

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Król i królowa

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Wiesław Pietroń
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Nigdy więcej wojny

Typ obiektu
mural
Data
30.08.2017
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Piastowska 90

Obrona Poczty Polskiej

Typ obiektu
mural
Data
08.2015
Autor
Marcin Budziński
Adres
 ul. Chłopska 24

Rozpakowanie

Typ obiektu
instalacja
Data
2013
Autor
Jan Tutaj
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 5-6

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Zygmunt Karolak
Adres
Długi Targ 5-6

Lew na fasadzie Galerii Forum

Typ obiektu
rzeźba
Data
2018
Autor
Tomasz Górnicki
Adres
Targ Sienny 7

Spirala wiedzy/znaczeń

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Janina Gajska Bruzdowicz
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika