Zdjęcie poziome ze zbliżeniem na fragment kamiennej rzeźby lub jej postumentu, na którym wyryto litery i cyfry układające się z napis: „2008 B. Markowski”.
Fot. Paweł Jóźwiak

Arendt Dickmann

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Bogdan Markowski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba w granicie

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba upamiętniająca Arendta Dickmanna autorstwa Bogdana Markowskiego jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.

Bogdan Markowski uwiecznił postać Arendta Dickmanna, Holendra mieszkającego w Gdańsku, admirała polskiej floty wojennej, kapitana i armatora statku handlowego. Rzeźba składa się z dwóch elementów, kamienia o zachowanym naturalnym kształcie, który pełni niejako formę postumentu, oraz umieszczonej przy jednym z jego krótszych boków kuli z wizerunkiem twarzy Arendta Dickmanna. Został on przedstawiony zgodnie ze znanymi jego wizerunkami malarskimi, z pełnymi polikami i bujnym wąsem. W formie całości obiektu można odczytać nawiązanie do współczesnych nagrobków. Na kamieniu o ciemnoszarych kolorach wyrzeźbiony został symbol polskiej bandery królewskiej, czyli zbrojne ramię z szablą w dłoni. Jest to odniesienie nie tylko do zawodu Arendta Dickmanna, ale przede wszystkim do jego udziału w bitwie pod Oliwą. Jest to jedyny element zachowany rzeźby, gdyż jej część w formie kuli w kolorze bladoróżowym z przestawieniem twarzy żeglarza nie zachowała się. Artysta w bardzo charakterystyczny dla siebie sposób potraktował całość rzeźby, starając się zaprezentować „wewnętrzną strukturę kamienia, w którym pracował”.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Bogdan Markowski – ur. w 1945 r. w Lublinie. Jest rzeźbiarzem i pracuje głównie w materiałach trwałych, takich jak granit, marmur czy brąz. Oprócz rzeźb w kamieniu tworzy też formy z brązu polerowanego, który pozwala mu na wydobycie całego bogactwa, jakie daje światło przy użyciu takiego materiału. Studia ukończył na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (Obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i grupowych, brał także udział w wielu plenerach rzeźbiarskich. Kolekcję jego rzeźb plenerowych można oglądać w Witoszynie, gdzie artysta ma swoją pracownię. Jest również autorem konkursowych rzeźb monumentalnych w Zamościu, Lubartowie, Zwierzyńcu nad Wieprzem, oraz w Burgas w Bułgarii, w Debreczynie na Węgrzech, Villers-le-Lac La Bresse we Francji czy Inami w Japonii. Jest również autorem kameralnych rzeźb, które były wręczane w trakcie Gali Listy Stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia, oraz autorem stojącego na Rynku w Kazimierzu Dolnym popularnego wśród turystów pomnika psa Werniksa, który jest pierwszym pomnikiem kundelka w Polsce.

Stan obiektu: częściowo zniszczony

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

 

Bibliografia:

Bogdan Markowski. Rzeźba, Stalowa Wola 2008.

Plener rzeźby w granicie Wdzydze 2012, Sopot 2013.

www.gzdiz.gda.pl

www.bogdanmarkowski.pl

www.rzezba-oronsko.pl

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Kadr Wolności

Typ obiektu
instalacja
Data
2014
Autor
Piotr Wesołowski, Edyta Filipczak, Justyna Romanowska
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Piastowskiej

Daniel Fahrenheit

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Lucyna Kujawa
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Nagłaśniacz myśli

Typ obiektu
rzeźba
Data
04.06.2011
Autor
Jerzy Dobrzański, Joanna Zemanek
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Szeroka 84

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Paweł Mrozek
Adres
ul. Szeroka 84/85

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Dem
Adres
ul. Dywizjonu 303 17b

Dekoracja fasady Szeroka 125/126

Typ obiektu
fasada
Data
2015
Autor
Jan Kołodziej
Adres
ul. Szeroka 125/126
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika