Zdjęcie pionowe przedstawiające rzeźbę w przestrzeni parkowej, która przypomina przeskalowany cukierek zawinięty w niebiesko-białe opakowanie z żółtymi paskami. Na opakowania umieszczono napis: „Wolność Premium”, wykonany w prostej, bezszeryfowej czcionce.
Fot. Wspólnota Gdańska

Słodka jak cukierek

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Mariusz Dydo
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta R. Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: styropian pokryty żywicą epoksydową

Wymiary: szer. podstawy 2,50 m, wys. 4,60 m

Obiekt: Forma przestrzenna autorstwa Mariusza Dydo w przerysowanej skali przedstawia kształt przypominający cukierek zapakowany w kolorową folię, skręconą u szczytu. Forma jest pomalowana w granatowe i złote poprzeczne pasy. Pomiędzy nimi na białym tle widnieje napis: „Wolność Premium”. Artysta stawia tezę, że wolność kusi swymi ideałami – ukryte w atrakcyjnych, błyszczących opakowaniach drażnią obietnicami wygranej w loterii życia, smakiem lepszego jutra. Smak wolności regulują partie polityczne i ich laboratoria, sprzedając nam swoje „wyroby” w ładnych, choć tandetnych opakowaniach. Posmakujmy odrobiny wolności, sprawdźmy nasze wyobrażenia o niej. Czy są zgodne z obietnicą pozłotka? Jeśli nie, pamiętajmy, że każdy może założyć własne laboratorium smaków.

Projekt zdobył I miejsce ex aequo w kategorii forma przestrzenna w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2015 r. Głównym celem konkursu organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017 była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, jak i wolności wyrazu artystycznego. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacja o autorze: Mariusz Dydo – ur. w 1979. Polski rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczył w działaniach Autorskiej Grupy Artystycznej Jacka Kucaby – Ruchome Święto. W 2007 r. otworzył własne studio rzeźby i malarstwa. Autor licznych realizacji z zakresu wystroju rzeźbiarskiego, designu i mebli, m.in. dla kaplicy św. Krzyża w Hliniku nad Hronom (Słowacja), w Muzeum Miasta Krakowa, w kościele św. Krzyża w Warszawie. Tworzy markę Dydodecor – małe cykle rzeźbiarskie w ceramice odlewanej. W twórczości sięga do tematów i stylistyki klasycznej, traktując je problemowo społecznie lub z dowcipem i lekkością. Jego prace znajdują się w Polsce, Izraelu, Luksemburgu, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, w zbiorach prywatnych, a także w obiektach kultury, sakralnych i przestrzeni publicznej.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: Materiały autora

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Typ obiektu
pomnik
Data
14.07.2012
Autor
Stanisław Milewski, Bogusław Szycik
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Daniel Gralath

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Iwona Jurkiewicz
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Mural solidarności z Ukrainą

Typ obiektu
mural
Data
02.03.2022
Autor
Jakub Sobczak
Adres
ul. Chłopska 34
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady przy Długiej 83

Typ obiektu
sgraffito
Data
1953
Autor
Hanna Żuławska
Adres
ul. Długa 83

Pomnik Klawitterów

Typ obiektu
pomnik
Data
po 1950
Autor
nieznany
Adres
ul. 3 Maja

Dekoracja fasady Ogarna 22/23

Typ obiektu
fasada
Data
2017
Autor
Sebastian Bożek
Adres
ul. Ogarna 22/23
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika